Akcia čoskoro končí

Zachráňme si kožu: Čo nám hovoria znamienka?

Čo nám hovoria znamienka

Zdieľať:

Prevencia. Slovo, ktorému i dnes venujeme stále príliš málo pozornosti. Rakovina kože si každý rok vyžiada tisíce ľudských životov. Štatistiky však hovoria, že až 90% prípadov rakoviny kože je možné vyliečiť, ak je dostatočne skoro diagnostikovaná. Dobrým ukazovateľom zdravotného stavu tvojej kože sú znamienka. Veľmi rýchlo ti prezradia, či je všetko v poriadku. I najmenšie zmeny sú jasným indikátorom toho, že by si mala navštíviť lekára. V mojom dnešnom článku ti o znamienkach prezradím viac. Čo nám hovoria znamienka? Pozoruj, skúmaj a najmä nič nepodceňuj. 

Prečo vznikajú znamienka? 

Znamienka sú za indikátor zdravotného stavu považované posledných niekoľko rokov. Pravdou je, že v minulosti sa podľa nich posudzoval napríklad charakter človeka alebo jeho krása. Ak si nemala znamienko na správnom mieste, jednoducho si si ho nakreslila uhlíkom (áno, táto technika bola populárna už v starovekom Grécku).

Čo nám hovoria znamienka

Prvé znamienka začínajú vznikať už 6 mesiacov po narodení. Predstavujú ploché alebo jemne vypuklé útvary, ktoré vznikajú hromadením pigmentových buniek s iným odtieňom ako naša pokožka. Farba znamienok sa môže pohybovať od svetlej až po tmavú hnedú. Charakteristickým znamením buniek znamienok je rýchle množenie a horšia regenerácia. Z toho dôvodu sa práve zo znamienok môžu vytvoriť zhubné melanómy (v 35% prípadov sa rakovina kože vyvinie priamo zo znamienka). 

Dnes sa predpokladá, že znamienka vznikajú do 25. roku života. Toto číslo však rozhodne neber ako konečnú hranicu – každý človek je mimoriadne individuálny a vytvorenie znamienka nemusí okamžite znamenať problém alebo ochorenie. Odporúča sa však venovať znamienkam mimoriadnu pozornosť. 

Sú tvoje znamienka hrozbou?

Pri identifikácii toho, čo hovoria znamienka, môžeme postupovať overenou ABCDE metódou, ktorá hovorí jasnou rečou. Pri použití tejto metódy sa zameriaš na to, akú farbu, tvar a okraje má tvoje znamienko. 

  • A (Asymmetry) – skúma sa asymetria, bežné znamienka vynikajú symetrickým tvarom.
  • B (Borders) – okraje pri zdravom znamienku sú pravidelné a geometrické. 
  • C (Color) – poznávacím znamením zdravého znamienka jednofarebnosť, naopak u problémových znamienok sa. môžeme stretnúť s celou farebnou škálou (od svetlej hnedej až po čiernu).
  • D (Diameter) – zdravé znamienka sú menšie ako 6 mm, problémové túto hranicu presahujú.
  • E (Evolution) – zdravé znamienka sa takmer nemenia, naopak u problémových môžeme zaznamenať náhlu zmenu v prípade farby, hrúbky alebo veľkosti. 

Domáci test ti môže pomôcť sledovať znamienka pohodlne a rýchlo. Aj v prípade, že nepozoruješ žiadnu zmenu, každý rok by si ich mala nechať vyšetriť u odborníka. 

Prečítaj si aj náš článok o kozmetike v lete – nájdeš v ňom naše odporúčania pre udržanie krásnej pleti.

Estetický alebo zdravotný problém – oplatí sa znamienka vždy odstraňovať?

Odstránenie znamienka by si vždy mala nechať na zvážení odborníka, ktorý sa pred svojim rozhodnutím opiera o všetky dostupné fakty. Znamienko nie je estetický problém a v prípade, že spozoruješ náhle zmeny, neváhaj s jeho odstránením. Svoju pokožku by si však mala chrániť i vtedy, keď sa znamienka nemenia a netvoria. Najčastejšími faktormi, ktoré vznik rakoviny kože podporujú, sú: 

  • Nadmerné slnenie bez použitia SPF
  • Pravidelné návštevy solária 
  • Nezdravý životný štýl 
  • Nadmerné znečistenie prostredia 
Čo nám hovoria znamienka

Ako postupovať pri odstránení znamienka? 

Odstránenie znamienka je bezbolestný zákrok, ktorý je možné previesť 2 spôsobmi. 

  • Chirurgické odstránenie – znamienko je vyrezané a rana je následne zošitá. 
  • Laserové odstránenie – prevádza sa najmä vtedy, keď znamienko predstavuje estetický problém (nie je podmienkou).

Po odstránení znamienka je tkanivo podrobené ďalším testom, ktoré odhalia, či sa v ňom nenachádzali zhubné bunky. Pravidelná kontrola znamienok ti dokáže v budúcnosti zachrániť život. Spolu so zdravým životným štýlom predstavuje ideálnu prevenciu. Čo nám hovoria znamienka? Jednoznačne to, že ich nik z nás nemá podceňovať. 

Zdroje: https://www.laroche-posay.sk/resources/SK/SkinChecker/abcde-method_SK.pdf https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/skin-cancer/symptoms-causes/syc-20377605 https://www.cancer.org/latest-news/how-to-spot-skin-cancer.html https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/melanoma

Zdieľať: