Akcia čoskoro končí

Prečo si neveríme: Moje 3 rady ako si zvýšiť sebavedomie

Zdieľať:

Pojem sebavedomie sa v slovníkoch vysvetľuje ako vedomie vlastnej hodnoty a dôvera vo vlastné sily, či schopnosti. Sebavedomie je však extrémne chýbajúcou súčasťou mnohých žien. Na jeho vývoj vplýva počas celého života naozaj veľa faktorov. Celé je to však o našej mysli a o prístupe k sebe samej, k životu všeobecne, ale aj k ostatným ľuďom. So zdravým sebavedomím sa žije oveľa ľahšie a v skutočnosti nám pomáha otvoriť viacero dverí na ceste za snami a cieľmi. Priblížim ti, čo je pri budovaní sebavedomia najdôležitejšie, ako si zvýšiť sebavedomie a zároveň aj to, ako si vybudované sebavedomie udržať.

Pozri si video s mojimi 3 radami ako si zvýšiť sebavedomie

Kde sa vzalo sebavedomie?

Naše sebavedomie sa začína formovať už v útlom detstve. Pri pohľade na malé dieťa môžeme pozorovať jeho odhodlanie skúšať nové veci a nevzdávať sa. Všímame si to pri učení sa základných procesov ako je chodenie, jedenie, či rozprávanie. Detské sebavedomie môžu značne ovplyvniť zlé zážitky a skúsenosti, ktoré v niektorých prípadoch dokážu ovplyvniť život v dospelosti. Dôležitú úlohu tu zohráva aj prostredie, v ktorom vyrastáme a prístup rodičov k výchove. Napriek všetkému je detské sebavedomie tým najprirodzenejším a najčistejším.

Kam zmizlo?

Aj zdravé sebavedomie v detstve, ktoré si vybudujeme, môže byť negatívne ovplyvnené neskôr. Aj v tomto prípade by sme mohli hovoriť o množstve faktorov. Často sú to práve urážky, ktoré nám adresujú ľudia navôkol. Pravdou však je, že v konečnom dôsledku to nie je ani tak o našich chybách a nedostatkoch, ako o ich komplexoch a pocitoch menejcennosti. Niekedy na nás zle vplývajú aj problémy v práci, či zlý kolektív, ktorí nás dokážu naozaj kvalitne zdeptať. Spomenúť treba často aj nešťastný výber partnera, ktorý nám namiesto kvalít prízvukuje naše nedokonalosti. Nespokojnosť s vlastným telom dokáže na sebavedomí zanechať rovnako veľkú stopu.

Ako si zvýšiť sebavedomie - fakty

Žena bez sebavedomia

Rozpoznať ženu s chýbajúcim sebavedomím nie je až také ťažké. Prvotné prejavy sú v samotnom postoji tela. Stiahnuté plecia, zvesená hlava, zhrbená figúra, tichý hlas a sklopený zrak. To si môžeme všimnúť veľmi jednoducho. Avšak, pri hlbšom a dlhodobejšom skúmaní môžeme vidieť, že nesebavedomí ľudia nedôverujú sami sebe a cítia sa jednoducho neschopní.

Proces budovania sebavedomia

Sebavedomie ovláda náš život. Ak ho však chceme získať, musíme preto niečo urobiť. Nič v živote predsa nie je zadarmo a bez snahy. Budovať ho môžeme na základe zovňajška, ale predovšetkým zvnútra.

Zvyšovanie sebavedomia na základe zovňajška funguje predovšetkým u žien. Najväčšiu silu má postoj figúry. Vystretý chrbát, vtiahnuté brucho, lopatky vzadu, vzpriamená hlava, doširoka otvorené oči s odhodlaným pohľadom a nenútený úsmev. Spočiatku si to budeš musieť nacvičiť a úsmev možno bude silený, no postupne si na správne držanie tela zvykneš a stane sa to pre teba prirodzeným. Časom zaručene postrehneš aj iný prístup okolia.

Hygiena a vzhľad sú zároveň najzákladnejším krokom. Žiarivo biele zuby, dokonalé obočie, upravené nechty, alebo aj nový účes sú veci, ktoré zdvíhajú sebavedomie. Dôležité je aj oblečenie, ktoré nosíme. Ideálne, ak je v dobrom stave, z kvalitných materiálov, nepokrčené a podobne. Predovšetkým nos oblečenie, ktoré ti sedí a cítiš sa v ňom dobre. Nesnaž sa ani robiť zo seba niečo, čím nie si. Ak nezvykneš nosiť krátke sukne, nerob to preto že ľuďom sa to páči. Ak sa s výrazným make-upom cítiš zle, stav len na jemnú korektúru.

Zovňajšok sám o sebe však nestačí. Bez vnútornej a mentálnej vyrovnanosti nám správny postoj tela a príjemný vzhľad stačiť nebude. V prvom rade sú to myšlienky a postoj samého k sebe sú hlavnými determinantmi nášho sebavedomia. Je dôležité, za koho považujeme samé seba. Dôraz by sme mali klásť aj na poznávanie svojej lepšej stránky, pretože ľudia bez sebavedomia sa až príliš orientujú na všetky svoje zlé vlastnosti. Pochybnosti o sebe samej sú predzvesťou jasnej prehry.

Musíme si hlavne uvedomiť, čo nás ovláda. Môže to byť panický strach z nepoznaného, to v prípade, že nám výraz sebavedomie nič nehovorí. Rovnako to môžu byť aj predsudky a stereotyp, ktoré nás zväzujú. Hlavne sa netreba príliš porovnávať s okolím. Ľudia vôkol nás nemusia byť až takí dokonalí ako sa tvária. Mnohí z nich totiž len nosia masky sebavedomých ľudí, no v skutočnosti sú plní komplexov a potrebujú si hladkať svoje ego na náš účet.

Aj keď súťaživosť zvykne motivovať, je lepšie venovať sa akémukoľvek športu, skrátka niečomu, čo ťa baví a napĺňa. Cvičiť môžeš tiež kvôli svojej postave, no cvičiť môžeš aj svoj postoj k okoliu. Ak zlepšíš svoje komunikačné schopnosti môžeš dať veľmi jednoducho a slušne najavo, že nie si o nič horšia než tí, ktorí sa ťa o tom snažia presvedčiť. Na druhej strane sa tým môžeš pokúsiť zdvihnúť sebavedomie ľuďom podobným tebe, ktorí ešte celkom netušia o svojich možnostiach zvýšenia sebavedomia. Buď k ním milá a daj im pocítiť, že za niečo stoja. Samozrejme, len ak si to zaslúžia. Nedovoľ im vysávať z teba energiu. Totiž, sebavedomie nie je o arogancii, ale o pokore. Musíš vedieť oceniť seba samú, no zároveň si objektívne priznať svoje chyby a nedostatky. 

Preto je výborným nápadom spísať si zoznam cieľov, ktoré chceš splniť a oslavovať každý svoj úspech. Nauč sa vysporiadať s vlastnými chybami postav sa strachu a prijímaj nové výzvy. Tie často skvalitnia aj tvoje sociálne schopnosti.

Čo prospieva sebavedomiu?

Malé deti majú so sebavedomými dospelými jednu spoločnú vlastnosť – neberú sa príliš vážne. To je kľúčom k šťastnému životu. Rovnako si netreba myslieť, že sme hodnotní len vtedy, keď sa nám darí. Nemusíme byť jedničky, pretože nič na svete nie je stopercentné a musíme si to pripustiť.

Nebráň sa ani smiechu, ktorý robí život krajším. Snaž sa dodržať svoje sľuby, ktoré dáš iným a pokús sa udržať si dobrú náladu. Ostatných ľudí netreba ohovárať. Človeku sa tak žije oveľa ľahšie, keď si povie, nezaujímajú ma ich súkromné životy, no ak oni cítia potrebu riešiť ten môj, tak nech si poslúžia a nech sú šťastní. Múdry človek im neuverí a hlúpeho o svojej pravde nepresvedčím. Ak sa naučíš hodiť tieto veci za hlavu, uvidíš, prospeje to aj tvojmu sebavedomiu.

Môžeš vyskúšať

Ak ti nestačí ani tento článok, skús siahnuť po osvedčenej motivačnej literatúre. Niekoľko zaujímavých kníh by rovnako mohlo zmeniť tvoj pohľad na okolitý svet. Zdvíhanie sebavedomia je zdĺhavý a zložitý proces, ktorý neprebehne zo dňa na deň. Nenechaj sa však odradiť a hlavne buď vytrvalá ako dieťa, ktoré sa učí chodiť – ani ono sa nevzdáva.

Ja verím, že bol pre teba tento článok a moje video s radami ako si zvýšiť sebavedomie prínosom. Ako som spomínala vo videu vyššie, tak budem rada ak mi napíšeš dole do komentára jednu vec na ktorú si hrdá alebo ťa veľmi baví. Budem sa tešiť na tvoj komentár.

Zdieľať: