Akcia čoskoro končí

Aj nechty ti dokážu poslať varovné signály: Zisti, čo znamenajú

Zdieľať:

Nechty

Naš vonkajší výzor je odrazom toho, ako sa v skutočnosti cítime. Od pokožky po oči, každá časť tela dokáže povedať niečo o tom, ako sa naozaj máš. To isté platí aj o nechtoch, pretože práve tie sú zvlášť náchylné na to, aby ukázali oveľa viac.

Nechty sú vytvorené z vrstiev keratínu, rovnakého proteínu, ktorý tvorí roh nosorožca a nachádza sa aj vo vlasoch. Nechtová platnička je najtvrdšia časť nechtu a chráni mäkké časti vo vnútri. Kým sa môže zdať, že jediné, na čo sú nechty dobré je aby boli vždy pekne upravené, nie je to pravda. Nechty dokážu povedať aj čo to o tvojom zdravotnom stave a ak by si spozorovala niektoré z týchto zmien na tvojich nechtoch, budeš vedieť, čo to znamená.

Žlté nechty

Ak sú žlté nechty sprevádzané hrubnutím nechtov, jedná sa o plesňovú infekciu. Zafarbenie môže byť spôsobené aj fajčením. Vo niektorých prípadoch môže aj žlté zafarbenie nechtov indikovať poruchy pečene alebo cukrovku.

Modré nechty

Nechty, ktoré majú modrastý, alebo až fialový odtieň signalizujú, že v tvojom tela nie je dostatok kyslíka. Toto môže znamenať celý rad problémov, ktoré sa priamo týkajú dýchacej sústavy ako napríklad astma, alebo aj srdcové problémy.

Biele nechty

Biele nechty takmer jednoznačne indikujú anémiu, problém, kedy sa v krvi nenachádza dostatok železa. Taktiež by mohli slúžiť ako varovný signál pred problémami s pečeňou.

Biele horizontálne pásiky na nechtoch

Biele horizontálne pásiky, ktoré prechádzajú naprieč celým nechtom bezpečne indikujú nízky obsah proteínu v krvi. Toto môže byť spôsobené nesprávnou výživou a dokonca aj problémami s pečeňou alebo obličkami.

Tmavé vertikálne pásiky na nechtoch

Ak na nechtoch náhodou spozoruješ tmavé pásiky, ktoré prechádzajú nechtom, neváhaj, a kontaktuj svojho doktora. Môže sa jednať o veľmi vážnu rakovinu kože. Avšak pamätaj si, že toto sa môže vyskytnúť aj ak si si nejakým spôsobom ublížila.

Tenké, lámavé nechty

Každá z nás si už zlomila minimálne jeden necht, ale ak sa nechty začnú lámať pri jemnom dotyku, môže to byť znamením, že niečo nie je v poriadku so štítnou žľazou. Toto môže spôsobiť aj problémy s metabolizmom a spôsobuje, že nechty rastú veľmi pomaly a veľmi rýchlo sa lámu.

Staráš sa o svoje nechty pomocou špeciálnych procedúr a zábalov? 

Zdieľať: