Akcia čoskoro končí

Umývanie vlasov bez šampónu pomocou “No poo” metódy

Zdieľať:

Pretože niečo je moderné, automaticky neznamená, že je to aj najlepšia voľba. Až do konca roku 1800 si väčšina ľudí umývala vlasy raz za mesiac. Avšak potom, ako bol vyrobený prvý šampón sa frekvencia umývania vlasov zrazu zmenila na dva týždne. Až v roku 1970 sa umývanie vlasov každý deň stalo úplne normálne. Je pravda, že šampóny, ktoré sú dostupné na trhu dnes, sú jemnejšie k vlasom ako boli šampóny v minulosti, ale stále môžu byť dôvod, prečo práve ten šampón, ktorý sľuboval objem až neviem kam, nefunguje. Kvôli tomuto dôvodu sa začalo formovať “nové hnutie”, ktoré propaguje umývanie vlasov bez šampónu alebo no poo (z angického shampoo)

Princíp, v ktorom spočíva umývanie vlasov bez šampónu je tento: umývanie vlasov pomocou alternatívnych možností, ako je sóda bikarbóna, jablčný ocot alebo len čistá voda. Samozrejme, že niektorí ľudia sú skeptickí a veria, že každodenné umývanie vlasov im “pomáha” udržiavať olej vo vlasoch na uzde.  Ale výhod, ktoré umývanie vlasov bez šampónu dlhodobo prináša je nespočetné množstvo. Medzi tieto výhody patrí napríklad: vlasy sa budú krásne lesknúť, budú produkovať menej oleja, vlasy sú poddajnejšie a rast nových vláskov.

Metóda "no poo"

Predtým ako sa rozhodneš presedlať aj ty na umývanie vlasov bez šampónu, najskôr si musíš vlasy očistiť. Je to práve preto, že väčšina šampónov obsahuje silikóny (na liste ingrediencií zvyčajne majú koncovky “zane”, “xane”, “cone” alebo “conol”). Tieto zložky sa nerozpúšťajú vo vode a preto sa na vlasoch nahromaďujú a časom zabraňujú všetkým vlasovým maskám, kúram a aj kondicionérom účinkovať ako majú. Tento šampón bude tvoja finálna investícia.

Takže ako začať umývanie vlasov bez šampónu?

Je to veľmi jednoduché. Budeš potrebovať:

 • sóda bikarbóna
 • ocot – pre suché až normálne vlasy použi jablčný ocot a pre normálne až mastné vlasy použi biely ocot
 • voda

Postup:

1. Najskôr si vytvor roztok sódy bikarbóny a vody. 1 polievková lyžica na 1 pohár vody (cca 250 ml). Ak môžeš, použi destilovanú vodu. Sóda bikarbóna sa musí celá rozpustiť. Na skladovanie môžeš použiť prázdnu šampónovú fľašu, alebo

2. Urob si zmes vody a octu. 2 polievkové lyžice do 1 poháru vody, dobre premiešaj vo fľaštičke so sprejom.

3. Umývanie: namoč si vlasy a nanes sódu bikarbónu s vodou na končeky vlasov a rovnomerne sa snaž distribuovať zmes na celú dĺžku vlasov. Používaj krúživé pohyby, ako keby si si masírovala hlavu. Počkaj pokiaľ nebudeš mať pocit, že tvoje vlásky sú “klzké” a dôkladne, ale naozaj veľmi dôkladne si vypláchni vlasy. Tip: túto zmes nenanášaj na celú dĺžku vlasov.

4. Kondicionér: Zmesou octu a vody si presprejuj končeky vlasov. Pred umytím ale počkaj 1-2 minúty. Tip: nenanášaj na korienky.

A čo potom?

Pre začiatok, nebuď prekvapená ak tvoje vlasy budú zo začiatku na dotyk ako “slama”. Preto by bolo najlepšie, ak by si si počas tohoto procesu dávala vlasy do chvosta, alebo vytiahla klobúky a ostatné pokrievky hlavy. Ale ako bojovať proti “slameným vlasom”? Aj pri tomto probléme existuje pár riešení:

 • nechaj svoje vlasy uschnúť bez toho, aby si použila fén, pretože to vysuší vlasy ešte viac
 • pre dodanie viac výživných látok do vlasov môžeš použiť aloe vera gél (zmiešaný s medom), alebo vyšľahané vajíčko
 • na vlasy nanes minimálne množstvo kokosového alebo jojobového oleja potom, ako si ich umyla a vlásky sú suché (snaž sa vyhnúť korienkom)

Čo ak sú ale vlasy mastnejšie ako bývali?

Samozrejme, že aj toto je jedna z možností. Ale aj pri tomto probléme existujú spôsoby, ako urobiť prechod na umývanie vlasov bez šampóna jednoduchšie:

 • pridaj viac sódy bikarbóny keď si umývaš vlasy
 • uber na množstve octu, ktorý používaš ako kondicionér
 • ak používaš jablčný ocot, skús ho vymeniť za biely ocot
 • ocot nanášaj len na končeky vlasov
 • umy si vlasy naozaj dôkladne
 • medzi umývaním vlasov pomocou sódy bikarbóny a octu s vlasy prepláchni najhorúcejšou vodou akú dokážeš zniesť (dávaj si pozor, aby si sa nepopálila!)

Pomoc! Moja hlava ma strašne svrbí!

Tento problém je tiež jedna z možností, ale ako pri ostatných problémoch, aj tu je riešenie:

 • musíš si byť 100% istá, že nemáš žiadne zvyšky sódy bikarbóny vo vlasoch
 • zníž mnnožstvo sódy bikarbóny, ktoré používaš
 • ak ťa hlava veľmi svrbí, nanes aloe vera gél, ktorý pomôže pri úľave od svrbenia; nechaj pôsobiť 10 minút a opláchni
 • aj napriek tomu, že som niekoľko krát spomínala, že ocot nepoužívaj po celej dĺžke vlasov, toto je výnimka; keď budeš používať ocot po umytí, nanes ho aj na hlavu a opláchni

Ak sa rozhodneš vyskúšať túto metódu, pravdepodobne prvá vec, ktorú si všimneš je tá, že si nemusíš svoje vlasy umývať tak často. Samozrejme, že to pre teba nemusí fungovať – všetky sme odlišné a na tom nie je nič zlé!

Nechala by si sa nahovoriť na takúto metódu? Máš otázky ohľadom umývania vlasov bez šampónu? Pýtaj sa pod článkom!  

Zdieľať: