Týchto 5 vecí sa v Prahe oplatí vidieť!

  •  
  •  
  •  

Prednedávnom som mala skvelú možnosť zažiť predĺžený víkend v Prahe. Tentokrát išlo predovšetkým o akési poznávanie umeleckých a kultúrnych pamiatok, na ktoré je naozaj bohatá. A tak ti prinášam 5 tipov na veci (resp. miesta), ktoré by si, ak niekedy budeš v Prahe, určite mala vidieť. Tak teda, ak miluješ umenie, literatúru, architektúru, prírodu a všetky veci, ktoré doslova “majú dušu,” si na správnom mieste!  

Získaj prístup ku všetkým našim Online kurzom a videám vďaka Členstvu.
Iba teraz za 500€ 1€ na prvý týždeň!

Zistiť viac

Počas štvordňových potuliek Prahou som videla a zažila nespočetné množstvo vecí, a preto bolo vybrať 5 najlepších naozaj zložité, no dúfam, že sa ti budú páčiť rovnako ako mne. Do zoznamu som nezahrnula úplne známe, aj keď krásne, miesta typu Karlov most, či Staromestské námestie. Ide skôr o tie, o ktorých existencii som donedávna netušila ani ja sama.

1. Valdštejnská záhrada

Praha

Táto prenádherná baroková záhrada je súčasťou areálu Valdštejnského paláca. Nájdete ju v časti Malá Strana. Palác je dnes sídlom Senátu Parlamentu Českej republiky. Záhrada je zdobená krásnymi barokovými sochami a súsošiami, no zároveň v nej nájdete aj voľne pohybujúce sa pávy, ale aj ďalšie zvieratá. V rybníčku je tiež niekoľko naozaj zaujímavých druhov rýb. Aj napriek tomu, že sa areál nachádza v pomerne rušnej časti Prahy, panuje v ňom dokonale pokojná atmosféra, ktorá človeka doslova nabije novou, pozitívnou energiou.

2. Hlava a Múzeum Franza KafkuPraha

Umelec Dávid Černý je predovšetkým známy ako tvorca pomerne kontroverzných diel, ktoré sú rozmiestnené doslova po celej Prahe. Jedným z nich je aj rotujúca hlava Franza Kafku pred obchodným centrom Quadrio. Pozostáva zo 42 pohybujúcich sa vrstiev nerezu, ktorý sa zrkadlovo leskne. Jednotlivé časti tváre, ako aj tvár sama o sebe, rotujú a zakaždým spočinú vo výslednom obraze podobizne tohto velikána spomedzi spisovateľov.

Ak aj ty patríš medzi milovníčky literatúry, ba dokonca si fanúšičkou diel, tohto pôvodom židovského spisovateľa, ako je Proces, Amerika,  či Premena, neváhaj navštíviť Múzeum Franza Kafku v Malej Strane. Pred múzeom si budeš môcť pozrieť ďalšie kontroverzné dielo Dávida Černého v podobe Cikajúcich postáv na mapu Českej republiky.

3. Žižkovská veža

Praha

Ide o najvyššiu stavbu Prahy, ktorá meria celkom 216 metrov a Praha na dlani z jej najvyššej kabíny je naozaj nezabudnuteľná. Táto, titulom druhá najškaredšia stavba sveta, však návštevníkovi ponúka oveľa viac možností. Vrátane reštaurácie, baru, minigolfového ihriska, či observatória v nej dokonca sídli jednoizbový hotel, v ktorom za jednu noc zaplatíš nemalé peniaze. Na Žižkovskej veži je nainštalované ďalšie kontroverzné dielo od Dávida Černého v podobe bábätiek lezúcich na jej vrchol.

4. Vrtbovská záhrada

Praha Praha

Ide o ďalšiu dokonalú barokovú, no tentokrát terasovitú záhradu nachádzajúcu v areáli  Vrtbovského paláca v Malej Strane. Milovníčky záhradného dizajnu a zelene, či kvetov budú určite sympatizovať s týmto výberom. Je to doslova oáza pokoja uprostred rušnej ulice. Táto záhrada je dokonca zapísaná v zozname UNESCO. Najčastejšie je vyhľadávaná ako prostredie pre fotenie svadobných fotografií, alebo natáčanie filmov. Z jej najvyššej terasy sa nám opäť naskytá dokonalý pohľad na tak krásnu, stovežatú Prahu.

5. Tancujúci dom

Praha

Za najdokonalejšie ukončenie pobytu v Prahe stopercentne považujem pozorovanie západu slnka zo strechy Tancujúceho domu na brehu Vltavy. Stavba je známa ako napodobenina tanečnej dvojice Ginger a Freda. Ide o nesmierne zaujímavo architektonicky riešenú budovu, ktorá púta pozornosť okoloidúceho človeka už v prvom momente. No až po výstupe na jej strechu sa nám naskytá dokonale romantický pohľad. Avšak, predovšetkým musíte byť v správnom čase na správnom mieste. Až potom sa môžete s Prahou rozlúčiť tak krásne, ako sa len dá.

Ani zďaleka neide o jediné veci, ktoré sa mi za 4 dni v Prahe podarilo vidieť. Rovnako ti odporúčam aj návštevu Národnej galérie a Národného divadla. Umelecké obohatenie ducha v tomto prípade naozaj stojí za to. Praha dokáže zakaždým urobiť perfektný dojem a človeku učarovať čoraz viac. Preto, ak si ju doposiaľ ešte nestihla navštíviť, vrelo ti to odporúčam!

Čo je však najdôležitejšie? 

Dojmy a spomienky z každého miesta, ktoré v živote navštívime dotvárajú ľudia, ktorými sme obklopení. Preto je najdôležitejšie mať po svojom boku skvelých ľudí, s ktorými si predovšetkým rozumieš. Moje štyri dni v Prahe sú dôkazom toho, že občas sa aj náhodná spoločnosť vykryštalizuje do tej najlepšej spoločnosti, akú si si mohla priať. A preto sa s tebou dnes rozlúčim fotkou, ktorá zachytáva ďalšiu zo skvelých chvíľ môjho života. 

Praha

Dobre si ich zapamätaj, čoskoro sa k týmto kráskam vrátim! ;) 


  •  
  •  
  •