Akcia čoskoro končí

8 zložiek, ktoré by tvoja kozmetika mala obsahovať

Zdieľať:

Väčšina produktov, ktoré denne používame, má na zadnej strane list ingrediencií, ktorých mená sú mnohokrát veľmi dlhé a  niekedy ich neviem prečítať. To isté platí aj o kozmetike. Niekedy je rozhodnutie medzi kúpením určitého produktu alebo jeho nechaním v obchode čisto len o tom, ktorý obal je krajší. Je ťažké poznať všetky prospešné ingrediencie, ktoré pomáhajú. Preto ti ukážem 8 zložiek, ktoré by tvoja kozmetika mala obsahovať. 

Kyselina glykolová

Táto kyselina je pravdepodobne najznámejšia dostupná alfa-hydroxy-kyselina. Získava sa z cukrovej trstiny a je veľmi účinný exfoliant. Udržiava pleť čistú a rovnako pomáha aj pri liečení povrchového začervenania pokožky. Keď si budeš nabudúce kupovať peeling, otoč fľaštičku a prečítaj si zadnú stranu. Čo by mala obsahovať kozmetika

Kyselina mliečna

Rovnako ako kyselina glykolová, aj kyselina mliečna patrí do skupiny alfa-hydroxy-kyselín. Táto kyselina je taktiež exfoliant. Rozpúšťa vrchnú vrstvu odumretých buniek a vrchná vrstva odpadáva bez poškodenia ostatných buniek. Kyselina mliečna sa najčastejšie vyskytuje v mliekach, ktoré sú špeciálne určené na odličovanie a zároveň na čistenie.

Kyselina hyalurónová

Aj keď si si pravdepodobne nikdy neuvedomila, že kyselina môže byť aj vynikajúci hydratačný prostriedok – je to tak. Práve na tento účel je najlepšia kyselina hyalurónová. Pomáha pri hĺbkovej hydratácii. Ak máš suchú pokožku, kozmetika s obsahom kyseliny hyalurónovej, napríklad krém, je tá správna voľba.

Hydrochinón

Ak si mala akné a teraz riešiš problém so škvrnami, ktoré sa vytvorili po akné, alebo máš hyperpigmentáciu, alebo akékoľvek iné problémy s nerovnomerným sfarbením pokožky – hydrochinón je to, čo potrebuješ. Pôsobí ako “zosvetľovač” a výsledky sú viditeľné už po jednom týždni.

Retinol

Ak by si sa mala rozhodnúť pre jednu jedinú zložku, ktorú budeš používať v starostlivosti o pleť, rozhodne odporúčam práve retinol. Retinol je forma Vitamínu A, ktorý je taký všestranný bojovník. Retinol urýchľuje obnovu buniek, predchádza upchávaniu pórov a pomáha pri boji s akné. Rovnako ako hydrochinón, pomáha pri zosvetľovaní škvŕn (účinok je ale pomalší), redukuje jemné vrásky a celkovo zlepšuje kvalitu pokožky.

Beta Glukán

Táto látka, ktorá je produktom rastliny je vynikajúca voľba pre naštartovanie tvorby buniek, ktoré budu ochraňovať pokožku pred vonkajšími vplyvmi. Inak povedané, kozmetika, ktorá obsahuje beta glukán dodá pokožke hladký vzhľad so zdravou ružovkastou farbou.

Antioxidanty

Voľné radikály sú veľký problém, pri ktorom naša pokožka dostane vždy poriadne zabrať. Tvoria sa napríklad zo slnečného žiarenia, znečisteného ovzdušia, stres a podobne. Antioxidanty sú práve tie látky, ktoré pokožku ochránia pred radikálmi. Beta karotén, lykopén a vitamíny ako napríklad C a E, sú antioxidanty, ktoré pomáhajú predchádzať problémom a opravia poškodenia, ktoré už vznikli pôsobením voľných radikálov.

Peptidy

Peptidy sú naozaj výborné pri starostlivosti o staršiu pokožku. Produkujú kolagén, takže pokožka je silnejšia, plnšia, pevnejšia a menej vráskavá. Čítaš zadnú etiketku, keď nakupuješ kozmetiku? Máš preferencie ohľadom zloženia produktov, ktoré používaš pri starostlivosti o pleť? 

Zdieľať: