Akcia čoskoro končí

Monika Flašíková-Beňová: Som veľká optimistka aj keď viem, že celý svet nezmením

Zdieľať:

Monika Fľašíková BeňováV roku 1999 vstúpila do aktívnej politiky ako spoluzakladateľka strany SMER, predtým pôsobila v súkromnom sektore ako generálna riaditeľka firmy Reebok Slovensko, riaditeľka Rádia Koliba. Bola predsedníčkou Výboru pre Európsku integráciu a poslankyňa NR SR. Od roku 2004 je poslankyňou Európskeho parlamentu. Pôsobí aj ako správkyňa nadácie Solidarita. Nás však zaujíma predovšetkým jej ženské ja. Charizmatická Monika Flašíková Beňová, žena vyžarujúca krásno s citom pre módu a štýl.

Čím ste túžila byť v detstve?
Všeličím, ako asi každé dievča. Najdlhšie ale letuškou. Otec pracoval na letisku a keď som za ním občas zašla, tak sa mi letušky vždy zdali nádherne éterické.

Vy a politika. Je to váš splnený sen?
Politika prišla neskôr. V čase, keď som už podnikala a spolu s kolegyňami a kolegami vybudovala jedno z najúspešnejších súkromných rádií. Mala som veľa ideálov a chcela som zmeniť svet. Vždy som bola trochu idealistka ale najmä veľká optimistka. Tou som ostala dodnes, aj keď viem, že celý svet nezmením.

Čo vás najviac teší na vašej profesii?
Nedá sa to paušalizovať. Sú to skôr také momenty, deje, segmenty. Keď sa mi podarí obhájiť v Európskom parlamente správu, ktorú predkladám, keď schvália návrhy, ktoré podávam, keď mi niekto napíše, alebo povie, že ďakuje za moje názory a zato, čo robím pre ľudí, aj keď sa na mňa usmeje niekde na ulici alebo v nákupnom centre….

Ak by ste sa nevenovala politike, čím by ste chcela byť?
Myslím, že to je otázka, na ktorú je ťažké odpovedať. Nenarodila som sa ako politička, pracovala som na viacerých pozíciách, podnikala som a postupne som sa k politike dostala. Politika ma baví nie ako klasické povolanie, alebo teda zamestnanie, naozaj ju vnímam ako poslanie, aj keď samozrejme v našich zemepisných šírkach to môže vyznieť ako klišé. Politike som sa najviac „priučila“ práve v EP. A nesmierne mi je ľúto, že na Slovensku je politika vnímaná skôr ako biznis a príležitosť na obohatenie sa a nie ako poslanie a úsilie, spraviť pre ľudí život lepším, kvalitnejším a príjemnejším.

Reprezentujete našu krajinu a váš výzor je dôležitý. Ste vždy krásne upravená. Ako riešite módu?
Módu „riešim“ tým, že si na letisku kúpim vždy v pondelok nejaké módne časopisy a v lietadle si ich prelistujem. Ale inak nakupujem veci najviac cez internet, nakoľko mám štandardnú veľkosť 38 a v tej sa vyrába všetko. Občas, najmä teraz v zimných mesiacoch, prebehnem pár obchodov v nákupných centrách v Bratislave. Je veľa dobrých značiek už aj u nás a ženy si ozaj môžu vybrať zo širokej ponuky. Ja mám veľmi rada napr. Twin Set a Zara a v Bruseli potom Michael Kors.

monika-flasikova-benova-3

Akú módu preferujete v súkromí?
Veľmi pohodlnú, tepláky sú dnes už iné ako pred 20 rokmi, takže doma nosím legíny alebo tepláky a tričká. A ponožky, lebo som dosť zimomravá. Ale aj doma si ráno robím aspoň ľahký make up, to je už taká asi profesionálna deformácia. Proste špirála a zamaľovať kruhy pod očami :)

Obliekate sa krásne a vkusne. Kde čerpáte inšpiráciu?
Naozaj len v časopisoch, na módne prehliadky nechodím, nemám nato žiaľ čas, aj keď rada by som videla takého Kimličku, Mikloška a pod., lebo sa mi ich modely veľmi páčia a sú smelo porovnateľné s modelmi známych svetových značiek.

Aký je váš najobľúbenejší kúsok v šatníku?
Nemám najobľúbenejší. Mám 46 rokov a za tie roky tam mám viacero veľmi obľúbených. Tie obľúbené tam visia aj veľa rokov, vždy sa k nim rada vrátim ak je nato príležitosť a rokmi vyzerajú ešte kúzelnejšie.

Vaša obľúbená značka oblečenia je?
Nemám jednu konkrétnu. Je to rôzne, skôr by som vedela povedať, že mojim obľúbených oblečením sú šaty, alebo sukňa so sakom, ale značku nepreferujem. Ako som už povedala, páči sa Twin Set, Zara, Max Mara ale aj Valentino a Blumarine :)

Ste nákupná maniačka?
Už nie, ale bývala som a bolo to príjemné. Výhodou „nákupnej maniačky“ súčasnosti je, že nemusí nutne vlastniť zlatú kreditku. Je veľa skvelých obchodov, kde majú veľmi pekné a cenovo prijateľné veci na oblečenie, kabelky, topánky či bižutériu.

monika-flasikova-benova-5

Aký veľký je váš šatník?
Presne taký, aký som si ho vysnila. A rokmi som si tento sen vyplnila konkrétnymi kúskami. Som perfekcionistka, takže všetko v šatníku má svoje miesto, podľa farby, podľa sezóny a podľa príležitosti, na ktorú sa tá vec používa. Ale nie som fetišistka. Veľa vecí zo šatníka porozdávam, keď ich už nenosím a viem, že potešia niekoho z mojich blízkych.

Starnete do krásy. Aj keď vo vašom prípade slovo starnete nie je adekvátne. Vyzeráte stále mladšie a mladšie. Prezraďte tajomstvo ako to robíte? Ako sa o seba staráte?
Je to životný štýl, pre ktorý sa musí každá z nás v istom veku, najlepšie čo najskôr, rozhodnúť. Nefajčím, pijem len biele víno a aj to len občas, keď je príležitosť, zdravo sa stravujem, nejem nič v čom je lepok, nekonzumujem mlieko ani mliečne výrobky, lebo mám intoleranciu, ale nahradila som ho mandľovým, ryžovým a sójovým. 3 razy do týždňa behám 10 km a dvakrát mám 90 minút jogu, používam od mladosti kvalitnú kozmetiku, pijem denne 3 a viac litrov vody a večer bylinkový čaj. Pred štyrmi rokmi som si u MUDr. Hasovej dala spraviť ultheru a raz za 6 týždňov mi u nej v Mediskine robia Draculu :) je to ošetrenie tváre z vašej vlastnej plazmy, ktorú získajú tak, že vám odoberú krv a z tej získajú vašu plazmu a tu vám potom aplikujú na vašu tvár.

monika-flasikova-benova-4

Váš najobľúbenejší kozmetický produkt je?
Chanel krém na tvár s 50 faktorom proti UV žiareniu. Mám ho stále pri sebe a verte 46 ročnej žene, že slniečko a jeho lúče sú pre pokožku tváre a jej starnutie tým najväčším nepriateľom. Takže, aspoň tú 30 si treba vždy dať pod denný krém. No a ešte kolagén, ten si kupujem v lekárni za 16 eur fľaštičku a je to elixír mladosti, teda aspoň mne zafungoval fantasticky.

Veľa cestujete, to dáva pleti zabrať. Ako sa staráte o pleť aby vyzerala sviežo?
Myslím že je to už všeobecne známa informácia, ale hydratovať, hydratovať, hydratovať. Zvonku aj z vnútra. Veľa vody, najlepšie vlažnej, ja už pijem len teplú, aj v lietadle, aj keď som v krajinách, kde je veľmi teplo. Keď letím mimo Európy a čaká ma dlhší let, mám krém na tvár a na ruky so sebou v kabelke a pred odletom si nedám krém ale hydratačnú masku. Dnes ich už vyrábajú v konzistenciách priam neviditeľných, takže si ju pokojne môžete naniesť aj na make up priamo v lietadle. Každú hodinu letu vypijem aspoň 3-4 dcl vody. To je všetko. Netreba nič preháňať.

monika-flasikova-benova-7

Aký je váš názor na skrášľujúce zákroky?
Skrášľujúce zákroky sú absolútne ok, ak teda ostanú skrášľujúcimi a nie devastačnými, ako to máme možnosť vidieť už aj u nás na Slovensku, žiaľ. Samotný zákrok nemá ženu zmeniť, má jej len pomôcť cítiť sa fajn. Estetická medicína je dnes nesmierne progresívna a ak sa dostanete do veku, kedy sa rozhodnete, že si potrebujete trochu pomôcť, určite vyhľadajte odborníčku, ktorá vám úprimne poradí, čo sa pre váš typ hodí a čo vám naozaj pomôže a ostanete stále sama sebou. Nechcite sa podobať „ na niekoho“ ostaňte sebou, len spokojnejšiou :)

Kedy sa cítite byť najkrajšia?
Po behaní a po jóge, prípadne po lymfatickej masáži. Som vtedy plná energie, rozžiarená, zlé veci sú z tela vyplavené a všetko sa mi zdá zvládnuteľné. Vtedy sa cítim najlepšie. A to je akosi dôležitejšie, ako sa cítiť najkrajšie.

Čo si predstavíte pod pojmom krása. Ako vnímate ideál krásy?
Nemyslím si, že existuje ideál krásy. Je to veľmi individuálny uhol pohľadu. Krása sa mi spája s vôňou, čistotou, vnútorným vyžarovaním, rozžiareným pohľadom a spokojným úsmevom. No a niekoho iného ideál krásy sú zas pollitrové silikóny, veľkosť konfekcie O a kačacia pusinka. Preto vravím, je to individuálne :)

monika-flasikova-benova-2

Zdobia vás tetovania. Čo vyjadrujú?
Sú to modlitby. Jedna v hebrejčine a jedna budhistická.

Parfum, na ktorý nedáte dopustiť je?
Chloe

Ako sa stravujete?
Zdravo a málo. Žiaden lepok, žiedne mliečne výrobky, veľa byliniek, veľa vody. Jem málo, lebo podľa Japoncov ( ktorí sa údajne dožívajú najvyššieho priemerného veku) nemáme nikdy jesť úplne dosýta. Takže jem len dve jedlá denne, raz do týždňa nevečeriam vôbec a prvé „jedlo“ mám po cvičení, robím si smoothie z ovocia, sézamových semienok, mandľového alebo sójového mlieka a aloe vera.

Máte osvedčenú detoxikačnú kúru?
Nejesť nič. Naozaj, to je najlepší detox. Doplniť to detoxikačným čajom a zájsť si aspoň raz za mesiac na lymfatickú masáž. Skúste aspoň raz za rok, najlepšie na jar alebo pred zimou aspoň dva tri dni nejesť. Je to veľmi ťažké, ale očistíte sa lepšie ako jačmenmi či chlorelami či čímkoľvek. Proste nejesť, piť len bylinkové čaje.

Vy a golf. Je to vášeň? Akým športom sa venujete okrem golfu?
Golf som teraz viac menej vypustila, nerobil mi úplne dobre na chrbticu. Preto som tiež začala s jogou a ta je pre mňa fantastickým doplnkom k behaniu či orbitreku. Ale behám minimálne hodinu tri razy do týždňa.

76140_117408208321741_2789686_n

Aká je vaša vysnívaná dovolenková destinácia?
Akákoľvek kde je teplo, piesok a more. Narodila som sa v auguste, som levica a zimu neznášam. Preto aj nerada lyžujem. Je mi strašne zima aj keď sa naobliekam ako cibuľa.

Najobľúbenejšie jedlo pre vás je?
Ryby, snáď okrem sladkovodných, tie moc nemusím, morské plody, steak a veľa, veľa šalátu, najmä rukola a mladý špenát. Ale aj zeleninu si tepelne upravujem.

Predstava dokonalého relaxu pre vás je?
Zabehať si ráno a ľahnúť si na lehátko na pláži, zobrať si knihu alebo aspoň časopis a občas si odskočiť zaplávať do mora, ktoré má aspoň 27 stupňov. A nech to trvá aspoň týždeň.

monika-flasikova-benova-1

Ako vyzerá váš bežný deň?
Tak to by bolo na samostatný rozhovor :) ale tak povedzme dnes teda. Vstávala som o 6,00, urobila som si bylinkový čaj (1L), prečítala som si na internete noviny, slovenské a zahraničné, ustlala som si, vypila čaj, obliekla som sa a o 8,00 som bola v kancelárii. Pripravila som si podklady na dnešné zasadnutie výboru v EP. O 9,00 prišiel prezident MVO Rainbow Rose, s ktorým so preberala tému ochrany práv LGBTI komunity na Slovensku, o 9,30 prišla jedna mladá slečna zo Slovenska, ktorá v EP pracuje pre nemeckého poslanca, o 10,00 som išla na výbor. O 12,30 si pôjdem zabehať, lebo so nestihla ráno. O 14,00 pôjdem do kantíny niečo zjesť na obed. O 15,00 až do 19,00 pokračuje zasadnutie výboru. Potom skončení budem ešte asi hodinu v kancelárii a potom vezme našu stážistku Barbaru a pôjdeme sa niekam navečerať. Okolo 22,00 prídem domov, ešte si pozriem niečo v telke alebo na internete a pôjdem spať. Lebo ráno zas o 6,00 vstávam :)

Ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko len to dobré :)

Zdieľať: