Akcia čoskoro končí

Zuzana Kanisová: Šaty od Victorie Beckham a sukňa od Ferka Mikloška sú mojimi najobľúbenejšími vecami v šatníku

Zdieľať:

zuzana-kanisova-profil
Foto: Branislav Šimončík

Keď je niekto najlepší, netreba veľa slov, pretože dobré sa chváli samo. Najlepšia v svojom obore, stylistka s veľkým S, úžasná Zuzka Kanisová.

Vy a móda. Bola to láska na prvý pohľad?

Bola to prvá láska, detská láska, ktorá stále trvá.

Kedy prišiel ten prvotný impulz, že áno, móda je to pravé orechové? :)

Od detstva ma móda veľmi bavila. Mám za sebou také to klasické klišé, že som šila pre bábiky a neskôr pre seba, pretože za socializmu bolo veľmi ťažké zohnať pekné, moderné veci. Ten, kto niečo chcel, musel si to často ušiť. Šila moja stará mama, mama aj teta. Všetky boli dámy, starali sa o seba a boli mi vzorom.

Čo pre vás móda znamená?

Móda je prostriedok ako vyzerať dobre. Na jednej strane je to vec praktická, lebo obliekať sa musíme všetci, na druhej strane je kreatívna, lebo sa s ňou dá hrať a niekedy hraničí s umením. Čo sa týka samotného obliekania je pre mňa oveľa dôležitejší štýl ako móda. Ako povedala Coco Chanel „móda sa mení, štýl zostáva.“ A na tom sa nič nezmenilo ani v súčasnosti.

Ktoré módne obdobie je pre vás najkrajšie?

Inšpiruje ma obdobie art deca, 20. a 30.roky. Tiež mám rada minimalizmus 90.rokov. Ale v každom období sa dá nájsť niečo pekné. Čo vyložene nemusím sú 80 .roky.

Máte vyštudované právo, avšak venujete sa móde, právo vás neočarilo?

Právo som sa rozhodla študovať z pragmatického dôvodu. Chcela som mať vysokoškolské vzdelanie a bavila ma história, filozofia, psychológia … Právo bolo jediné odvetvie kde sa to všetko spájalo. Počas štúdia som sa venovala aj móde, tá nakoniec zvíťazila kvôli svojej kreativite.

Tvorba ktorého slovenského návrhára/návrhárky je vám blízka?

Blízki sú mi návrhári, ktorí si držia svoj rukopis a ktorých veci sú rozpoznateľné a kvalitné. Z česko-slovenských to je Fero Mikloško, Boris Hanečka, LaFormela a Jakub Polanka. Určite sú tu však aj ďalší talentovaní ľudia.

Emma_Branislav simoncik (2)
Pre časopis Emma. Foto: Branislav Šimončík

Ako vyzerá váš šatník? Čo vám v ňom nesmie chýbať?

Môj šatník je veľmi jednoduchý a navzájom kombinovateľný. Ráno nechcem strácať čas tým, že neviem čo si mám obliecť a ako to mám skombinovať. Počas dňa sa potrebujem cítiť pohodlne a upravene. Takže taká skladačka pozostávajúca zo sák, pánskych košieľ, džínsov, kašmírových svetrov, basic tričiek, lodičiek, tenisiek a čižiem. Všetko v čiernej, bielej, šedej, khaki a tmavomodrej. Na večer mám „samostatné oddelenie“, ktoré pozostáva z niekoľkých šiat, smokingu a čipkovaných sukní.

Aký je váš najobľúbenejší kúsok v šatníku?

Šaty od Victorie Beckham a sukňa od Ferka Mikloška. Paradoxne tieto kusy  sa mi páčia najviac, nosím ich však najmenej lebo sú na spoločenské príležitosti.  Z bežných vecí sú to asi kabelky :)

Pre časopis Emma. Foto: Branislav Šimončík
Pre časopis Emma. Foto: Branislav Šimončík

Čo by ste si nikdy neobliekla?

Nič v štýle country alebo hipster.

Súhlasíte s pravidlom: kombinovať drahšie kúsky s lacnejšími?

Úplne :) Základom sú podľa mňa dobré topánky, tie musia byť kvalitné. To jednoducho neoklamete. Podobne je to aj s kabelkou. Naopak oblečenie môžete zohnať za veľmi výhodnú cenu a v dobrej kvalite. Celkovo si myslím, že je dobré zvažovať čo si kúpiť  – ozaj sa mi to hodí, mám to s čím nosiť ?  Tiež treba rozmýšľať do čoho investovať. Veci od návrhárov niečo stoja, ale zato máte originálny jedinečný kus. Klasické kabáty, saká, šaty sú zas nadčasové investície, na ktoré sa dá niekoľko rokov spoľahnúť. Naopak všelijaké trendové vychytávky sú záležitosťou sezóny.

Kto je pre vás vzorom alebo kým sa vy necháte inšpirovať?

Inšpirujú má ženy s vyhraneným vlastným štýlom. Ikonou je pre mňa žiaľ už nežijúca Carolyn Bessette Kennedy. Určite by bolo veľmi zaujímavé sledovať ako by sa vyvíjal jej štýl, keby nebola tragicky zahynula. Ďalej je to Carine Roitfeld, Emmanuelle Alt a Vanessa Traina.

Považujete sa za nákupnú maniačku?

Rada nakupujem ale nákupná maniačka nie som. Ak si mám niečo kúpiť, tak vždy si premyslím, či tú vec ozaj potrebujem a či je pre mňa vhodná. Impulzívne nakupujem minimum.

Pre časopis EVA. Foto: Marcel Gonzalez Ortiz
Pre časopis EVA. Foto: Marcel Gonzalez Ortiz

Preferujete nakupovanie na internete či kamenné obchody?

Internet. Baví ma virtuálne prezerať si veci, dať si  ich do „košíka“, vymýšľať si kombinácie a nakoniec si ich kúpiť alebo nekúpiť.

Ktoré kúsky nakupujete najčastejšie? Ktoré bežné obchody patria medzi vaše obľúbené?

Skúsenosťou už viem, čo sa mi hodí a čo mi strihovo sedí. Preto som pri istých veciach verná konkrétnym značkám. Napríklad džínsy kupujem od Rag & Bone, košele a tričká od H&M alebo Gap. Stále dokola nakupujem smokingové saká a kašmírové svetre.

Pre časopis Madam EVA. Foto: Anna kovacic
Pre časopis Madam EVA. Foto: Anna Kovacic

Ako by ste charakterizovala váš štýl obliekania?

Anglickým slovom „simple chic.“ Čiže jednoduchosť, ktorá však neznamená minimalizmus. Aj opulentné veci môžu byť jednoduché. Ide o to, aby opulentný bol materiál alebo strih. Nie oboje. A  záleží aj na tom ako sa outfit vo finále skombinuje. Osobný štýl je niečo celkom iné ako práca, kde neustále robím s rôznymi trendmi, vzormi, farbami a strihmi. Vo svojom obliekaní toto všetko redukujem. Farby a doplnky okresávam na minimum.

Ako vyzerá váš bežný deň?

Každý deň je trochu iný v závislosti od toho, čo presne robím. Ale ráno mám rovnaké rituály. Pol hodina až hodina jogy a potom raňajky. Následné začínam pracovať – maily, telefonáty, príprava moodboardov, komunikácia s produkciami, značkami, návrhármi, požičiavanie vecí, kostýmové skúšky. Ak je naplánované nejaké fotenie alebo natáčanie, tak sa celý deň odvíja podľa toho. Rozdiel medzi pracovnými dňami a víkendom často neexistuje. Keď mám voľno tak si rada čítam, varím a venujem sa rodine a psíkom.

Pre časopis EVA. Foto: Patrícia Kvasnovská
Pre časopis EVA. Foto: Patrícia Kvasnovská

Čo je pre vás najkrajšie na vašej práci?

Baví ma na nej takmer všetko. Od vytvorenia prvotnej idey až po výsledok.  A baví ma, že je to pre mňa stále hra. Móda je ilúzia, stále sa mení – dobrý sluha ale zlý pán. Je dobré zachovať si nadhľad.

Trpíte aspoň občas pracovnou deformáciou typu: Teba chcem prestylovať? :)

Ani nie. Nech každý nosí, to čo chce. Mňa sa to týka až v momente, keď sa jedná o moju prácu.

Venujete sa joge. Prečo práve joga?

Povedzme si na rovinu, móda je krásna, lákavá a pominuteľná. Skrátka má veľmi vratké základy. Joga je pre mňa životná filozofia a cesta, ktorá sa premieta do všetkého, udržiava a rozvíja harmóniu tela, mysle a ducha. Podporuje fyzické a psychické zdravie a umožňuje človeku poznať seba samého. Už 17 rokov cvičím podľa Systému Joga v dennom živote, v ktorom autor – profesor jogy Paramhans Svámi Mahéšvaránanda systematicky usporiadal tradičné jogové cvičenia a  prispôsobil ich potrebám súčasného moderného človeka.

Pre časopis EVA. Foto: Patrícia Kvasnovská
Pre časopis EVA. Foto: Patrícia Kvasnovská

Vyzeráte úžasne, ako sa o seba staráte?

Ďakujem pekne :). Ako som spomínala každý deň sa venujem joge, takmer 20 rokov som vegetariánkou, nefajčím, som úplný abstinent a neberiem drogy. Nie je to pre mňa žiadny trend ani odopieranie si ale slobodné dobrovoľné rozhodnutie. Snažím sa zdravo žiť a zdravo myslieť. Mám rada masáže a všelijaké ženské „zušlachťovadlá“ ako krémy, makeup, parfémy :)

Ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko dobré :)

Zdieľať: