Akcia čoskoro končí

Spánok v živote ženy: Ako nás ovplyvňuje?

Zdieľať:

Väčšina z nás berie spánok ako samozrejmosť, ale v dnešnej dobe tomu tak vôbec nemusí byť. Kvalitný spánok je nevyhnutný pre našu fyzickú, duševnú a emocionálnu pohodu. Priemerný dospelý človek potrebuje každú noc sedem až deväť hodín spánku. Ale vedela si, že menej ako dve tretiny žien skutočne spia každú noc toľko? 

Príčin zlého, nedostatočného či nekvalitného spánku môže byť hneď niekoľko: stres, úzkosť, vysoké teploty, problémy zažívacie traktu a mnohé iné. Pravdepodobne si ani neuvedomuješ ako veľmi si škodíš neriešením týchto problémov a nedostatočným spánkovým režimom. 

Problémy kvôli nedostatku spánku

Pre ilustráciu ti uvediem zopár príkladov, čo sa môže stať, ak problémy so spánkom nebudeš riešiť.
Vplyv na duševné zdravie, nedostatok koordinácie, vyššia náchylnosť k nehodám či výkyvy nálad. Čo sa týka fyzického stavu tak môžeš na sebe pozorovať vyššiu únavu, zhoršenie sluchových vnemov, môžeš pociťovať zvýšený hlad. V neposlednom rade z dlhodobého hľadiska sa môžu vyskytnúť aj vážne ochorenia ako je obezita, zvýšený krvný tlak, cukrovka, depresie alebo aj predčasné starnutie. 

Prečo hovorím o dôležitosti spánku pre ženy 

Existuje niekoľko dôvodov, prečo ženy potrebujú viac spánku ako muži. U žien je o 40 percent vyššia pravdepodobnosť nespavosti ako u mužov. Ženy tiež majú takmer dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť úzkosťou a depresiou ako muži, čo sú dva stavy úzko spojené s nespavosťou, ako som už vyššie spomenula. 

Ďalším vinníkom väčšej potreby spánku u žien ako u mužov sú hormóny. Naše cykly spánku a bdenia riadia naše hormóny. Tieto hormóny ovplyvňujú, kedy sa cítim unaveno, kedy sa cítim bdelo, kedy pociťujem hlad a oveľa viac. Ženy zažívajú každý mesiac a v priebehu života hormonálne zmeny, ktoré ovplyvňujú ich rytmy a spôsobujú väčšiu potrebu spánku.

  • Počas menštruácie má tretina žien problémy so spánkom kvôli kŕčom, bolestiam hlavy a nadúvaniu. Uvádzajú vyššiu úroveň dennej ospalosti a únavy.
  • Počas tehotenstva sa u žien môže vyvinúť syndróm nepokojných nôh, čo je stav, ktorý sťažuje zaspávanie. Je tiež vyššia pravdepodobnosť výskytu depresie, spánkového apnoe, bolesti a inkontinencie, ktoré narúšajú spánok. Tieto problémy so spánkom môžu pretrvávať až do popôrodného obdobia, keď súčasne klesnú hladiny hormónov, začnú sa starať o novorodenca s nepravidelným spánkovým cyklom a to všetko často vedie k ešte väčšej dennej ospalosti.
  • Počas menopauzy sa vyskytujú návaly horúčavy až u 85 percent žien. Keď k nim dôjde v noci, ženy sa zobúdzajú v pote, čím narušujú spánok. Riziko vzniku spánkového apnoe u žien sa zvyšuje aj počas menopauzy. Táto porucha spánku spôsobuje pauzy v dýchaní, ktoré môžu narúšať kvalitu spánku, aj keď sa človek nebudí. 

Ak si sa aj ty našla v niektorej z odrážok, prečítaj si taktiež môj článok: Ako na ženské dni bez obmedzenia? Rozhovor s Bagniari.

Zmeny spánkového cyklu počas života ženy

Biologické rozdiely vysvetľujú niektoré spánkové rozdiely medzi ženami a mužmi. Ženy majú tendenciu zaspávať dlhšie. Staršie ženy tiež častejšie hlásia vyššiu úroveň ospalosti a v noci spia o 20 minút menej.

Spánok

Rodové rozdiely v spánku sa objavujú v puberte. Medzi študentmi stredných škôl je podstatne menšia pravdepodobnosť, že ženy dostanú odporúčaných osem hodín spánku za noc v porovnaní s mužmi. Tieto problémy so spánkom pretrvávajú pri ďalších významných hormonálnych prechodoch v živote ženy, ako sú menštruácia, tehotenstvo a menopauza (odstavec vyššie).

Ženy vnímajú a hlásia svoje problémy so spánkom inak ako muži. Napríklad ženy, ktoré vyhľadávajú liečbu spánkového apnoe sa s väčšou pravdepodobnosťou zameriavajú na príznaky ako sú únava a depresia, zatiaľ čo muži popisujú chrápanie a lapanie po dychu. To môže viesť k diagnostikovaniu menej žien alebo k nesprávnej diagnóze nespavosti.

Pomoc so zlepšením kvality spánku

Problémy so spánkom sú u žien bežné a môžu sa počas života meniť alebo meniť intenzitu, ale existuje nádej na lepší spánok. V nasledujúcich riadkoch ti dám zopár tipov ako na lepšiu spánkovú hygienu. 

  • Naplánuj si čas spánku a čas prebudenia a snaž sa ho dodržiavať – dodržiavanie prísnych kritérií ti zabezpečí spánok, ktorý potrebuješ.
  • Zdržiavaj sa práce vo svojej posteli – Udržuj svoju spálňu len pre spánok.
  • Snaž sa častejšie vyjsť von a užívaj si slnečné svetlo – Dostatok vitamínu D ovplyvňuje kvalitu spánku.
  • Buď aktívna – ukázalo sa, že pravidelné cvičenie zlepšuje spánok.
  • Uisti sa, že si pred spaním dostatočne dlho nepoužívala elektroniku – tento krok napomáha mozgu uvoľniť sa a pripraviť na spánok, nadmerné modré svetlo tesne pred spaním môže mať negatívny vplyv na spánok.
  • Aj keď spánok môže byť veľmi lákavý, nezabudni ho brať opatrne – príliš dlhé alebo príliš časté a dlhé zdriemnutie znamená, že nebudeš mať dostatok spánku neskôr v noci.
  • Obmedz príjem kofeínu, alkoholu a nikotínu.
  • Urob zo svojej spálne čo najviac chladnú, tmavú a tichú miestnosť.

A na záver jedna rada. Nepodceňuj svoj spánok. Únava má nepriaznivé účinky nie len pre tvoje telo, ale taktiež tvoju náladu a ďalšie iné faktory života. Kvalitný spánok je to najlepšie, čo si môžeš dopriať.

Zdroje: 

https://www.health.harvard.edu/womens-health/in-search-of-sleep

https://www.objectivewellness.com/journal/posts/women-and-sleep-why-a-good-nights-sleep-is-so-important-yet-so-elusive

Zdieľať: