Akcia čoskoro končí

Ako sa starať o topánky, aby slúžili niekoľko rokov

Zdieľať:

Zima predstavuje veľmi rizikové obdobie nielen pre naše telo, ktoré je oveľa náchylnejšie na bakteriálne i vírusové infekcie. Ohrozené je aj oblečenie či topánky, ktoré sú vystavené náhlym výkyvom teploty a posypovej soli, ktorá vie s umelými i prírodnými materiálmi pekne zatočiť. Ak chceš, aby tvoje topánky vydržali zimu bez ujmy na svojej kráse i praktickosti, mala by si vedieť, ako sa o svoje topánky starať. Trh je dnes plný rôznych prípravkov slúžiacich na čistenie obuvi a vybrať si z nich môže predstavovať pre teba naozaj ťažkú úlohu. Ak chceš vedieť, ako sa starať o topánky, aby slúžili niekoľko rokov, tak pokračuj ďalej. 

Rozlišuj materiál

Prvú vec, ktorú by si si mala uvedomiť je, z akého materiálu sú tvoje topánky vyrobené. Mnoho ľudí používa na čistenie svojich topánok vždy rovnaký prostriedok, ale takýmto postupom môžu svoju obuv nenávratne poškodiť. Prečo? Na to je jednoduchá odpoveď – inak sa čistí umelý materiál, inak koža a úplne inak semiš či brúsená koža. Každý z týchto materiálov má svoje prostriedky nielen na čistenie, ale aj na impregnáciu a ošetrovanie materiálu. Vďaka správnemu ošetreniu tvoje topánky vydržia krásne oveľa dlhšie ako len jednu zimnú sezónu. 

Ďalším dôležitým aspektom je farba. Nikdy nezanedbávaj fakt, akej farby sú tvoje topánky a pri výbere správneho čističa sa radšej poraď s pracovníkom v predajni topánok, ktorý ti bude s istotou vedieť povedať, aký druh sa hodí na tvoje topánky. Nechceš predsa riskovať vznik nepekných hnedých škvŕn na červených semišových čižmách, ktoré by boli nenávratne stratené. Pri materiáloch ako je semiš nesmieš okrem pravidelného a dôkladného čistenia zabúdať ani na impregnáciu a ošetrenie materiálu.

Ako postupovať pri správnom čistení topánok?

Na začiatku procedúry by si mala svoje topánky predovšetkým zbaviť viditeľných a zaschnutých škvŕn napríklad od blata. Na to ti úplne postačí navlhčená handrička z mäkkého materiálu, ktorou jemne prechádzaj po obuvi (naozaj nie je potrebné drhnutie, pretože tak môžeš svoje topánky zbytočne poškodiť). Ak sa ti podarilo zbaviť sa všetkých viditeľných a zaschnutých nedokonalostí, môžeš pristúpiť k použitiu čističa. Samotný čistič nie je určený na to, aby si ho aplikovala napríklad na zaschnuté blato, pretože tak docieliš len rozmazanie blata po ešte väčšej ploche. 

Každý čistič sa používa inak, ale v podstate sú všetky určené na odstraňovanie odolných škvŕn, ktoré pomocou vody neodstrániš. Nikdy sa nepokúšaj riešiť odstraňovanie škvŕn a čistenie topánok pomocou zdanlivo overených receptov, ktoré nájdeš na internetových stránkach. Netvrdím, že žiadny z nich nefunguje, ale mnohé môžu poškodiť textúru obuvi či zhoršiť vzhľad fľaku, ktorý sa na tvojich topánkach nachádza. Na trhu sa nachádza množstvo produktov, z ktorých si môžeš vybrať. Je na tebe či dáš prednosť šampónom či čistiacim emulziám. Medzi odporúčané značky partrí Cocciné a to produkty Vernilux či Multicare. 

Ako sa starať o topánky

Čistenie topánok však neznamená len ich vonkajšie očistenie ale i vnútorné. Topánky predstavujú vlhké prostredie, ktoré je ideálne pre množenie baktérií a plesní, ktoré môžu spôsobiť vznik kožných ochorení. Výborným pomocníkom sú dezinfekčné spreje do topánok, medzi ktoré patrí Nano deo Silver využívajúci nanočastice striebra vyznačujúce sa svojimi dezinfekčnými vlastnosťami. Okrem výborných dezinfekčných vlastnosti je výborný aj na odstránenie nepríjemných pachov v topánkach. 

Impregnácia a ošetrenie obuvi

Aby naše topánky vydržali čo najdlhšie krásne, nesmieme zabúdať na pravidelné ošetrenie a impregnáciu. Impregnácia obuvi slúži na to, aby materiál, z ktorého sú topánky vyrobené nevsiakal do seba zbytočnú vodu a tiež, aby voda neprenikala cez citlivé časti topánok ako je napríklad ich šitie. Ideálne je, ak volíš sprej, ktorý je vhodný na impregnáciu viacerých povrchov a použiť ho môžeš nielen na svoje topánky, ale i na kabelky. Odporúčam sprej Antiacqua. V žiadnom prípade však impregnačný sprej nestriekaj na mokré alebo špinavé povrchy, inak môže dôjsť k poškodeniu obuvi. Ak sú tvoje topánky mokré, počkaj na ich dôkladné vysušenie v čom ti môže pomôcť aj použitie novinového papiera známeho pre svoju skvelú absorpčnú schopnosť. A najmä nezabúdaj – impregnácia sa vždy strieka na povrch topánky a nie na stielku. 

Kľúčovým krokom je ošetrenie topánok, ktoré v zásadnej miere predlžuje nielen ich krásu ale tiež odolnosť materiálu. Môžeš si vybrať z rôznych sprejov, olejov, krémov či handričiek napustených ochrannými prostriedkami. Výber je závislí hlavne na tom, z akého materiálu sú topánky, ktoré plánuješ nosiť, ale aj na tom, akému spôsobu aplikácie dávaš prednosť. Na doladenie výsledného efektu môžeš použiť aj prípravky určené na leštenie obuvi. Špeciálne leštidlá slúžia najmä na obnovenie farby a krásy tvojich topánok. 

Ak sa cítiš zmätená zo širokej ponuky rôznych čističov, je ideálne nechať si poradiť v predajni obuvi hneď pri kúpe svojich topánok. Školené pracovníčky vždy presne vedia, ktorý produkt je vhodný na povrch a farbu topánok a tak nemusíš mať strach z nesprávnej voľby. Ja si kupujem produkty na ošetrenie obuvi v predajniach CCC, kde mi vždy skvele poradia. 

Zdieľať: