Akcia čoskoro končí

Psychológia farieb – čo o tebe prezradí tvoje oblečenie

Zdieľať:

To, že farby majú vplyv na našu psychiku je už dávno známe. Farby totiž dokážu odzrkadliť naše vnútorné rozpoloženie a náladu. Platí to aj v móde. V deň, keď nemáme dobrú náladu siahame po tmavších, ponurejších odtieňoch, naopak v prípade vnútornej pohody volíme jasné, veselé farby.

Čo o tebe prezradí farba tvojho oblečenia? Prečítaj si stručný prehľad významu jednotlivých farieb:

1. Chladná biela

Biela symbolizuje nevinnosť a čistotu. Je typickou letnou farbou, ktorá však pôsobí chladným dojmom. Je populárna kvôli svojej univerzálnosti a ľahkému kombinovaniu. Jej nositelia sú považovaní za úprimných, nekompromisných a otvorených ľudí, ktorí majú radi poriadok vo svojich veciach.

chladná biela

2. Individuálna čierna

Hoci sa čierna najčastejšie javí ako farba uzavretosti a neprístupnosti, je to len klam. Čierna je farbou elegancie a sebavedomia. Oblečenie v tejto farbe sa vyznačuje univerzálnosťou, nadčasovosťou, ale aj serióznosťou. Ľudia ju obľubujú aj kvôli jej schopnosti zázračne ubrať pár kíl. Jej vyznávači sa teda javia ako silné, nezávislé osobnosti so sklonom k tajnostkárstvu.

individuálna čierna

3.Sebavedomá červená

Farba lásky a vášne. Červená vyjadruje silu, životnú energiu a rozhodnosť. Červené oblečenie prirodzene priťahuje pohľady, pretože ide o nápadnú, výraznú farbu a jej milovníci sú najčastejšie srdečné, impulzívne až agresívne osobnosti, ktorým nechýba odvaha.

sebavedomá červená

4. Spoľahlivá modrá

Modrá je dobrá. Tak hovorí porekadlo. Odtiene modrej na oblečení patria k najobľúbenejším a evokujú prirodzenú dôveru a vernosť, preto je vhodná na pohovory. Jej milovníci sa považujú za lojálnych a spoľahlivých, na druhej strane sú opatrní, a riadia sa heslom “dvakrát meraj a raz strihaj”.

5. Harmonická zelená

Zelená je symbolom prírody, rovnováhy a pokoja. Odtiene zelenej na oblečení pôsobia upokojujúco a osviežujúco. O jej nositeľoch sa hovorí, že sú citliví, vytrvalí, ochotní pomáhať a majú potrebu vyjadriť svoj názor.

harmonická zelená

6. Veselá žltá

Spontánna, veselá, energická farba, ktorá symbolizuje inteligenciu a dobrú náladu. Je farbou večných optimistov. Žlté oblečenie je jasné, žiarivé a pútajúce pozornosť. Človek v žltej pôsobí ako zábavná osobnosť, ktorá  na seba rada púta zvedavé pohľady. Na druhej strane vypovedá žltá aj o jeho dôverčivej povahe.

veselá žltá

7. Naturálna hnedá

Prirodzená, neutrálna prírodná farba. Evokuje spoľahlivosť a bezpečie. Hnedé oblečenie patrí medzi obľúbené hlavne kvôli nenáročnému kombinovaniu. Jej milovníci sú zvyčajne stálej, pokojnej, vyrovnanej povahy so zmyslom k spravodlivosti a pohodliu.

8. Kreatívna fialová

Duchovná sila, kreativita a luxus. Toto všetko vyjadruje výrazná fialová, ktorá na oblečení pôsobí veľmi žensky a romanticky, zároveň tajomne. Fanúšikovia fialovej sú originálne, individuálne osobnosti s nezávislými názormi a sklonmi k umeleckým smerom.

9. Nežná ružová

Ružová je symbolom uzmierenia, šťastia a harmónie. Ružové odtiene na oblečení pôsobia mladistvo a sviežo, na druhej strane však priveľa ružovej pôsobí detinsky. Jej nadšenci sú romantické typy, ktoré majú cit pre krásu a vyznačujú sa obetavosťou.

nežná ružová

10. Opatrná sivá

Neutrálna farba, ktorá je vyjadrením opatrného prístupu a prispôsobivosti. Ideálna farba do práce, keďže svojou neutrálnosťou neodpútava pozornosť od povinností. O jej milovníkoch sa hovorí, že sú to sebestační individualisti, ktorí nesú zodpovednosť za svoje rozhodnutia a vyhýbajú sa chaotickým situáciám.

opatrná sivá

Psychológia farieb podvedome ovplyvňuje tvoju náladu, správanie. Vhodná voľba farieb dokáže zlepšiť náladu a vyburcovať k lepším výkonom. Aká farba prevláda v tvojom šatníku? 

Zdieľať: