Akcia čoskoro končí

7 tajomstiev RÚŽU, o ktorých si netušila!

Zdieľať:

Rúž

Patrí rúž k tvojím obľúbeným kozmetickým produktom? Nie si sama. Spolu s maskarou sú každodennými pomocníkmi miliónov žien, ktoré sa ráno pripravujú do práce, školy či na stretnutie. Pár ťahov totiž navodí okamžitú zmenu a výsledkom je upravný vzhľad. Rúž však skrýva tajomstvá, ktoré mnohí nepoznajú. Zaujíma ťa aké? Tu sa dozvieš viac.

7 tajomstiev rúžu:

1. Prvé rúže

Obdoba prvého rúžu existovala už za čias starovekého Egypta. Farba na pery sa vyrábala zo zmesi rozdrvených afrických mravcov a vosku, do ktorej sa pridal karmín (prírodné červené farbivo získavané z hmyzu). Najväčším fanúšikom vtedajšieho rúžu bola samotná Kleopatra.

2. Červený rúž, nízke mravy a čarodejníctvo

Najobľúbenejšou farbou na perách bola počas storočí krvavo červená. Mnohé ženy verili, že si takýmto spôsobom chytia manžela. Spoločnosť však používanie červeného rúžu odsúdila a považovala za prejav nízkych mravov, v krajných prípadoch dokonca za znak čarodejníctva.  Nakoniec ho používali len kurtizány, herečky a ženy s pochybnou povesťou.

3. Rúž a kráľovná

Vraví sa, že kráľovná Viktória v jednom svojom verejnom prejave rúž odsúdila ako verejnú urážku a vysoký prejav nezdvorilosti. V tej dobe totiž bola v móde bledo napúdrovaná tvár a jemný rumenec na lícach. Netrvalo dlho a nosenie rúžu dokonca zákonom zakázala!

4. Zlaté časy Hollywoodu

Lesk a glamour, aký so sebou prinieslo strieborné plátno v prvej polovici 20. storočia, otvorilo rúžu cestu k sláve a úspechu. Hollywoodske herečky tak spropagovali rúže, že neexistovala jedna žena, ktorá by netúžila aspoň jeden vlastniť. Medzi najobľúbenejších výrobcov patril Max Factor, ktorý na konci 30. rokov zostrojil bozkávací stroj, ktorý testoval výdrž rúžov.

5. Rúž ako smrteľná zbraň

Aj najslávnejší tajný agent James Bond by iste závidel smrtiacu zbraň akú sa podarilo vymyslieť sovietskej tajnej službe KGB počas studenej vojny. Čo ich inšpirovalo, to je tajomstvo, no malú pištoľ v tvare rúžu s poetickým názvom “Bozk smrti” zostrojili pre svoje agentky.

6. Za zložením hľadaj ropu

Zloženie moderných rúžov je komplikované. Mnohé sú ešte stále založené na ropnom základe, kde hlavnou zložkou sú minerálne oleje. Za typický tvar tyčinkového rúžu je zodpovedný vosk. Dôležitú úlohu pri výrobe rúžov zohrávajú aj polyméry a silikáty zodpovedné za trvácnosť a lesk.

7. Rúž v číslach

Je až neuveriteľné, že sa podľa štatistík na svete predá každú sekundu jeden rúž. V priemere teda bežná žena za svoj život spotrebuje viac ako 2 kilá rúžov!

TIP: Ak ťa sa ti páčia rúže, no nevieš ako si profesionálne naniesť obľúbený rúž na pery, určite si prečítaj tento návod

Rúž je v mnohých kultúrach považovaný za symbol elegancie, luxusu a sexepílu. Aj keď je už v dnešných časoch úplne bežný, skrýva mnoho tajomstiev, ktoré mnohí nepoznajú. Napríklad aj týchto sedem. 

Zdieľať: