Akcia čoskoro končí

Gróf HUBERT de GIVENCHY

Zdieľať:

21. február 1927 Beauvais Francúzsko Hubert James Marcel Taffin de Givenchy
21. február 1927 Beauvais Francúzsko Hubert James Marcel Taffin de Givenchy

Už jeho samotné meno evokuje noblesu a jednoduchosť ako vlastnosti oblečenia vytvorené ním samým. 

 Gróf Hubert de Givenchy bol elegantný muž, ktorý mal prirodzený vkus. V roku 1952 po svojom debute sa stal jedným z najmladších návrhárov v Paríži. Po vojne prišiel do Paríža študovať návrhárstvo na École des Beaux Arts, mal sedemnásť rokov. Jeho rodina vyjadrila odpor k jeho túžbe stať sa návrhárom. Givenchy pracoval u krajčíra Fatha a potom v ateliéroch Piqueta a Lelonga. Najviac ho však ovplyvnila práca v ateliéry Elsy Schiaparelli, kde pôsobil štyri roky s návrhárkou, ktorá bola pravou umelkyňou.

K jeho debutu prišlo v roku 1952 a triumf sa dostavil okamžite. Úspech zožala jeho blúzka Bettina, ktorá bola jednoduchá, biela, bavlnená a pomenovaná po najslávnejšej modelke tej doby. V roku 1953 ho navštívila v ateliéri Audrey Hepburn a to spečatilo úspech módneho domu. Audrey požiadala Givenchyho aby jej navrhol garderóbu do Sabriny a od tej chvíle nemala herečka na sebe nič iné čo by nepochádzalo od Givenchyho ako vo filme tak aj v živote. Stala sa ikonou elegantného, dokonalého, rafinovaného štýlu a veľvyslankyňou Givenchyho elegancie. Spojenie Givenchy a Audrey vyvrcholilo v najkultovejšom odevnom prvku filmovej histórie – čiernym turbanom vo filme Snídane u Tiffanyho.

Čo priniesol do sveta módy

Zlatým vekom Givenchyho boli 50-te a 60-te roky, predstavil:

  • vrecové šaty
  • kabát so šálovým golierom
  • balónovú sukňu
  • korzetové šaty

Jeho posledná prehliadka sa konala v roku 1995.

Znaky štýlu

Jeho štýl bol kombináciou elegancie a perfekcionizmu s nádychom originality. Stavil na jednoduchosť a rezervovanosť narozdiel od okázalosti. Zameriaval sa na čistotu línie a architektonické odevné strihy. Riadil sa heslom, že klasické nie je nikdy nudné.

 Povedali o ňom

“Ja osobne som na Givenchym závislá tak, ako sú závislé americké ženy na svojich psychiatroch.” Audrey Hepburn

Zdieľať: