Akcia čoskoro končí

Stravovanie podľa kvných skupín. Krvná skupina A + RECEPT

Zdieľať:

Pstruh s rozmarínom a citrónom

V prvom článku sme si povedali o teórií stravovania podľa krvných skupín. Rozobrali sme si krvnú skupinu O a dnes budeme pokračovať krvnou skupinou A. Ak si včerajší článok nevidela, odporúčam ti kliknúť na tento odkaz, kde nájdeš základné informácie o všetkom dôležitom plus recept, ktorý sa hodí ku krvnej skupine O.

V roku 1980 priniesol túto teóriu Dr.D’Adama. Princíp tejto teórie hovorí a spočíva v tvrdení, že jednotlivé krvné skupiny sa podieľajú na odlišnom metabolizme spracovania potravy. Ako sme si už napísali, podľa Dr.D’Adama platí, že ľudia  s krvou skupinou O  lepšie trávia živočíšne bielkoviny ako ľudia s krvnou skupinou A. Tvrdí, že krvná skupina A je predurčená skôr na vegetariánsku stravu.  Dr.D’Adama vytvoril 3 skupiny potravín, ktoré človeku s určitou danou krvnou skupinou škodia (spôsobujú obezitu), alebo naopak prospievajú.

Krvná skupina A: Označuje sa ako vegetariánska skupina. Ľudia s touto krvnou skupinou majú citlivejší tráviaci trakt. Sú pre nich nevhodné nápoje ako pivo, destiláty, sódovky a minerálky. Vyhýbať by sa mali mliečnym výrobkom a vymenovaným mäsovým výrobkom, pretože pre nich sú ťažko stráviteľné. Zabudnúť by mali na ťažké fyzické cvičenia, naopak vhodná je jóga, tajči. 

  • Zakázané potraviny: slanina, kačica, hus, zajac, pečeň, baranina, srdce, jahňacina, bravčovina, šunka, zverina a teľacie a hovädzie mäso. Raky, kraby, úhor, sleď a údený losos. Nesmie sa konzumovať  plesňový syr, kravský syr, maslo a plnotučné mlieko. Z orechov sú nevhodné para orechy, kešu a pistácie. Ďalej je zakázaná pšenica, škrob. Zo zeleniny sa neodporúča paradajky, paprika a kapusta. Z ovocia sú nevhodné banány, papája, mango, kokosové orechy, mandarínky, pomaranče a melóny. Zakázaný je kečup a majonéza.
  • Neutrálne potraviny: kurčatá a morky v malom množstve, žralok, tuniak. Môže sa konzumovať sójové mlieko aj sójový syr, jogurt a kefír ale v menšom množstve. Ostatné ovocie ktoré nebolo vymenované v skupinách je neutrálne.
  • Veľmi prospešné potraviny: kapor, pstruh, makrela, morská šťuka, sardinky.  Ryža je odporúčaná. Veľmi prospešná je mrkva, kel, žltá cibuľa, cesnak, brokolica a čakanka. Z ovocia zasa  hrozienka, figy, citróny, marhule, ananás, slivky a čerešne. Bylinky: hloh, harmanček i zelený čaj, ľubovník, ženšen a aloe, valeriána a šípky. Zaradiť by mali do jedálnička tofu, obilné výrobky okrem pšenice, strukoviny a vymenované ovocie. Nezabudnúť na pravidelné doplnenie vitamínu C, E, B12 a kyselinu listovú.

TIP na dnešný recept:

Pečený pstruh s rozmarínom

  • 1 stredné veľký pstruh
  • 1/2 citrónu
  • olivový olej
  • čerstvý rozmarín
  • 1 strúčik cesnaku
  • soľ

Postup: Rybku umy a vyčisti zvnútra a zvonku. Pstruha potri olivovým olejom. Vnútro pstruha naplň rozmarínom, nasekaným cesnakom . Zvrchu pstruha urob 3 – 4 rezy, kde vsuň plátky citrónu a celého ho osoľ. Vlož do rúry vyhriatej na 200 stupňov a peč 20 minút. Podávaj s varenými zemiakmi, alebo šalátom. 

Prajem dobrú chuť!

Zdieľať: