Akcia čoskoro končí

Argánový olej: orientálny zázrak pre zdravie, pleť aj vlasy!

Zdieľať:

Pojem argánový olej je vo svete kozmetiky veľmi dobre známy. Používa sa ako zložka napr. rôznych pleťových krémov či telovej kozmetiky, a v neposlednom rade sa osvedčil aj pri starostlivosti o korunu krásy. V tomto článku ti ukážeme aké úžasné účinky má argánový olej.

Pôvod argánového oleja

Nie nadarmo sa o argánovom oleji hovorí ako o jednom z najvzácnejších. Argánovník je totiž strom, ktorý sa vyskytuje len na niekoľkých miestach na Zemi – napr. v Maroku. Odtiaľ pochádza aj najznámejší – marocký argánový olej.

Arganový olej

Výroba argánového oleja

Samotný olej sa získava zo semien ukrytých v plodoch, pričom na získanie 1 litra čistého oleja je potrebných až niekoľko desiatok kilogramov takýchto semien! Výroba naozaj kvalitného argánového oleja je pritom založená na výlučne ručnom zbere a procese spracovania, ktorý si vyžaduje veľa trpezlivosti a času.

Zloženie argánového oleja

Argánový olej pre jeho neoceniteľné účinky na ľudské telo vďačí predovšetkým svojmu zloženiu:

  • karotenoidy – látky, ktoré prispievajú k zdraviu pokožky, posilňujú imunitný systém a pôsobia aj ako silné antioxidanty. Okrem toho bojujú aj proti škodlivým UV lúčom.
  • saponíny – látky, ktoré výrazne jemňujú napätú pokožku a zmäkčujú zhrubnutú kožu, napr. na pätách.
  • vitamín E – vďaka jeho vysokému obsahu sa argánový olej považuje aj za elixír mladosti. Vďaka nemu je pokožka vyživená, pružná a pevná. Argánový olej pritom obsahuje až 3x viac vitamínu E ako ktorákoľvek iná prírodná látka.
  • kyseliny – olejová, stearová a linolenová. Tie zabezpečujú správne fungovanie bunkových membrán.

Použitie argánového oleja

Použitie argánového oleja je naozaj mnohstranné:

  • gastronómia – vďaka jemnej orieškovej chuti sa s obľubou pridáva do šalátov, zálievok alebo sa doň namáča len chlieb. Pôsobí preventívne proti vysokému cholesterolu a nádorovým ochoreniam.
  • starostlivosť o vlasy – pridáva sa do šampónov, zábalov a masiek, ale aplikuje sa aj samotný. Argánový olej výrazne vyživuje a regeneruje vlasy, ktoré sú potom krásne lesklé a zdravé.
  • staroslivosť o pleť – podporuje tvorbu kolagénu a elastínu v pokožke, čím prispieva k mladistvému vzhľadu. Pre svoje skvelé hydratačné účinky môže nahradiť aj denný krém.
  • starostlivosť o telo – masáž pomocou argánového oleja pôsobí výborne proti celulitíde, ale aj napr. proti tehotenským striám. Stačí len dodržiavať pravidelnosť a výsledky budú viditeľné za krátky čas.
  • starostlivosť o nechty – poškodeným a slabým nechtom pomôže argánový olej. Spevní, vyživí a skrášli necht a jeho okolie. Stačí len olej vmasírovať a nechaj pôsobiť.

Argánový olej sa nazýva aj prírodným zázrakom, ktorý má mnoho skvelých vlastností, ktoré sú prospešné pre zdravie aj krásu. Stačí ho malé množstvo a výsledky sú viditeľné takmer okamžite. Oplatí sa preto investovať do naozaj kvalitného argánového oleja.

Zdieľať: