Akcia čoskoro končí

CHRISTIAN DIOR: Francúzsky boh módy!

Zdieľať:

Najvplyvnejší francúzsky módny návrhár. Narodil sa v Normandii ako druhý v poradí z piatich súrodencov. Študoval diplomaciu na École des Sciences Politiques, po skončení štúdia pracoval ako galerista.

Christian Dior životopis
21.január 1905 Granville, Francúzsko
24.október 1957 Montecatini, Taliansko

Rok 1941: začal pracovať u návrhára Luciena Lelonga.

Rok 1946: založil svoj prvý módny dom s pomocou Marcela Boussaca. V roku 1947 uviedol na trh tzv. New Look, ktorý zdôrazňoval ženskosť. Jeho róby mali úzke ramená, zúžený pás, dôraz kládol na prsia a dlhú širokú sukňu. Spôsobil revolúciu v dámskom obliekaní a spravil z Paríža mekku módy. Ženy boli unavené z nosenia vojnových šiat. Vyzerali rovnako ako uniforma.

Rok 1947: uviedol svoju prvú kolekciu s názvom Corolle, ktorá mala úžasný úspech. Bola však pre kritikov kontroverzná a Diorovi vyčítali plytvanie látkami. Ženy ju však milovali aj za cenu, že denné modely vážili vyše 8kg a večerné modely aj 30kg.

Christian Dior sa stal symbolom pre eleganciu vyzdvihujúcu ženskú krásu. V súkromí bol jeho život hektický, mal nedobré vzťahy so svojou rodinou pre svoju homosexuálnu orientáciu. Veľmi zlé vzťahy mal so svojím bratom, dokonca svoju rodinu vydedil.

Zbožňovali farebné ženské sukne. Britská vláda dokonca túto módu zakázala, avšak Dior urobil špeciálnu prehliadku pre anglickú kráľovnú a v roku 1948 sa New Look objavil v časopise Vogue. Jeho obchodná idea bola prezentovať každý polrok novú kolekciu a nový trend. Rafinovane menil trendy, dĺžky sukien aj celé kolekcie. V svojich kolekciách prezentoval spontánnosť, zmyselnosť, eleganciu, štýl a rozoznateľný jav.

„Mať vkus znamená mať svoj ​​vlastný vkus.”

Svoj zmysel pre krásu vniesol aj do sveta vôní. V roku 1947 uviedol na trh svoju prvú vôňu Miss Dior, pri ktorej sa nechal inšpirovať milovanými kvetmi.

„Vášeň ku kvetom, ktorú som zdedil po svojej matke, znamenala, že som bol najšťastnejší medzi rastlinkami a kvetinkami.“

Christian Dior, Paríž, 1953
Christian Dior, Paríž, 1953

Rok 1949: uviedol na trh vôňu Diorama, v roku 1953 prvú unisex vôňu v histórii Eau de Cologne Fraîche. Ďalšou vôňou v poradí bola konvalinková Diorissimo. Nasledovala kompletnú starostlivosť pre pánov – Eau Sauvage, ktorá obsahovala okrem parfumu aj vodu pred a po holení, púder, balzam a mydlo. V roku 1972 vznikla kvetinová vôňa Diorella, nasledovala orientálna Dioressence, ktorá bola určená pre zmyselné ženy. V roku 1980 predstavil Dior druhú pánsku vôňu Jules.V roku 1985 spoločnosť priniesla provaktívnu Poison. Nasledovali Tendre Poison, Hypnotic Poison, Pure Poison a Midnight Poison. V roku 1988 sa zrodila pánska vôňa Fahrenheit. V roku 1991 prišla na trh nová vôňa pre ženy Dune. Koniec dvadsiatého storočia znamenal návrat k pôvodným hodnotám a predstavila sa nová vôňa J’adore. Pri kolekcií rúžov Dior Addict sa stala vôňa Dior Addict. Queen of the Night, nasledovala po Dior Addict. Výročie narodenia Diora sa stala príležitosťou na znovuzrodenie Miss Dior s novým názvom Miss Dior Chérie.

Rok 1955: začal produkovať doplnky a dekoratívnu kozmetiku.

„Starostlivosti pri výbere topánok nie je nikdy dosť. Príliš veľa žien si myslí, že topánky nie sú dôležité, ale naozajstný dôkaz o elegancii ženy je to, čo má na nohách.”

Módny koncern Christian Dior SA produkuje Christian Dior Couture, Dior Homme, kolekcie haute couture, pret a porter, doplnky, kozmetiku a parfumy.

Christian Dior upravuje Modelku
Christian Dior upravuje Modelku pred prehliadkou

Zaujímavosti: bol veľmi poverčivý, už v 13tich rokoch bol prvýkrát u veštice, za svoj život konzultoval všetky svoje rozhodnutia u veštice. Jedlo bolo jeho najväčšou vášňou, premýšľal o kariére v kulinárstve.

Zomrel predčasne na infarkt počas pobytu v kúpeľoch v Taliansku.

Po Diorovej smrti sa Yves Saint Laurent stal umeleckým riaditeľom jeho módneho domu a zachránil ho pred krachom.Návrhy boli dokonale prepracované, ako bolo u Diora zvykom, ale Yves ich urobil ľahšie, vzdušnejšie a pohodlnejšie nositeľné, než boli predchádzajúce. Saint Laurent obhajoval dobré meno salóna do roku 1960 kedy sa osamostatnil.

(Inšpirované: Marie-France Pochanová: Christian Dior)

Zdieľať: