Akcia čoskoro končí

Barbora Rakovská: Riadim sa tým, že v jednoduchosti je krása (rozhovor)

Zdieľať:

rakovska-3
Barbora Rakovská; Foto: Stanka Hricová

Talentovaná, krásna, rozhlasová spíkerka, textárka, autorka detských kníh, modelka, študentka pedagogickej fakulty. Skvelá moderátorka sršiaca energiou a pozitívnym prístupom k životu.

Čím si túžila byť v detstve?

Keď sa tak nad tým zamyslím, boli len dve možnosti. Učiteľka a moderátorka. Aj keď tá učiteľka dominovala. Moja mamina v tom má isto prsty, bola mojim vzorom a mne sa páčilo posadiť všetky bábiky, akože, do lavíc a učiť ich… :) Čo sa moderátorky týka, to prišlo o niečo neskôr, keď som už bábiky odložila. So sesternicou sme na „tajnáša“ nahrávali na kameru našu fingovanú televíznu reláciu. Vždy sa na tom brutálne bavíme, lebo vždy niekto prešiel cez záber a celé nám to pokazil. :)

Ako si spomínaš na začiatky tvojej moderátorskej kariéry? Bolo to tvoje vysnívané povolanie?

Paradoxne som sa k moderovaniu dostala náhodne. Mala som 17 rokov, keď ma oslovili a vtedy sa moja televízna kariéra odštartovala. Išlo to postupne, prešla som cez regionálne televízie a dospela som až do najsledovanejších komerčných TV. Časom sa z mojej „násťročnej brigády“ stala práca snov. Bála som sa, lebo všetci mi vraveli, že práca pred kamerou je závislosť a ja som bojovala, že nebudem predsa od niečoho závislá :) ale nevyhla som sa tejto závislosti. Mám skoro 29 a práca s mikrofónom je moja srdcová záležitosť.

Pracuješ v rádiu a vysielaš skoro ráno, ako si si zvykla na takýto denný režim, si ranné vtáča?

Úplne sa na skorý budík zvyknúť nedá ale vstáva sa mi o to príjemnejšie, že sa každý deň na vysielanie v rádiu VLNA teším. Každý deň máme rôzne témy, situácie, komunikujeme s ľuďmi a je to pre mňa veľká škola improvizácie a bezprostredných reakcií.

Čo máš najradšej na práci spíkerky?

Veľakrát sa nám stane, že máme vstupy pripravené, ale tým, že sme obaja s Alexom Štefucom neriadené strely, odpojíme sa od scenáru a improvizácia najväčšieho rangu je na svete. Zabávame sa počas vysielania a máme v štúdiu veselo aj o piatej ráno. To je skvelé.

Ako pokračuje tvorba CD Super deti, na ktorej spolupracuješ s tvojím partnerom Tomim Popovičom?

CD SUPERDETI sa dokončilo už v januári, ale aj kvôli našej zaneprázdnenosti sme to odložili, aby sme sa naozaj mohli cédečku plne venovať. A na to musíme mať čas. Je to s Tomim naše prvé spoločné hudobné dieťa a veľmi nám na tom záleží. Prvý klip k prvému singlu sa už finálne dostriháva a o malú chvíľu ho vypustíme a tým sa začne naša SUPERDETI éra… je tam veľa talentovaných detí a o to viac mi na tom celom záleží.

Čo ťa viedlo k písaniu kníh pre deti?

Moja dcéra. Je pre mňa nekončiaca inšpirácia. Vďaka nej mám v počítači niekoľko rozprávok. Takže za všetko čo som pre deti vytvorila vďačím práve Amii.

rakovska-hrebienok-4

Študuješ na pedagogickej fakulte francúzsky a anglický jazyk. Vieš si predstaviť kariéru učiteľky?

Určite áno. To či sa mi to aj reálne stane a pôjdem učiť, o tom radšej nechcem polemizovať, som realistka a viem, aká je v školstve situácia. Tabuľkové platy nepustia, no profesia je to krásna. Obdivujem všetkých, ktorý aj napriek nepriaznivej finančnej situácii v školstve robia svoje povolenie s láskou. Napríklad moja mamina, nikdy by sa svojho miesta nevzdala.

Máš krásnu dcérku Amiu. Ako ťa zmenilo materstvo?

Veľmi. Dospela som. Konečne :) už som to potrebovala, vyrásť a mať zodpovednosť. Rodila som mladá a kým rovesníčky riešili, či pôjdu von v piatok alebo v sobotu, mne sa všetky dni zlievali a mala som ich rozdelené na trojhodinové cykly, po ktorých som dojčila :), ale neľutujem, som rada, že je to tak ako to je. Amia ma posunula osobnostne a aj kariérne. Zmenila mi priority a našla som v sebe veľa nového a kreatívneho.

Vyzeráš nádherne. Ako sa o seba staráš?

Ďakujem veľmi pekne. Prídem si ale úplne normálne, s tým, že sa o mňa niekoľkokrát do týždňa starajú profíčky. Verte mi, že to robí svoje. Keď vám 10 rokov niekto vraví, čo sa vám hodí, ako sa máte líčiť a podobne, nalepí sa to na vás a automaticky sa podľa toho začnete riadiť. :)

rakovska-2
Barbora Rakovská; Foto: Tomáš Thurzo

Na ktorý kozmetický produkt nedáš dopustiť?

Teraz som podľahla opaľovacím krémom DayLong. Používam ho vždy keď svieti slnko. Na tvár si dám miernu vrstvu a som spokojná. Zistila som totiž, že moja pleť trošku tým slnkom trpí. Tak si ju chránim. Nikdy som opaľovacie krémy neriešila a nechápala som baby, ktoré ich nosili v kabelke aj do mesta. No teraz som taká ako ony, aj ja ten môj nosím v kabelke :)

Máš krásnu postavu, ktorú by ti závidela nejedna žena, máš špeciálnu stravu alebo športuješ?

Ojojoj, mám postavu matky po pôrode, ktorá pribrala počas tehotenstva viac ako sa patrí :) stále to nie je ono… ale ďakujem. Snažím sa behať a občas isť do fitka… No nie vždy mám energiu isť cvičiť. Diéty som nikdy nedržala, v tom som nedôsledná. Mne keby niekto zakázal čokoládu tak koniec :)

Čo je pre teba najväčší relax?

Teplo slnko a more… som dokonalý letný typ.

Akú módu preferuješ v súkromí?

Riadim sa tým, že v jednoduchosti je krása. V podstate mám doma najmä bielu, čiernu, sivú a modrú. Ostatné farby aj keď mám, nosím výnimočne.

Čo by si si na seba nikdy neobliekla?

Minišaty.

rakovska-1
Barbora Rakovská; Foto: Tomáš Thurzo

Aký je naopak tvoj najobľúbenejší kúsok v šatníku?

Rifle a tričko :) úplna klasika

Ako vyzerá tvoj úplne bežný deň?

Ráno 3:45 budíček, do 9:00 vysielam v rádiu, potom sa ešte pripravíme na ďalší deň  a ak mám voľnejšie idem si trochu pospať. Ak voľnejšie nemám, čakajú ma stretnutia, fotenia, točenie alebo škola. V tieto dni mi vychádza nová detská knižka a o pár dni vypustíme prvý detský klip SUPERDETI, takže sme vo fáze finálnych korektúr a strihania.Aj s tým mám spojené moje bežné dni.  Poobede už patrí mojej dcére, ideme na ihrisko alebo si pozrieme dobrú rozprávku :)

Aké sú tvoje plány do budúcna?

Veľmi by som chcela pokračovať v detskej tvorbe. Najväčším plánom však zostáva, aby moja dcéra mala detstvo na aké nikdy nezabudne, to je môj veľký cieľ :)

Ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko dobré :)

Zdieľať: