Akcia čoskoro končí

FACTORY WTF?! búra všetky mýty módneho priemyslu (rozhovor)

Zdieľať:

Milan ŠvingálKlementína Tomrecaj stoja za značkou FACTORY WTF?!. Neprehliadnuteľné návrhárske duo, ktoré búra mýty svojím nápaditým oblečením. Spolupracujú so zvučnými menami Majk Spirit, Bacil a Rakby, Tina, Patrícia Vitteková, Erika Judínyova, Adela Banášová, tanečná skupina Ladylicious, futbalisti Vladimir Weiss ml., Martin Škrtel, tenistka Dominika Cibulková.

wtf-1

Čím ste túžili byť v detstve?

Milan: Moje vysnívané povolanie bolo od malička módny návrhar.

Klementína: Chemikárka, právnička, speváčka, tanečníčka, herečka, pretekárka F1, gymnastka a tak… :)

Kedy sa u vás prejavil prvý impulz módneho dizajnérstva?

Milan: Už v predškolskom veku som všetkým plyšákom a bábikám vyrábal oblečenie z handričiek alebo papiera. Vymýšľal som mame a babine outfity  z toho, čo mali v skrini a veľmi sa mi páčilo asistovať starkej pri šijacom stroji. Klementína: Tak isto ako u Milanka, najskôr to začalo s barbínami, od šiestich rokov som si musela všetko kombinovať sama. Ked sa spätne pozriem na fotografie, tak sa s chuti zasmejeme:) Na strednej škole sa to prejavovalo výraznejšie, keď sme si so spolužiačkou začali “pimpovať” tričká a mali sme takú detskú značku Be yourself. Ale stále chcem byť astronautka, lekárka, učiteľka yogy.. :)

Prečo práve názov WTF?!

Názov najlepšie vystihoval reakcie ľudí na náš excentrický štýl a nás samotných akými sme boli keď sme začínali a nikto z nás nechápal :)

Factory WTF?! Funguje od roku 2011, chceli ste svojim dizajnom šokovať? Čo vás viedlo k založeniu vlastnej značky?

Naším prvotným zámerom určite nebolo šokovať. Móda bol spôsob pre nás ako vyjadriť svoje vnútro. Najskôr sme robili veci sebe, na stroji sme si zošívali doma rôzne kreácie, ktoré sme inde nevedeli zohnať. Ľudia sa na naše veci pýtali a tak sme si z toho popri škole urobili brigádu :)

wtf-3

Pre koho je podľa vás určená kolekcia WTF?!

Často najmä zo strany neprajníkov počúvame vety typu: že naše veci sú pre šialených ľudí, pre zbohatlícke deti alebo že sú nenositeľné. Myslíme si, že už len fakt, že trend vlastnej značky nášho typu sme na Slovensku zaviedli my a po nás sa mnohí snažili a stále snažia tento trend nie úplne úspešne nasledovať, a to že už budeme o chvíľu fungovať piaty rok, samo o sebe dokazuje opak… Naše veci si svojich priaznivcov našli, a vedia ich nosiť a ladiť. Naši zákazníci sú veľmi rozmanití či už vekovo alebo štýlovo ale každý vie svoj jedinečný kúsok od nás nosiť podľa seba. Veci sú určené každému, komu sa páčia. Móda je predsa najdostupnejšou formou umenia a vyjadrujeme ňou samých seba každý dn,  tak ako aj svoje rozpoloženie :)

WTF princezné mali na Miss Slovensko veľký úspech, čo vás inšpirovalo pri ich tvorbe?

Pri tvorbe kolekcie na Miss sme začali pri klasických rozprávkach, avšak my sa vždy necháme uniesť a vždy skončíme veeeľmi ďaleko od prvotných predstáv…

miss-wtf-1 miss-wtf-2 miss-wtf-3 miss-wtf-4 miss-wtf-5 miss-wtf-6

Kde čerpáte inšpiráciu?

Inšpiráciu čerpáme úplne všade, z hudby z ľudí, z obrazov ale aj z prírody, keď sa nám niečo páči napr. štruktúra kvetu, tak si ju odfotíme a snažíme sa to odzrkadliť do šiat…

wtf-7

Tvorba ktorých návrhárov sa vám páči?

Z návrharov máme asi najradšej Lukino Kimličku, s ktorým sme si veľmi blízky.

Čo nemôže chýbať vo vašom šatníku?

Prekvapivo v našom šatníku prevládajú čierne veci, pretože sa nám na bežný deň najľahšie kombinujú.

Klementína, máš krásnu postavu, ako sa o seba staráš a aký šport preferuješ?

Najradšej robím jogu, ktorú kombinujem s fitkom avšak momentálne mám novú lásku, moju rotačnú tyč v strede izby a tak sa udržujem fit aj pri poledance .

Ako trávite svoj voľný čas?

Svoj čas trávime najradšej v kruhu rodiny a priateľov, alebo športovími aktivitami vonku ak je pekné počasie :)

Srdcová záležitosť vášho šatníka je?

Milan: Dlhý čierny sveter s kapucou, ktorý vyzerá ako župan, pretože sa v ňom vždy cítim štíhlo a neviditeľne keď sa chcem schovať pred svetom.

Klementína: Biela pánska košeľa, podprsenka Calvin Klein.

wtf-11

Čo najviac milujete na vašej práci?

Naša práca nám dáva voľnosť aj keď je časovo náročná. Najdôležitejšie je, že máme možnosť robiť čo nás baví a keď je človek v dobrej nálade tak to je na jeho tvorbe cítiť.

Čo pre vás znamená móda?

Móda je spôsob ako vyjadriť seba samého, tak ako sa cítite a ako chcete aby vás ľudia vnímali.

Aké sú vaše plány do budúcna?

Určite nechceme zaspať na vavrínoch, stále sa snažíme zlepšovať a postupne vycestovať s našou módou za hranice.

 

Ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko dobré :)

wtf-2 wtf-5 wtf-6 wtf-8 wtf-9 wtf-10 wtf-12 wtf-13wtf-4

Zdieľať: