Akcia čoskoro končí

Jesenná premena s Dávidom Gurským: Nechcel som byť ihlou v kope sena

Zdieľať:

S pochmúrnosťou, ktorú nám do života vnáša jeseň, je úplne najhoršie zapadnúť do stereotypu. Pravdou však je, že vniesť do tohto obdobia trochu svetla vôbec nemusí byť také ťažké. Možností je veľa, postačí si zvoliť tú správnu pre seba. Malú zmenu vo svojom živote, ktorú nazývam jesennou premenou som, priznám sa, plánovala už dlhšie. Avšak, nájsť odborníka, ktorému dôverujem nebolo až také ľahké. Predstavujem ti Dávida Gurského, bravúrneho kaderníka a stylistu, ktorý bezpochyby vie, čo robí. 

Dávid Gurský je rodák z Bardejova, malého historického mestečka na severovýchode Slovenska. Už počas štúdia na tunajšom gymnáziu sa okrajovo venoval úpravám vizáže a účesov kamarátok. Aj napriek tomu, že ho táto záľuba napĺňala, vzhľadom k svojim rečníckym danostiam, sa rozhodol pokračovať v štúdiu práva. Koniec koncov, povolanie muža ako kaderníka bolo pred dvadsiatimi rokmi pre Slovensko veľmi netypické.

Po troch rokoch na vysokej škole absolvoval v Košiciach vizážistický kurz. Neskôr sa presťahoval do Bratislavy, kde pôsobil ako vizážista pre periodiká ako Šarm, či Báječná žena a programy ako Teleráno, Zmenáreň a Dámsky klub. ,,Vo vizáži som sa cítil byť vyhorený, a preto som svoje portfólio rozšíril o kadernícke služby.”

Dávid má za sebou 6 rokov pôsobenia v sieti exkluzívnych salónov Pierot, známych predovšetkým v Bratislave. Po čase sa však osamostatnil a otvoril si tam dva vlastné salóny Revolution hair. Participoval aj na rôznych foteniach, projektoch, charitatívnych podujatiach a módnych prehliadkach, ktoré mu umožnili spolupracovať s viacerými známymi osobnosťami. Popri tom sa vzdelával ako technológ značky Alfaparf Milano, vďaka ktorej sa zúčastnil stáží v Taliansku, kde sa učil rôznym technikám melírovania, farbenia a finálneho sytlingu. ,,Dalo mi to iný pohľad na svet kaderníctva, že veci sa dajú urobiť aj iným spôsobom, než sme zvyknutí z bežnej praxe. Získal som nový rozmer, nadchlo ma to a inšpirovalo k práci.” 

Po jedenástich rokoch sa rozhodol zúžitkovať svoje skúsenosti, a podľa jeho slov, nebyť ihlou v kope sena. Hovorí, že Bratislava je plná skvelých kaderníkov a vizážistov, a preto sa rozhodol pre návrat do rodného Bardejova. ,,Vo svojich 35 rokoch žijem z mena, ktoré som si za ten čas vybudoval. Pokojne, bez stresu a s vlastnou klientelou.” 

Aby nešlo o prázdne slová chvály, na základe odporúčania som sa taktiež rozhodla zveriť svoju veľkú zmenu práve do Dávidových rúk. Nešlo však len o strihanie a farbenie vlasov. Rozšíril tiež moje obzory v oblasti starostlivosti a voľby kvalitnej vlasovej kozmetiky.

1

Už hneď na začiatku mi bolo jasné, že mám do činenia s profesionálom. Dávid miluje kontakt s ľuďmi a vďaka rokom praxe, už na základe pár otázok dokáže vycítiť, čo klientka chce. Znie to ako klišé, no moju predstavu dokázal slovami vystihnúť lepšie ako ja sama. Sám hovorí, že klientky neženie do extrémnych premien, v ktorých by sa mohli cítiť nepohodlne. ,,Kaderníci často tlačia klientky do extrémov. Tie si to doma ani nevedia upraviť, cítia sa v tom nepohodlne, a nepoteší ani fakt, že manželovi sa to nepáči.” 

2

Hovorí, že každá žena by pred podstúpením akejkoľvek zmeny účesu mala vedieť, čomu všetkému je prístupná. V prípade správnej starostlivosti o vlasy je najdôležitejšia vlasová kozmetika, ktorá by nemala obsahovať parabény, sulfáty a silikóny. Šokujúci bol pre mňa fakt, že práve massmarketové šampóny sú často vyrábané z koncentrátov, ktoré sa len minimálne líšia od saponátov a pracích práškov. Prízvukuje tiež, že rovnako dôležité je dbať aj o zdravú pokožku hlavy. ,,Nemôžeme predsa očakávať, že na nezdravej pôde budeme žať zdravú úrodu.”

3

Svoju budúcnosť vidí Dávid určite v práci kaderníka. Hovorí však, že je pomerne fyzicky náročná, a preto ju bude robiť, kým mu to zdravie dovolí. Aj v malom meste ako je Bardejov sám školí, napreduje, snaží sa nezaspať a nestagnovať.

4

Priznáva, že v tomto priemysle už človek nič prevratné nevymyslí, pretože faktom je, že stále ide len o vlasy. Móda sa však neustále opakuje, len s menšími inováciami a občasnými úzkoprofilovými výstrelkami.

5

Ako sám hovorí, v žiadnom prípade neľutuje svoj návrat do malého mesta.

6

A výsledok? O čosi kratšie, svetlejšie, a možno aj, o čosi starší výzor, čomu sa ja osobne ešte veľmi teším. Finálny styling Dávid riešil kučerami.

7

Kučeravé a rovné…

9

Dávid je zástancom názoru, že dobré meno sa dá robiť aj bez stránky na internete, no na druhej strane hovorí, že je to čiastočná nevýhoda. Za najlepšiu reklamu však považuje hlavu od hlavy.  Ak by si ho však aj ty chcela navštíviť, nájdeš ho v Studiu 33 na Stöcklovej 33 v Bardejove.

premena

Ja mu krásne ďakujem za spoluprácu a túto, v mojom živote, doposiaľ najextrémnejšiu premenu. Čas strávený v kaderníctve s ním sa ponášal v oddychovej a priateľskej atmosfére. Jeho služby môžem vrelo odporúčať každej žene, ktorá sa  zmeny trochu obáva a chce sa zveriť do rúk skutočného profesionála. 

Zdieľať: