Dobré vedieť: Sulfáty v šampónoch

  •  
  •  
  •  

Mnohé z nás si myslia, že šampón, ktorý používame je stopercentne bezpečný a robí všetko to, čo sa od neho očakáva. Vo väčšine prípadov by to v podstate mala byť aj pravda. Nie je však na škodu urobiť si malý prieskum v tom, čo všetko šampón na vlasy obsahuje a napríklad aj to, či sa jeho cena rovná reálnym schopnostiam. Sulfáty sú dlhšie diskutovanou zložkou vlasovej kozmetiky. Toto všetko sa o nich oplatí vedieť. 

Získaj prístup ku všetkým našim Online kurzom a videám vďaka Členstvu.
Iba teraz za 500€ 1€ na prvý týždeň!

Zistiť viac

Najčastejšie sa používajú len 3 sulfáty

Možno sa ti už podarilo natrafiť na šampón, ktorého obal sľubuje, že obsah je absolútne bez sulfátov. Ak sa im chceš silou mocou vyhnúť, dávaj si na ich obaloch pozor na lauryl éter sulfát sodný, lauryl sulfát sodný alebo éter sulfát amónny. Ak sa jedna  z  týchto zložiek bude nachádzať na obale, šampón určite nie je “sulfátovo nezávadný,” a preto si radšej vyber niečo iné.

O aké látky vlastne ide?

Sulfáty sú látky schopné absorbovať vodu aj maz. V šampónoch sú teda pomerne užitočné, pretože z vlasov odstraňujú maz a nečistoty tak, že vďaka ním sa z vlasov jednoducho odplavia. Spočiatku to môže znieť ako prospešná látka, avšak, pravdou je, že sulfáty z pokožky hlavy zároveň odstraňujú až príliš veľa mazu a tak ju zanechávajú až príliš suchú.

Neide o prírodné látky

Už samotný názov jednotlivých sulfátov znie čisto chemicky. Prírodu v nich však môžeme nájsť čiastočne. Väčšina sulfátov je totiž vytvorená z kombinácie síry a kyslíka. Ide o látky podobné palmovému, alebo kokosovému oleju. Človek však nemusí byť vedcom na to, aby vedel, že syntetické látky môžu mať nežiaduce vedľajšie účinky.

Nespôsobujú rakovinu

Možno sa aj k tebe dostali fámy o tom, že sulfáty v šampónoch spôsobujú rakovinu. Toto tvrdenie bolo vyvrátené Amirican Cancer Society, ktorá tvrdí, že neexistuje dôkaz, ktorý by to potvrdil. Ak más aj napriek tomu obavy, zvoľ si šampón bez sulfátov, alebo sa poraď so svojím lekárom.

Môžu vysušovať vlasy

O tom, že sulfáty nespôsobujú rakovinu sme presvedčení, no pravdou je, že môžu vysušovať vlasy. Keďže dôkladne odstraňujú maz, zanechávajú suchú nielen pokožku hlavy, ale aj vlasy. Niekedy to však chce len vystriedať zopár rôznych šampónov, kým  nájdeš ten pravý pre seba, ktorý vlasy tak drasticky nevysušuje.

Môžu podráždiť pokožku hlavy

Vzhľadom k tomu, že ide o čiastočne syntetické látky, na rôzne typy pokožky môžu účinkovať rozdielne. Neide len o pokožku hlavy, ale o pokožku všeobecne, teda kdekoľvek sa šampón dostane, môže ju podráždiť, nehovoriac o očiach.

Pokožku hlavy vyčistia najúčinnejšie

Vzhľadom k tomu, že tieto látky dokážu oddeliť nečistoty od vlasov a pokožky hlavy, sú najlepšou voľbou, pokiaľ ide o umývanie vlasov. Ak aj napriek tomu chceš vyskúšať niečo iné, existuje viacero alternatív, postačí len trochu pátrať.

Obávaš sa sulfátov v šampónoch? 


  •  
  •  
  •