Akcia čoskoro končí

Stanislava H. Hricová: Každá žena je krásna!

Zdieľať:

Kreatívna, talentovaná, sympatická, charizmatická a maximálne profesionálna fotografka, ktorá právom patrí medzi slovenskú elitu fotografov. Milovníčka mačiek a dobrých kníh. Milé dámy, predstavujem vám Stanku Hricovú, fotografku s citom pre detail.

Stanislava H. Hricova

Ty a fotoaparát. Aká je tvoja prvá spomienka na cvaknutie spúšťou?
Ja na kolenách starého otca, ktorý mi vysvetľoval ako to zázračné čudo funguje. A potom až o veľa rokov neskôr.

Čím si chcela byť v detstve?
Policajtka :D Ako Linda Vespremiova, kvôli tomu seriálu som dokonca začala chodiť aj na karate a snívať o tom, že raz budem ako ona :)

Čo je podľa teba najťažšie na tvojej práci?
Strata voľného času, v normálnom zamestnaní Vám padne o 18:00 a máte kľud… fotograf po celodennom fotení príde domov a začína s druhou etapou svojej roboty a to úpravou fotiek. Do noci, cez víkendy, sviatky.. stále niečo robíme… ale tak utešujem sa tým, že moja práca je môj koníček.

Väčšinu fotíš ženy, modelky, celebrity v čom sa však odlišuje fotenie mužov?
Je jednoduchšie o styling a make up, inak je to práca rovnaká.

Aké fotenie máš osobne radšej interiérové či exteriérové?
Ako je zrejmé z mojej tvorby, fotím viac v ateliéri, ale v poslednej dobe ma už začína dosť nudiť, takže vyhľadávam príležitosti fotiť v interiéroch/exteriéroch.

Majú niektorí klienti pri fotení zvláštne požiadavky?
Áno, vyzerať o desať rokov mladšie a o desať kilo chudšie… občas tomu nerozumiem, ale tak nech sa páči :) Len ma vie občas potom dostať napríklad na FB komentár od nejakej klientkinej kamarátky typu: “Bóóóže strašne tá fotografka veľa retušuje!” ale to, že klientka na to sama tlačila.. to sa tam už samozrejme neobjaví :)

Často fotíš celebrity, si ich najobľúbenejšia fotografka, ako sa ti s nimi spolupracuje? Mávajú často maniere? Alebo platí: čím väčšia hviezda, tým menšie maniere?
Fakt najobľúbenejšia? :D S väčšinou s nimi mám priateľský vzťah, takže je to vždy milé stretnutie, samozrejme občas sa stane, že má niekto maniere typu, z tejto strany ma nefoť, do tohto oblečenia ma nikdy nenavlečiete a podobne, ale vždy vieme nájsť kompromis aby boli všetci spokojní. Vyslovene negatívnu skúsenosť som ešte nemala, možno preto, že som na foteniach dosť rázna a potrpím si na profesionalitu.

Čo ťa na fotografovaní teší najviac?
Nedokážem vypichnúť iba jednu vec… fotenie ako celok je droga, občas padám únavou a mám toho všetkého dosť, ale za dva dni ma už chytá “absťák” a už vymýšľam čo zase, kedy a ako fotiť… proste je to pasia.

Máš za sebou pestrú paletu projektov od portrétov, módu, jedlo, reklamné produkty, svadobné fotografie. Ktorý žáner je pre teba srdcovou záležitosťou?
Beauty portréty, to ma baví úplne najviac. A je to asi aj vidieť :D

Ako prebieha proces tvorby pripravenia scény pred samotným fotením?
Záleží od toho čo sa fotí. Keď nejaká módna story je to vždy spolupráca so stylistom, vymyslí sa téma /styling/ potom smer akým by sme to chceli nafotiť, do toho hľadáme vhodné lokácie, komunikujeme s vizážistom a kaderníkom, štýl make upu, vyberáme modelku… proste tímová práca :)

Zastávaš názor, že každá žena je krásna, zlý je fotograf prečo?
Lebo tomu naozaj verím, že každá žena je svojím spôsobom krásna a jedinečná… dobre.. tak to ešte doplním, že občas na to treba profi kaderníka a vizážistku, ale nakoniec je fakt každá krásna ;)

Koláž prác

hircova_kolaz_1

www.stanislavahricova.com

Si krásna žena, prezraď ako sa o seba staráš?
Ďakujem! Od mlada mi mamina vštepovala, že nie dobre sa nalíčiť ale dokonale sa odlíčiť je základ, takže nech som akokoľvek unavená, nikdy nejdem do postele s make upom alebo neodlíčenými očami. Inak nič špeciálne.. keď si raz za čas spomeniem na nejakú masku na tvár čo mám v kúpeľni tak ju použijem /často sa mi to teda nestáva/ a krém si dávam len aby sa nepovedalo, pre pocit, že teda niečo pre seba robím keď už mám po tej tridsiatke… :D Ale čo môžem každému odporučiť je dostatočný spánok, to zaberá perfektne.

Čo pre teba znamená krása? Ako ju vnímaš?
Keďže skoro stále som obklopená krásnymi modelkami začala som krásu vnímať inak, cez dušu človeka, cez jeho vyžarovanie, úsmev, esprit, úctu a pokoru k iným…

Ako tráviš svoj voľný čas?
Cestovaním, milujem cestovať stále a veľa a čítam veľa kníh, to je pre mňa fakt relax a zároveň vzdelávanie v jednom.

Aký módny štýl je ti sympatický?
Pohodlný, ale pritom stále sexy a ženský.

Tvoj recept na úspech je?
Profesionalita a milá povaha… ak ľudia s vami radi robia je to polovica úspechu.

Aký je tvoj fotografický sen?
Jaaaj tak tých je veľmi veľa…ale asi ako každý jeden módny fotograf aj ja by som chcela raz vidieť svoju fotku na titulke módnej biblie Vogue.

Čo ťa inšpiruje pri tvorbe?
Moja aktuálna nálada a ľudia okolo mňa.

Máš aj nejaký vzor medzi zahraničnými fotografmi?
Je ich veľa. Občas mám pocit, že sa mi páčia fotografie všetkých ostatných fotografov len tie moje nie.

Aké sú najnovšie trendy v oblasti módnej fotografie?
Trend je teraz to, že všetko je trend :D

V dnešnej dobe je veľa ľudí, ktorí si za svojím menom dajú značku fotograf ale bohužiaľ ich tvorba je amatérska. Majú tzv. životnosť? Ako vnímaš tento „trend“?
Bohužiaľ tento “trend” posunul prácu fotografa z postu “umelec” na post “robotník”, z fotografického biznisu sa stáva komodita a ľudia stratili prehľad, čo je naozaj dobrá kvalitná fotografia a čo je len zlá alebo priemerná fotka, ktorá je dobre vyretušovaná.

Aké sú tvoje plány do budúcna?
Momentálne sa snažím presadiť ďalej na východ od nás. Uvidíme či sa niečo podarí :)

Ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko dobré.

Zdieľať: