Akcia čoskoro končí

Keratín na vlasy: zázrak alebo mýtus?

Zdieľať:

Keratín na vlasy je najnovším módnym trendom v oblasti starostlivosti o vlasy. Preslávil sa svojimi uhladzujúcimi účinkami. Sú však všetky druhy keratínových ošetrení bezpečné? A sú skutočne tieto ošetrenia efektívne? Pokúsim sa ti čo najviac priblížiť všetko, čo ťa o keratínovej kúre môže zaujímať.

Čo to vlastne keratín je?

Predtým než sa dostanem k samotným ošetreniam je asi dobré vysvetliť, čo ten keratín vlastne je. Keratín je proteín nachádzajúci sa vo vlasoch. Je zodpovedný za zdravie našich vlasov. Môžeme povedať, že je to tiež štrukturálny proteín nachádzajúci sa aj v nechtoch a koži. Keratín možno nájsť aj vo vnútorných orgánoch a žľazách. Keratín je ochranný proteín, menej náchylný na poškriabanie alebo roztrhnutie ako iné typy buniek, ktoré telo produkuje. Proteín chráni vlasy pred vlhkosťou, ktorá je hlavnou príčinou krepovatenia. Keďže keratín je štrukturálnym stavebným kameňom našich vlasov, niektorí ľudia veria, že keratínové doplnky, produkty a kúry môžu pomôcť posilniť naše vlasy a urobiť ich zdravšími.

Ako sa starať o kučeravé vlasy

Prečo teda potrebujeme keratínové kúry, keď je keratín vo vlasoch prirodzene prítomný? Je to preto, že naše vlasy časom strácajú keratín v dôsledku slnečného žiarenia, znečistenia a drsného, neopatrného zaobchádzania s vlasmi. Keratínová kúra pomáha proteínu dostať sa do vlasových folikulov a ich pórov.

Aké výhody ponúka keratín?

Určite si už počula o niekom, kto požíva rôzne prípravky obsahujúce keratín. Uvádza sa, že pri dlhodobom používaní je citeľne vidieť výsledky; vlasy sú vďaka tomu hladšie a ľahšie upraviteľné. Účinky sa značne líšia v závislosti od toho, či sú vlasy na začiatok zdravé, aká je prirodzená hrúbka vlasov a akú keratínovú kúru používaš. Keratín funguje tak, že vyhladzuje bunky, ktoré sa prekrývajú a vytvárajú pramene vlasov. Vrstvy buniek, nazývané vlasová kutikula, teoreticky absorbujú keratín, výsledkom čoho sú vlasy, ktoré vyzerajú plné a lesklé.

Na čo nesmieš zabudnúť

Predtým, ako vyrazíš do salónu, skontroluj, či je pre tvoje vlasy vhodná keratínová kúra. To, že sa to páčilo tvojej najlepšej priateľke, neznamená, že to bude vyhovovať aj tebe, rovnaký princíp ako pri zvažovaní skincare prípravkov. Podľa popredných kaderníkov sú na keratínovú kúru najvhodnejšie vlasy s kučeravými alebo vlnitými textúrami. Na druhej strane jemné a stredne rovné vlasy by sa mali úprave úplne vyhnúť.

Ďalším dôležitým bodom pred podstúpením kúry je konzultácia s kaderníkom. Pre tvoje vlasy je dobré vybrať si dôveryhodného a skúseného kaderníka. Konzultácia so stylistom ti zaistí, že dostaneš vzorec, ktorý najlepšie vyhovuje tvojim vlasom. To je nevyhnutné, pretože každá keratínová liečba nemá rovnakú receptúru ani postup aplikácie.

Samotný proces prebieha takto

Keratínové ošetrenie je chemický proces, ktorý vyhladzuje a rozžiari skrepovatené vlasy. Je známe, že ošetrenie vyrovnáva aj tie najpevnejšie kučery. Účinky tejto liečby môžu trvať až šesť mesiacov.

Keratín na vlasy

Existuje mnoho rôznych verzií ošetrenia pod rôznymi názvami (Brazílsky Blowout , Cezanne , Goldwell Kerasilk, atď.). Po konzultácií s tvojim kaderníkom určite nájdeš tú správnu kúru, prispôsobenú potrebám tvojich vlasov. Niektoré verzie úpravy uvoľňujú pri zahrievaní formaldehyd, ale mnohé novšie verzie sú bez formaldehydu. Bez ohľadu na obsah formaldehydu, na základnej úrovni sa keratínové kúry ponoria do vlasového folikulu a vstreknú do pórovitých oblastí keratín, esenciálny vlasový proteín.

Formaldehyd? Je bezpečný?

Formaldehyd je karcinogén a hoci je množstvo uvoľneného formaldehydu pri keratínovej kúre údajne malé, samozrejme, ideálne je vyhnúť sa mu, aj keď sa postup vykonáva v dobre vetranom priestore. Aby si si bola istá, prediskutuj zoznam zložiek a možnosti rizík tejto kúry so svojím kaderníkom. Ale určite netreba podliehať panike. Všetky prípravky a postupy musia podliehať náročným kritériám a preto, ak sa rozhodneš odovzdať sa do rúk profesionála, určite sa nemusíš ničoho obávať. Musím podotknúť, že aj keď nejde o veľkú hrozbu, tehotným ženám sa z tohto dôvodu neodporúča podstúpenie keratínového ošetrenia.

Ako som už spomínala, formaldehyd je známy karcinogén. To znamená, že môže spôsobiť rakovinu alebo pomôcť rakovine rásť. Formaldehyd môže tiež vyvolať ďalšie zdravotné vedľajšie účinky.

Formaldehyd a príbuzné zlúčeniny v keratínových kúrach môžu prispievať k:

 • podráždeniu očí,
 • bolesti hlavy,
 • závratom,
 • bolestiam hrdla,
 • kašľu,
 • nevoľnosti,
 • vracaniu,
 • alebo vyrážkam.

Tieto vedľajšie účinky sa vyskytli u niektorých klientov, ktorí túto liečbu podstúpili, ako aj stylisti, ktorí ošetrenia poskytli.

Účinky sa zvyčajne vyskytujú počas alebo krátko po keratínovom ošetrení s použitím produktov obsahujúcich formaldehyd. Stále nie je jasné, či keratínové ošetrenia obsahujúce formaldehyd majú dlhodobé účinky na zdravie alebo aké môžu byť tieto účinky.

Výhody ošetrenia

Aby to nebolo len o nejakých možných neblahých vedľajších účinkoch, tak samozrejme, že toto ošetrenie má aj mnohé výhody, ktoré samozrejme záležia od toho v akom stave sú tvoje vlasy.

Hodvábne vlasy. Vystavenie slnku, farbenie vlasov a iným chemickým úpravám môže vlasy zbaviť prirodzene sa vyskytujúceho keratínu a zanechať porézne oblasti, ktoré sú náchylnejšie na lámanie a iné poškodenie. Keratínové ošetrenia fungujú tak, že „doplnia“ tieto oblasti, ktoré stratili keratín. Výsledkom sú hladšie vlasy, čo znamená hodvábny a lesklý vzhľad.

Rovnejšie vlasy. V závislosti od použitých produktov môže keratínová kúra narovnať kučeravé alebo vlnité vlasy.

Hladšie kučery. Keratínová kúra nemusí mať za následok úplne rovné vlasy. Niektoré formulácie jednoducho znížia krepovatenie a poskytnú tým pádom jemnejšie a hladšie kučery alebo vlny.

Silnejšie vlasy. Doplnením strateného keratínu vo vlasoch pomocou keratínovej kúry pomôže urobiť tvoje vlasy pevnejšími a menej náchylnými na lámanie. U niektorých ľudí to môže viesť k tomu, že vlasy budú môcť narásť dlhšie, pretože je menej pravdepodobné, že sa pramene zlomia.

Hustejšie vyzerajúce vlasy. Okrem posilnenia vlasov môže doplnenie keratínu prostredníctvom keratínovej kúry spôsobiť, že vlasy budú vyzerať hustejšie.

Poddajnejšie vlasy. Keratínové kúry robia vlasy lepšie zvládnuteľnými, najmä ak máš vlasy obzvlášť krepovité alebo husté. Ak si vlasy neustále tepelne upravuješ, zaiste si všimneš, že pri keratínovej kúre vlasy rýchlejšie schnú, ako v lete na slnku. Niektorí ľudia odhadujú, že keratín skracuje čas sušenia o viac ako polovicu. Vlasy môžu byť tiež zdravšie a silnejšie, pretože ich môžeš častejšie sušiť na vzduchu, čím ich ochrániš pred tepelným poškodením.

Môžem ísť keratín aj na farbené vlasy?

Na rozdiel od chemicky vyrovnávajúcich prípravkov môžeš mať pokojne farbené vlasy aj keratínovú kúru bez rizika poškodenia. Ak sa rozhodneš pre túto liečbu s farbenými vlasmi, odporúča sa používať šampón a kondicionér bez sulfátov. Zároveň je odporúčané, aby si si vlasy šampónovala raz alebo dvakrát týždenne a iba ak je to potrebné. Keď sa sprchuješ, opláchni si vlasy len vodou bez šampónovania a potom nanes iba kondicionér. Na plážové vlny s textúrou nepoužívaj spreje na báze soli.

Dĺžka ošetrenia

Keratínové ošetrenie trvá 2-4 hodiny. Trvanie keratínovej kúry závisí od:

 • Štruktúry vlasov
 • Objemu vlasov
 • Receptúry liečby

Domáce ošetrenie

Keratínové kúry si môžeš robiť aj doma, ale samozrejme, nemôžeš očakávať výsledky kúry vykonanej v salóne. Nezabudni skontrolovať zložky keratínových ošetrení dostupných na trhu. Prečítaj si tiež pokyny na umývanie, fénovanie a vyrovnávanie. Domáce keratínové kúry sa vymyjú za niekoľko týždňov, zatiaľ čo salónne kúry môžu trvať niekoľko mesiacov.

Výdrž ošetrenia

Základným pravidlom keratínových kúr je vyhýbať sa vode aspoň tri dni. Nechceš riskovať vytvorenie ohybu v novo narovnaných vlasoch. Kľúčom k udržaniu výsledkov liečby čo najdlhšie je používanie šampónu bez sulfátov keď si umývaš vlasy.

Taktiež sa odporúča používať vlasové prípravky bez chloridu sodného a zabaliť si vlasy do hodvábnej alebo saténovej šatky, alebo používať obliečky také na vankúš, aby sa vo vlasoch udržala vlhkosť, pretože ošetrenie môže spôsobiť rýchlejšie vysušenie vlasov. Liečba môže trvať až šesť mesiacov, ale nezabúdaj, že to môže natrvalo ovplyvniť tvoj kučeravý vlas.

Ale čo je najdôležitejšie, určite by si mala zvážiť niekoľko kľúčových vecí. Existuje toľko účinných spôsobov, ako vlasy uhladiť a zároveň ich chrániť pomocou správnych produktov a techník – takže keratínové ošetrenie nemusí nutne byť tou správnou voľbou. V závislosti od konkrétnej štruktúry vlasov môže mať pre teba väčší zmysel iná liečba, napríklad chemický relaxant.

Čo robiť po ošetrení?

Po absolvovaní ošetrenia budeš potrebovať nielen špeciálne vlasové produkty, ale budeš musieť urobiť aj niekoľko zmien v režime starostlivosti o vlasy. Ihneď po úprave je najlepšie zabrániť tomu, aby boli vlasy tri dni vlhké či mokré. Treba sa vyhnúť umývaniu, plávaniu, poteniu a dažďu. Vlasy musia s keratínom splynúť, preto je najlepšie nechať ich tri dni rozpustné a nesťahovať ich ničím. Ak vlasy sponkuješ alebo zviažeš, keratín je stále tvárny, takže vo vlasoch zanechá jamky. Vyhni sa tiež príliš častému umývaniu vlasov, minimalizuj vystavenie chlóru, slanej vode alebo silným UV lúčom. Vďaka tomu keratín vydrží dlhšie. Používaj šampóny a kondicionéry bez obsahu sodíka a síranov; najmä receptúry, ktoré sú špeciálne vyvinuté pre následnú starostlivosť o keratín. Ak si chceš vlasy naolejovať, odporúča sa olivový olej a čistý arganový olej bez pridaných chemikálií.

Prinášam ti taktiež rozhovor so špecialistkou, ktorá sa keratínovej kúre venuje. Jej meno je Nini, známa ako @resetvlasovnini, ktorú ž môžeš pozať z predcházajúcich článkov.

Môže liečba keratínom viesť k negatívnym vedľajším účinkom ako je vypadávanie vlasov či ich rednutie?
Keratín sa nanáša cca 2 cm od korienkov, Tým pádom nemá žiadny vplyv ani na vypadávanie vlasov ani na ich rednutie.

Je keratínová kúra vhodná aj na farbené vlasy?
Keratínová kúra môže byť aplikovaná na všetky typy vlasov, či sú prírodné alebo chemický ošetrené.

Ako prebieha samotná aplikácia keratínu? A koľko je potrebné túto kúru opakovať pre dosiahnutie želaného výsledku?
Vlasy je potrebné umyť dvakrát s čistiacim šampónom pred aplikáciou. Následne treba vlasy vysušiť a na suché vlasy sa nanáša samotný keratín cca dva centimetre od korienkov po celej dĺžke vlasov. Po 10 minútach sa vlasy vyfénujú a suché vlasy treba viac krát prežehliť. Vlasy sa nesmú 3 dni umývať ani dávať do copu. Po keratínovej kúre je hneď viditeľný výsledok, keratín vydrží vo vlasoch 2 až 4 mesiace. Záleží od veľa faktorov ako napríklad ako často sa vlasy umývajú, s čím sa umývajú, či sú vlasy farbené alebo odfarbované.

Je vhodná len pre dlhé vlasy?
Keratín sa môže aplikovať na všetky dĺžky vlasov, nejedná sa le o dlhé vlasy.

Po aplikácii keratínu, je potrebné sa o vlasy starať špeciálnym spôsobom, používať špeciálne prípravky?
Ako som spomínala, po aplikácii keratínu sa vlasy môžu umyť najskôr po 3 dňoch. Nesmú sa dávať do copu ani ich zaťažovať inými prípravkami. Po umytí sa odporúča používať bezsulfátový šampón na predĺženie výsledku keratínu vo vlasoch. Inak nie je žiadna špeciálna starostlivosť o vlásky po ošetrení.

Ako je to cenovo?
Cena je cca 60€ +, záleží od dĺžky a hustoty vlasov.

Je vhodný keratín aj pre deti?
Keratín sa môže aplikovať od 10-tich rokov.

Ak si už v minulosti premýšľala, či sa pustiť do tejto proceúry, verím, že môj článok ti bude nápomocný pri rozhodovaní.

Zdroje:

https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/beauty/keratin-treatment-for-hair-pros-and-cons/articleshow/26252247.cms

https://www.thecut.com/2021/10/everything-to-know-about-keratin-treatments.html

https://skinkraft.com/blogs/articles/keratin-treatment

https://www.healthline.com/health/keratin#cost

Zdieľať: