Nikdy by som si nepomyslela, že koreniny, ktoré bežne používam v kuchyni majú okrem dochucovacích schopností aj tie liečivé. Aké to sú?

Oregano

Oregano je oveľa viac ako len suchá bylinka na pizzu. Aktívna zložka kyseliny rozmarínovej je silným antioxidantom, ktorý pomáha posilniť imunitný systém, pomáha proti chrípke a prechladnutiu.  Má protizápalové a antibakteriálne účinky. Niektoré štúdie dokazujú, že oregano zastavuje rast nádorových buniek rakoviny hrubého čreva. Takže určite nezabudni používať oregano vo svojej kuchyni.

Kurkuma

Kurkuma sa najčastejšie používa v ázijskej kuchyni a jej aktívna zložka má silné protizápalové účinky, možno ešte lepšie ako ibuprofen. Kurkuma môže byť aj liek pri niektorých degeneratívnych ochoreniach, pretože zvyšuje hladinu niektorých hormónov, ktoré podporujú tvorbu nových neurónov. Ak nie si zvyknutá jesť ázijské jedlo, tak ti stačí už len 1/4 lyžičky kurkumy, napr. pri varení ryže. Ja si ju napríklad dávam do čaju.

Škorica

Škorica obsahuje taktiež množstvo antioxidantov a má protizápalové účinky. Znižuje hladinu cholesterolu, zmieňuje nevoľnosť a pomáha pri spaľovaní tukov. Ak bežne nepoužívaš škoricu, tak si vytvor zvyk a skús si ju začať pridávať do čaju. Ja to tiež skúsim.

Šalvia

Šalvia sa najčastejšie používa pri žalúdočných problémoch, môže zlepšiť funkciu mozgu a pamäte bez ohľadu na vek.

Tymián

Tymián používali ľudia na liečbu kašľa, bolesti v krku, hnačky, kvasinkovej infekcie, parazitov, zápal priedušiek, vysoký krvný tlak, vysoký obsah cholesterolu a najmä vysoký obsah železa. Ak máš dermatologické problémy a akné, tymián môže byť presne to, čo ti pomôže, vďaka jeho antioxidačným vlastnostiam. Môžeš skúsiť tymián ponoriť na niekoľko dní, či dokonca týždňov do liehu a máš najlacnejšie tonikum. Ale dávaj si pozor, alkohol rýchlo vysušuje pokožku, nepoužívaj to často.

 

Pridaj svoj komentár:

komentárov