Raz, dva, tri cviky proti bolesti chrbta, ktoré ti pomôžu

Zdieľať:

Bolesť chrbta je jednou z najviac nepríjemných bolestí, ktoré nám svojou existenciou strpčujú život. Mladé sa pri nej cítia ako keby mali 80 rokov a zrelé ženy pri nej môžu stratiť zmysel života. Nemusí byť všetkému koniec. Možno ti bude stačiť pravidelne prevádzkovať cviky proti bolesti chrbta, ktoré sme si pre teba pripravili vo videu.

Ostrá a bodavá bolesť môže pomaly prejsť do tupej bolesti, ktorá sa ozýva celý deň a okorení nám každý pohyb, ktorý musíme vykonať. Objavuje sa z mnohých príčin. Naše telo nie je fyziologicky v rovnováhe, končatiny na ľavej a pravej strane sú rozdielne dlhé a tak sa počas života začína bolesť chrbta pomaly objavovať. Príčinu však môžeme hľadať i v postupnom opotrebovaní našich kostí a skrátení väzov. Ako som spomínali, tak si ukážeme, že proti bolesti chrbta sa dá bojovať jednoduchými cvikmi a zároveň i to, ako vzniká.

Na strane druhej však za bolesťou chrbta často stoja i tvoje návyky. Nedostatočný pohyb a časté hrbenie či nakláňanie na jednu stranu, zle prevedené cviky vo fitness centre či neodhadnutie záťaže má na chrbticu katastrofálny dopad a ani ty nie si výnimkou.

3 cviky proti bolesti chrbta, ktoré môžeš vyskúšať ešte dnes

Čo spôsobuje bolesť chrbta? 

Bolesť chrbta vzniká pri nesprávnom zakrivení chrbtice. Naša chrbtica sa formuje už od narodenia a vznikajú na ne zahnuté úseky, ktoré odrážajú náš vzpriamený postoj. Každá chrbtica je iná a ako som ti už naznačila v predchádzajúcich riadkoch ani končatiny sa nevyznačujú rovnakou dĺžkou. Postupom života dochádza k opotrebovaniu medzistavcových platničiek, ktoré plnia úlohu tlmičov, stavce začínajú o seba drieť a priškrcovať nervy a celý systém vytvára impulzy bolesti.

3 cviky proti bolesti chrbta

Možností, prečo vzniká bolesť chrbta je však viac: 

  • namáhanie svalov a väzov: vzniká najmä v dobe, kedy sa snažíme extrémne cvičiť. V mnohých prípadoch zvolíme nadmernú záťaž, na ktorú nedokážu naše svaly a väzy dostatočne rýchlo reagovať. Možno si si už všimla, že po dobe strávenej cvičením sa u teba neobjavuje len svalová únava, ale i bolesť chrbta. 
  • stenčenie medzistavcových platničiek: vzniká i počas bežných dní, pretože disk medzistavcovej platničky podlieha počas dňa dehydratácii a stáva sa užším. V priebehu rokov je však tento dej výraznejší a bolesť chrbtice kvôli nedostatočnému tlmeniu otrasov sa ozýva stále viac
  • úbytok kostnej hmoty: je typický jav pre ženy, ktoré práve prechádzajú obdobím menopauzy, pre ktoré sú typické hormonálne zmeny a úbytok kostnej hmoty. Úbytok je však popísaný i u mladšej generácie a zodpovedný je za to najmä nedostatok pravidelného pohybu. Pohyb pomáha formovať a obnovovať kosti. V prípade, že ho je nedostatok kostné tkanivo sa neobnovuje a kosti rednú. Dnes je i u mladších generácií popísaná osteoporóza a to najmä z dôvodu nedostatočného pohybu. 
  • asymetricky zahnutá chrbtica – v tomto prípade hovoríme o skolióze. Existuje fyziologická skolióza, ktorá je spôsobená tým, že končatiny nemajú rovnakú dĺžku, a patologická skolióza spôsobená nesprávnym sedením a držaním tela (rolu môže zohrávať i genetická predispozícia). Patologická skolióza stojí za ostrou bolesťou chrbtice. 

Správne sedenie a státie – vyrieši tvoj problém? 

V dobe, kedy pracujeme často za počítačom a mnoho ľudí sa vyznačuje sedavým zamestnaním, je bolesť chrbta pomerne bežnou záležitosťou. Pri stole by si mala sedieť: 

  • vystretá s hlavou namierenou rovno
  • nohy by mali byť vedľa seba, chodidlá vedľa seba pod stolom – v žiadnom prípade sa neodporúča prekríženie nôh, pretože v tomto prípade zabraňuješ správnej cirkulácii krvi v dolných končatinách a to môže viesť ku vzniku kŕčových žíl 
  • pomôcť ti môže stolička s ergonomicky tvarovaným operadlom – vďaka tomu získaš pohodlie a zároveň bude tvoj chrbát v presne určenej pozícii
  • počas práce si dopraj krátke prestávky, ktoré ti pomôžu rozhýbať všetky svaly – sedenie v jednej polohe nie je výhrou 

Bolesť chrbta sa však zázračne nestratí po tom, čo si zvyknete na správne sedenie a státie. Pomoc je treba hľadať i v cvikoch proti bolesti chrbta. Chápem, že ak ťa trápi bolesť, pravdepodobne sa do toho nechceš pustiť, ale mysli na to, že pravidelné cvičenie môže byť tvojim skvelým pomocníkom. 

Posteľ – hlavný aktér

Môže posteľ a matrac spôsobovať bolesť chrbta?

Rovnako ako je skvelé mať tvarovanú stoličku, rovnako je potrebné myslieť i na kvalitný matrac. Počas spánku sa naše telo regeneruje a v prípade, že tvoj matrac je nekvalitný, dochádza k námahe svalov a väzov, rovnako ako pri nesprávnom sedení a státí. Človek spí v rôznych polohách a ani ty nemôžeš dokonale ovplyvniť to, v akej polohe spíš. Mysli však na kvalitný matrac alebo aspoň podložku z kvalitnej pamäťovej peny. Dopraješ tak svojmu chrbtu uvoľnenie a bolesť chrbta sa rozhodne zmierni. 

Ideálny matrac neexistuje, každý z nás si musí vybrať podľa svojich preferencií. Mysli však na to, že kvalitný matrac by mal byť zároveň tvrdý, aby predstavoval pre chrbticu oporu, a zároveň mäkký, aby ti doprial dostatočné pohodlie. Ak si nevieš vybrať hneď na prvý krát, siahni po podložke z pamäťovej peny. Tá predstavuje ideálnu možnosť pre ľudí trpiacich bolesťou chrbta. 

Domáca liečba chrbta – je samoliečba dobrým nápadom?

Levanduľa proti bolesti chrbta

Odpoveď je jednoduchá – nie je. Chrbát má jednu značnú nevýhodu – nikdy nevieš, čo presne ťa bolí. Na preťažené svaly je skvelou terapiou teplý obklad s prímesou z levandule. pripravíš ho vďaka: 

  • teplej vode 
  • sušenej levanduli

Či už sa rozhodneš pre obklad alebo pre kúpeľ, mala by si vedieť, že tento obklad je len na preťažené svaly, ktoré pomáha uvoľniť a dostať do stavu relaxácie. Za bolesťou chrbta sa však skrýva oveľa viac. Často je jej pôvodcom zapálený nerv, ktorý môže teplý obklad či kúpeľ ešte viac podráždiť. V tom prípade sú skvelé obklady z ľadového vína, do ktorého namočíš kúsok gázy a ten priložíš na postihnuté miesto. Obklad by nikdy nemal ísť vlhkou stranou na pokožku, pretože ju môže poškodiť. 

Nikdy však nevieš, aký typ bolesti chrbta postihol teba. Opačnou terapiou môžeš svoj problém ešte viac zhoršiť a preto ti odporúčam, aby si hneď vyhľadala lekára. Domáca terapia predstavuje len doplnok a rozhodne nie je rozumné spoliehať sa len na ňu.

TIP: Na bolesť chrbta môže pomôcť napríklad epsomská soľ.

Cvičíš? Mysli na správnu obuv

Možno si začala pozorovať, že sa bolesť chrbta u teba objavuje po cvičení. Dôvody, prečo je tomu tak môžu byť dva: 

  • nesprávne zvolené cviky a tým pádom nerovnomerne zaťažená chrbtica
  • nesprávna obuv

Ak nesprávne zaťažíš chrbticu, dochádza k preťaženiu svalov na jednej strane a vzniku bolesti. Dôležitá je však i obuv. Tenisky určené na cvičenie sa vyznačujú špeciálnou podrážkou, ktorá pomáha tlmiť nárazy pri cvičení. Ak používaš bežné tenisky, ktoré nie sú na športovú aktivitu určené, problém je na svete. Netrpí len tvoj chrbát, ale v nadmernej miere sú zaťažované i kĺby celého tvojho tela. 

Na správne topánky by si však mala myslieť i počas bežných a pracovných dní. Ak sa tvoja práca nezaobíde bez vysokých opätkov, stav aspoň na kvalitné vložky do topánok. Nezabúdaj pravidelne na masáž chodidiel, lýtok a samozrejme chrbtice. Masáže sú skvelé nielen ako liečba ale i prevencia bolesti chrbta.

TIP: Ak chceš predísť bolesti chrbta vďaka pravidelnému cvičeniu, tak výskúšaj náš online kurz Cvič bez fitka.

Nastav si dennú rutinu

Cviky proti bolesti chrbta nemusíš cvičiť len večer, keď sa vrátiš z práce. Začať môžeš doma krátkou rozcvičkou a potom sa smelo vrhnúť do pracovného víru. Investuj do kvalitnej stoličky alebo si aspoň daj za seba do oblasti bedrovej chrbtice malú loptu, ktorá ti pomôže držať správne postoj. Rovnako zaraď pár cvikov proti bolesti chrbta, ktoré si precvičíš počas krátkych prestávok medzi jednotlivými pracovnými úlohami. Minimalizuješ tým bolesť chrbta a zároveň rozprúdiš svoju krv a podporíš kreativitu.

Ak ti tieto cviky a informácie ohľadom bolesti chrbta pomohli, tak neváhaj tento článok zdieľať, aby mohol pomôcť, čo najviac ľudom.

Zdieľať: