Akcia čoskoro končí

Ako na zničené nechty?

Zdieľať:

Nie len vlasy, ale aj pekne upravené nechty korunujú zovňajšok a vypovedajú veľa o osobnosti človeka. Či si to chceš priznať, alebo nie, nechty a ich úpravu si všímame všetci. Problém môže nastať počas prechodných období, z leta na jeseň a zo zimy na jar. Trpíme nie len samotnými výkyvmi počasia, ale vplýva to na stav kvality našej pokožky, vlasov a aj nechtov. Nasledujúce riadky sa ti budú snažiť pomôcť zmierniť dopady týchto nepriaznivých období a ukážu ti ako na zničené nechty.

V prvom rade je potrebné zlepšiť samotné každodenné návyky. To znamená, ak máš tento zlozvyk, tak je okamžite nutné zastaviť obhrýzanie nechtov. Ďalej je potrebné zdôrazniť fakt, že po každej úprave nechtov, či už ide o gél lak, gélové alebo akrylové nechty alebo aj lakovanie a následné odstránenie laku samotný necht oslabuje.

Ak si chceš dať nechty opäť do poriadku, tak najlepšie urobíš keď:

Tvar nechtu

Budeš nechty upravovať na krátko so zaobleným tvarom, pilníkuj od vonkajšieho okraja do stredu tak, aby každá polovica bola zapilovaná v jednom smere. To pomáha udržať nechty rovnomerné, čo zabraňuje zachytávaniu a lámaniu.

Nechová kožtička

Veľmi dôležitý bod. Nestrihaj „kožičku“, tzv. kutikulu. Tá zohráva kľúčovú úlohu a tou je ochrana rastovej časti nechtu. To znamená, že ich strihanie spomalí rast nechtov a môže sa vyvinúť infekcia. Namiesto strihania zatlač kutikulu späť pomocou tyčinky z oranžového drievka alebo vatovej tyčinky.

Ošetrenie kožtičky

Na ošetrenie kutikuly používaj kutikulový olej, ten udržiava kutikulu v zdravej kondícií, stimuluje rast nechtov a predchádza poškodeniu nechta. Na hydratáciu kutikuly si môžeš aj doma vyrobiť nočnú masku. Potrebuješ na to len 1 lyžicu zvlhčovača a 1 lyžicu olivového oleja. Prísady zmiešaj, nanes a vmasíruj do nechtovej kožičky, popr. aj na nechty pred spaním a odstrániš ráno umytím.

Ak poznáš môj balzam na pery OH, HONEY! určite vieš, že ho môžeš využiť aj na nechtovú kožičku. Balzam sa aplikuje lokálne v tenkej vrstve na vyčistené miesta pokožky, ktoré potrebujú špeciálnu starostlivosť.

Bielkoviny

Opäť strava. Áno, počúvaš z každej strany, čo zaradiť do jedálnička, ale áno, reálne to pomáha. Navyše, necht samotný je tvorený keratínom, čo je proteín. Konzumácia potravín bohatých na bielkoviny pomôže udržať nechty pevné. Hľadaj bielkoviny, napríklad v kuracom mäse, tofu, rybách, fazuli a vajíčkach. Zároveň sa budem opakovať, ale dôležité je taktiež piť veľa vody, aby boli nechty hydratované.

Podkladový lak

Podkladový lak by sa mal stať tvojim najlepším priateľom. Aj keď si nezvykneš lakovať nechty, podkladovú bázu by si mala zaradiť do svojej beauty rutiny. Okrem toho, že chráni necht samotný pred poškodením, tak mnohé bázy/laky v dnešnej dobe obsahujú vitamíny a iné výživové prvky, ktoré nechty posilnia, vyživia a spevnia.  Napríklad podkladové bázy a spevňujúce séra od Sally Hansen ti napomôžu k zreparovaniu nechtov.

Hydratácia

Dôležitá je aj samotná hydratácia rúk, s ktorými sa samozrejme spája hydratácia nechtov. Tá je zásadná pre ich zdravie, preto si do tašky určite vlož krém na ruky a nechty v cestovnej veľkosti, aby si ho mala stále po ruke. Odporúčam balzam LA ROCHE-POSAY CICAPLAST Baume. Je zameraný na suchú a citlivú pokožku bez zanechávania mastných zvyškov. Okrem toho obnovuje a posilňuje popraskanú a suchú pokožku.

SOS úprava nechtov

Ďalšia zložka povinnej výbavy v kabelke by mala byť aj súprava na úpravu nechtov. Rozštiepený či polámaný necht je nepríjemná záležitosť, ale bez správnych nástrojov na rýchlu záchranu sa z takej „maličkosti“ môže stať nepríjemná záležitosť na dlhšie obdobie.

Odlakovač

Ak chceš svoje zničené nechty odťažiť a pomôcť im aby sa netrápili, tak dbaj na produkty, ktoré si kupuješ. O podkladovej báze som už hovorila, ale skús aj sledovať laky na nechty a ich dráždivosť. Samostatnou kategóriou sú odlakovače na nechty. Je potrebné dávať pozor aby neboli dráždivé, ale zase aby si kvôli slabšiemu výrobku nezodrela necht agresívnym šúchaním tampónom.

Výživa nechtov

V neposlednom rade vyživuj nechty. Určite už máš skúsenosť, aké sú pleťové masky pre pokožku skvelé. Teraz je čas dopriať aj nechtom to isté rozmaznávanie! Namoč nechty do mlieka, aby ich vybielilo, do teplej vody s citrónovou šťavou, aby si odstránila škvrny, a do olivového oleja, pre navlhčenie.

Tip od odborníčky

Naša Lucka radí toto:

“Myslím si, že všetci, vrátane mňa, zanedbávame tú najdôležitejšiu vec – a tou je hydratácia. S príchodom sychravých dní je pokožka čoraz viac vysušená. Možno sa to nezdá, ale i keď jazdíme do práce autom, aj krátke prechody v chladnom počasí môžu dehydrovanú pokožku podráždiť. Navyše teraz nadmerne používame dezinfekcie s obsahom alkoholu a často si umývame ruky v horúcej vode, čo tiež pokožke ubližuje. Treba preto niekoľko krát denne (ideálne po každom umytí rúk) poctivo používať krémy na ruky, v mrazivých dňoch si chrániť pokožku rukavicami a dopriať si parafínový zábal alebo ho nahradiť domácimi maskami na ruky.

Netreba však zabúdať aj na okolie nechtov a nechty samotné. Na nechty a nechtové kožičky je najvhodnejšie zaobstarať si špeciálny olej, ktorý obsahuje potrebné živiny a vitamíny, nakoľko len používanie krému na ruky kožičkám nestačí. Okolie nechtu je po aplikácii viditeľne krajšie a vyživené, prípadné trhlinky alebo zádery olejček upokojí a urýchli hojenie.”

Verím, že ti môj článok pomôže a svojim nechtom dopraješ tú najlpšiu starostlivosť, pretože si zaslúžia pozornosť.

Zdroje:

https://www.bezzia.com/sk/que-es-el-aceite-de-cuticulas/

https://slo.lebaragosse.com/cuticle-oil-learn-how-to-moisturize-your-nails-68787

https://www.cosmopolitan.com/uk/beauty-hair/a27749/tips-to-repair-damaged-nails/

Zdieľať: