Akcia čoskoro končí

CRISTÓBAL BALENCIAGA génius remesla

Zdieľať:

CRISTÓBAL BALENCIAGA
Cristóbal Balenciaga Eizagiurre 21. január 1895 Guetaria Španielsko 23. marec 1972 Javea Španielsko

Jeho matka bola učiteľka krajčírstva. Cristóbal Balenciaga sa vyučil krajčírom v letovisku San Sebastian. V roku 1919 otvoril módny dom v San Sebastiane, kam často jazdila kráľovská rodina a aristokracia. V roku 1937 po vypuknutí španielskej občianskej vojny odchádza do Londýna a neskôr do Paríža, kde otvára ďalší módny dom. Módny dom Balenciaga ostáva otvorený aj počas druhej svetovej vojny ale z dôvodu nedostatku látok sa redukujú jeho modely zo 150 na 40. V roku 1947 uvádza na trh parfum Le Dix, neskôr prináša parfumy La Fuite des Heures a Quadreille. V roku 1958 uvádza na trh šaty v štýle bábiky s vysokým pásom. V roku 1968 zatvára svoj módny dom pretože móda sa posúva smerom od haute couture ku konfekcii.

Čím sa vyznačoval

Bol právom nazývaný génius svojho remesla, patril k vyvolenej skupine, ktorá sa zúčastnila celého procesu vytvárania modelov od návrhu na papier, cez výber látky, strihanie, šitie a dokončovanie odevu. Používal tkaniny ako umelecký prostriedok. Obišiel sa bez reklamy aj tak získal uznanie, rešpekt a vernosť svojich zákazníčok.Nikdy nehovoril na verejnosti pretože bol hanblivý. Svoje kolekcie uvádzal o mesiac neskôr ako ostatní návrhári, donútil klientelu aby sa do Paríža vrátila iba kvôli nemu. Vo svete módy bol označovaný ako majster svojho remesla. Bol puntičkár, dopodrobna sa venoval každému strihu aj konštrukcii. Mal zmysel pre experimentovanie s látkami, riasením aj proporciami. Ignoroval trendy dokonca išiel proti trendom. Vytváral oblečenie, ktoré bolo nadčasové svojou eleganciou a krásou. Zastával filozofiu, že úlohou coutiera je byť architektom, sochárom, maliarom, hudobníkom a filozofom a to v jednej osobe. Angažoval sa v celom procese výroby odevu. Spolupracoval s výrobcami látok a vytváral nové látky, tak v roku 1958 vznikla hodvábna organza. Ponúkal oblečenie, ktoré vyhovovalo potrebám zákazníčok. Kreácie od Balenciagy vyžarovali jedinečnú auru, boli symbolom jednoduchosti, originality, skvelo vytvorenej konštrukcie strihu a elegancie, ktorá inšpiruje aj v dnešnej dobe.

Cristóbal Balenciaga

Povedali o ňom

Christian Dior ako najväčší konkurent Balenciagu sa o ňom vyjadril: “Tam, kam smeruje Balenciaga ideme my za ním…”

Coco Chanel sa vyjadrila o Balenciagovi: ” Je couturiér v pravom slova zmysle, len on je schopný nastrihať materiál, naaranžovať model, ušiť ho v ruke. Ostatní sú len módni návrhári.”

Kde čerpal inšpiráciu

Inšpiroval sa počas svojich ciest vrátane Rakúska, Talianska, Anglicka, Švajčiarska, Orientu. Prevzal prvky z kostýmov japonského divadla tzv. kabuki z indického sárí. Balenciaga bol hlboko veriaci a veľa hodín strávil v katedrálach a kostoloch, inšpiroval sa odevami duchovenstva v odtieňoch tmavo červenej a čiernej. Rodné Španielsko ho inšpirovalo od toreádorov cez tanečnice flamenga.

Cristóbal Balenciaga

Čo priniesol do sveta módy

 • vrecovité šaty
 • tuniky
 • košeľový strih
 • empírovú líniu
 • ignoroval trendy a módne výstrelky
 • eleganciu večerných rób
 • podtrhoval to najlepšie z ženskej postavy
 • jednoduchosť denného oblečenia
 • originalitu
 • sukňu vpredu krátku a vzadu dlhú
 • čipky a výšivky
 • vlnený kostým bez goliera

Zdieľať: