Akcia čoskoro končí

Domáce čistenie pleti: Rady a odporúčania

Čistenie pleti

Zdieľať:

Aj ty často míňaš priveľa peňazí na kozmetické prípravky, profesionálne ošetrenia, no efekt sa nie a nie dostaviť? Celé tajomstvo krásnej a žiarivej pleti pritom spočíva v správnom nastavení dennej rutiny starostlivosti o pleť. Na prvý pohľad sa môže zdať, že takáto rutina je náročná a zdĺhavá, ale ver mi, časom sa stane tvojou najobľúbenejšou časťou dňa. Zahŕňa odlíčenie, čistenie pleti, poprípade aj peeling, zvlhčenie, upokojenie a hydratáciu. 

Čistenie pleti patrí k najdôležitejším krokom. Odstraňujú sa ním odumreté kožné bunky, maz, nečistoty či iné znečisťujúce látky z povrchu pokožky tváre. Je pravdepodobné, že si čistenie pleti doteraz nebrala príliš vážne a nevenovala mu dostatočnú pozornosť. Tento krok je práve tým, ktorý vedie k žiarivej pokožke a preto je dôležité dlhodobé udržiavanie tohto kroku. Tak poďme na to.

Odlíčenie a čistenie pleti

Pred samotným čistením pleti sa najprv dôkladne odlíč. Tvár si vždy umývaj dvakrát denne, ráno a večer. Používaj vlažnú vodu, nakoľko teplá voda pleť vysušuje. Odličovač si vyber podľa typu pleti, ale samozrejme, aj podľa tvojich osobných preferencií, či už ti viac vyhovuje forma gélu, peny alebo iné. Principiálne krémy sú jemnejšie, takže je pravdepodobnejšie, že sadnú každému typu pleti, aj citlivej či suchej pokožke. Čistiaci prostriedok vo forme peny zvyčajne udržuje póry čistejšie, ale nemusí sedieť suchej a citlivej pokožke, pre ktoré má tendenciu pôsobiť dráždivo. 

čistenie pleti

Ak máš upchaté póry, doma si s nimi poradíš pomocou naparovania. Pomôže uvoľniť odumretú vrstvu pokožky. V princípe para hydratuje hlbšie vonkajšie vrstvy pokožky a zmenšuje vrstvu pórov. 

Peeling

Nápomocným priateľom je aj pleťový peeling, ktorý sa odporúča používať 1 až 2 krát týždenne. Peeling, resp. exfoliácia, je v podstate proces odstraňovania odumretých buniek z pokožky. Pri používaní exfoliačných gélov je potrebné vedieť akú máme pleť, aby si si na základe toho vedela určiť aký druh exfoliantu potrebuješ, nakoľko veľkosť peelingových guľôčok sa rôzni. Nanáša sa na vlhkú pleť a vmasíruje sa krúživými pohybmi. Peeling si vieš vyrobiť aj doma. Skús napríklad tento: Účinný peeling proti čiernym bodkám.

Pleťová maska

Ďalší skvelý pomocník na domáce ošetrenie pleti je pleťová maska. Tu sa tiež vždy zameraj na svoj typ pokožky a taktiež na problém, ktorý chceš riešiť, resp. na čo sa pri starostlivosti chceš zamerať. Príjemný bonus je, že masky potrebujú svoj čas, počas ktorého môžeš relaxovať, dať si pohár obľúbeného drinku a prelistovať časopis. 

čistenie pleti

Mastnej pleti odporúčam siahnuť po ílových maskách alebo maskách obsahujúcich vitamín C. Suchá pleť by sa mala poobzerať po hydratačných maskách, obsahujúcich napríklad vitamín B5 alebo kyselinu hyalurónovú.  

Toner

Mnohé z nás toner nepoužívajú, dokonca ho pokladajú sa zbytočný krok rutiny. Pre ujasnenie či pripomenutie spomeniem načo vlastne slúži. Jeho hlavnou úlohou je vyrovnať pH pokožky, pleť dočistí čím odstráni ešte zvyšky nečistôt. Siahnuť môžeš po prírodných produktoch ako je, napríklad ružová voda alebo „silnejšie“ produkty obsahujúce kyselinu salicylovú. 

Sérum

Aj sérum si vyberáš podľa problému, na ktorý sa chceš zamerať, či už je to hydratácia, rozžiarenie pleti, boj s akné alebo vrásky. Nezabúdaj na dôležitosť vyvarovania sa kontaktu pipety/aplikátora séra s pleťou aby si na ňu nezaniesla nejakú nečistotu. 

Hydratácia

Alfa a omega rutiny. Darmo budeš kupovať a používať hoc aj tie najdrahšie produkty a očakávať pleť ako po retuši, ak ju nebudeš dostatočne hydratovať. Skvelou voľbou sú denné pleťové krémy bohaté na oleje, ideálne ak obsahujú aj ochranný faktor 15-30 SPF. Na tie odporúčam naniesť vrstvu aj samotného opaľovacieho krému s faktorom 30-50. Lepšiu anti-age ochranu než je silné a účinné SPF nenájdeš. 

Ak bojuješ s veľmi suchou pokožkou, rozhliadni sa po produktoch, ktoré obsahujú bambucké či kokosové maslo alebo aj iné zložky brániace vysúšaniu pleti. 

Domáce masky

Niekedy ani nepotrebuješ vybehnúť do drogérie a vykúpiť polovicu regálov, ale na výrobu masky, ktorá splní účel ti často postačia aj veci, ktoré máš doma. 

Cícerovo-kurkumová maska

Prášok z kurkumy má antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti napomáhajúce zosvetliť tmavé škvrny na tvári a zároveň obmedzuje výskyt akné.

čistenie pleti

Ingrediencie:

  • 2 lyžice cícerového prášku
  • 1 čajová lyžička prášku z kurkumy
  • mlieko

Všetko zmiešame, vytvoríme pastu, nanesieme a necháme pôsobiť približne 20 minút, následne opláchneme a pokračujeme v rutine. 

Medová maska

Med má zvláčňujúce, zvlhčujúce a upokojujúce účinky, spomaľuje tvorbu vrások, ale tiež reguluje pH pokožky.

Ingrediencie:

  • čerstvé mlieko
  • 2-3 čajové lyžičky medu

Zmiešame na pastu, nanesieme a necháme pôsobiť 30 minút, následne opláchneme. 

Čo sa týka pier, určite skús môj Zázračný balzam s medom a propolisom, ktorý v hrubšej vrstve môžeš použiť na noc ako masku na pery. Ráno sú pery vyživené a hladké.

Ovsená maska

Ovsené vločky majú antioxidačné a protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú eliminovať suchosť pokožky.

Ingrediencie:

  • 1 polievková lyžica cmaru
  • 1 polievková lyžica ovsených vločiek
  • med

Zmiešame, vytvoríme pastu a krúživými pohybmi masírujeme po tvári. Následne opláchneme a pokračujeme v rutine. 

Verím, že ti môj článok pomôže a z tvojho domáceho čistenia pleti sa stane nie len rutina, ale aj každodenná radosť.

Zdroje:

https://www.stylecraze.com/articles/best-ways-to-cleanse-your-skin-naturally/

https://parenting.firstcry.com/articles/learn-how-to-do-face-cleanup-at-home-step-by-step-guide/

Zdieľať: