Akcia čoskoro končí

Petra Ficová: Mojím snom je fotiť pre časopisy zvučných mien ako Vogue

Zdieľať:

Foto: Petra Ficová
Foto: Petra Ficová

Úspešná fotografka, ktorá právom patrí medzi elitu fotografov. Spolupracuje s mnohými tvárami československého šoubiznisu. Pôsobí na Slovensku aj v Prahe. Krásna, úspešná a talentovaná Petra Ficová.

Čím si túžila byť v detstve?

Najviac si spomínam na dobu, keď som chcela byť policajtkou. Mala som naučený monológ používaný pri zatýkaní – z amerických filmov :) – na Vianoce som si od rodičov vydrankala detský hračkársky odznak, putá a revolver…:) V rannej puberte, co by sa ešte tiež dalo považovat za detstvo, som ale už chcela byť fotografkou…opäť podľa amerického seriálu:)

Pamätáš si ešte ten moment, keď sa ti prvýkrát dostal do ruky fotoaparát?

Malý automat som mala v ruke už ako 11-12ročná, na rodinných dovolenkách som fotila zvieratká a krajinky. Zároveň som urobila zo svojej vtedy 7-ročnej sestry svoju prvú modelku a v detskej izbe sme si z plachty spravili fotoateliér. To boli moje prvé “diela”.:)

Ty a fotenie. Je to láska na celý život?

Určite áno. Dnes už si viem našťastie dopriať aj pauzu, ktorá je v živote a v každom “vzťahu” potrebná. Myslím tým dať si voľný víkend, dovolenku, načerpať nové sily, energiu, inšpiráciu…to som pred 10timi rokmi nevedela, bála som sa že keď z tohto pracovného kolotoča vypadnem, zabudne sa na mňa, tak som radšej pracovala non-stop.

Čo máš najradšej na svojej práci?

Rôznorodosť…ani jeden môj deň nie je rovnaký. A to, že si svojich spolupracovníkov vyberám sama. S mnohými sme za tie roky práce už aj ozajstní kamaráti a najmä sú to ľudia s ktorými ma baví tráviť čas, verím im ako ľudom aj ako profesionálom vo svojej oblasti.

Pamätáš si na svoje prvé fotenie?

Prvé fotenie z ktorého sa uverejnila fotka v časopise bolo v jednom interiérovom štúdiu, kde sme fotili dcéru majiteľa v ružovo-oranžovom avantgardnom kresle…a bola z toho A4 v interiérovom časopise. Prvé reálne zadané fotenie bolo fotenie módy pre mesačník EMMA a prvá titulka hneď na to bola titulka Slovenky s Adélou Banášovou.

petra-ficova-formen
Foto: Petra Ficová

Ako sa pripravuješ na fotenie?

Záleží od náročnosti fotenia…vždy mám premyslené čo ideme robiť, ale pri každom fotení je to individuálne. Niekedy treba dohodnúť špeciálnu lokáciu, niekedy je to ateliér alebo voľne dostupný interiér, so spolupracovníkmi sa vždy dopredu dohodneme ako by mal konečný vysledok vyzerať, aký bude styling, aký bude makeup a vlasy. Keď je klient alebo reklamná agentúra náročnejšia, vyžaduje si to aj pár stretnutí vopred, storyboardy, aby bolo všetko do detailov jasné.

Mávaš počas fotenia aj trému?

Vyslovene trému som mala raz v živote pri pánovi Dočolomanskom…pri väčších zákazkách som samozrejme trošku nervózna, či všetko dobre dopadne, ale to je asi pri zodpovednom prístupe k práci normálne:)

petra-ficova-1
Foto: Petra Ficová

Ako si sa dostala k foteniu celebrít?

Ani neviem…prirodzene :) Prvá “moja” celebrita bola spomínaná Adela pre Slovenku a potom sa to už rozbehlo.

Ktorých známych fotografov obdivuješ?

Maria Testina, Patrik Demarchelier, Davida La Chapella, Annie Leibovitz…

petra-ficova-2
Foto: Petra Ficová

Kde čerpáš inšpiráciu pri svojej tvorbe?

Všade…v zahraničných časopisoch, vo filmoch, videoklipoch, v prírode pri prechádzkach so psom, na dovolenke pri pohľade na staré mestečká…

Ako sa ti spolupracuje pri fotení s celebritami?

“Celebrity” sú ľudia ktorí sa živia svojím imidžom a výzorom, takže k foteniu ako takému pristupujú zodpovedne a profesionálne. Spolupracuje sa s nimi dobre, myslím že za tých 12 rokov, čo to robím, som zažila asi jednu “nepríjemnú celebritu”.

petra-ficova-4
Foto: Petra Ficová
petra-ficova-5
Foto: Petra Ficová

Si dvornou fotografkou Dary Rolins, ako sa ti s ňou spolupracuje?

Fantasticky:) Darča presne vie čo chce aj ako to dosiahnuť.

Máš nejakú svoju fotografiu, na ktorú si najviac hrdá alebo je tvoja najobľúbenejšia?

Asi ich bude viac ale jedna z nich je urcite titulka časopisu La Femme s Marínou Kráľovičovou a Leošom Marešom. To bola superneštandardná kombinácia:))

petra-ficova-lafemme+miklosko
Foto: Petra Ficová

Čo fotíš osobne najradšej?

Momentálne asi fashion. Ale z dlhodobého hľadiska mám naozaj rada rôznorodosť mojej práce.

Fotografia tváre do istej miery vystihuje aj charakter človeka, súhlasíš s týmto tvrdením?

Myslím že áno, ale musí byť fotená v naozaj uvoľnenej atmosfére.

petra-ficova-7
Foto: Petra Ficová

Si do istej miery deformovaná svojou profesiou?

Úplne:)) Vykukávam mladé dievčatá a hovorím si to je určite modelka, definujem pekné lokácie a snažím sa zapamätať si ich, aby sme tam neskôr niečo nafotili…to isté s oblečením…

Aký je tvoj fotografický sen?

Asi fotiť pre časopisy zvučných mien ako Vogue…:)

petra-ficova-6
Foto: Petra Ficová

Aký je tvoj recept na úspech?

Makať, obklopiť sa dobrými a schopnými ľudmi a skúšať a skúšať…

Si pracovne vyťažená. Ako relaxuješ?

Počas bežného týždna relaxujem jazdou na koni alebo prechádzkou v lese so psom, naučila som sa už ale brať si aj voľné víkendy, ktoré trávim s rodinou a vypínať z práce častejsie ako raz za pol roka…vďakabohu:)

petra-ficova-3
Foto: Petra Ficová

Pravidelne bývaš pochválená stylistami za tvoj styling. Aký vzťah máš k móde?

Veľmi pozitívny:))) Som žena, takže je to asi aj prirodzené a vlastne od puberty sa pohybujem v oblasti módy, takže čo-to sa na mna asi aj nalepilo:) Na fotenia alebo počas bežného dňa sa obliekam veľmi ležérne, niekedy som aj týžden len v teplákoch (rôznych samozrejme, haha). Na večerné príležitosti ma ale vyslovene baví sa pekne obliecť.

 

Ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko dobré :)

Viac o tvorbe Petry sa môžeš dozvedieť tu: petraficova.com

Zdieľať: