Akcia čoskoro končí

Ako sa nalíčiť na ples sama a zažiariť + všetko, čo musíš o plese vedieť

Zdieľať:

Kaderníci a vizážisti majú v tomto období preplnené diáre, a to práve preto, že plesová sezóna je už nejaký čas v plnom prúde. Ak sa ti náhodou nepodarí byť súčasťou ich pracovného harmonogramu, nezúfaj, pretože s trochou šikovnosti a našou pomocou sa na ples dokážeš pripraviť aj sama doma. Pripravili sme pre teba jednoduchý návod, ktorý vyrieši značnú časť tvojich otázok týkajúcich sa róby, bontónu a celkového ladenia s partnerom. Naučíš sa ako sa nalíčiť na ples podľa môjho podrobného videa, ktoré nájdeš nižšie. Najdôležitejšie je však uvedomiť si, že bezchybná róba je len dokonalým doplnkom k adekvátnemu správaniu sa a vystupovaniu. Kombinácia týchto atribútov z nás totiž robí pravé dámy.

Samozrejme, plesy delíme do rôznych kategórií podľa dôležitosti. My si však ozrejmíme objektívne platné pravidlá pre väčšinu plesov.

Pozri si môj podrobný video návod ako sa nalíčiť na ples:

Verím, že sa ti môj video návod, ako sa nalíčiť na ples páčil. Určite mi napíš do komentáru či toto, alebo podobné vyskúšaš. A pozri si ďalej aj tento článok, dozvieš sa veľa informácii o plese a etikete. Taktiež sa budeš môcť inšpirovať šatami, účesmi a šperkami…
Ako sa nalíčiť na ples

Ples a základné dress code rozlíšenie

Black tie

Muž má oblečený smoking s čiernym motýlikom a žena dlhé večerné šaty alebo veľkú večernú toaletu.

black tie - dress code

White tie

Muž má oblečený frak s bielym motýlikom a žena dlhé elegantné šaty, alebo veľkú večernú toaletu.white tie - dress code

Formal dress/Dark suit

Muž má oblečený tmavý oblek a kravatu. Pod tmavým oblekom chápeme čierny, alebo tmavomodrý oblek bez výrazného vzoru. V žiadnom prípade nie je vhodný sivý oblek, ten sa považuje za vychádzkový a nosí sa do 18:00. Žena má oblečené koktejlky, alebo dlhé spoločenské šaty.

Formal attire - dress code

Úplný základ

Príprave sa treba začať venovať už niekoľko dní pred začiatkom samotného plesu. Neznamená to len vybrať si šaty a k nim dokonalé topánky a kabelku, ale aj pripraviť svoje telo na nastávajúcu spoločenskú udalosť.
Pokožke dopraj jemný peeling a svojej tvári adekvátne procedúry podľa potreby. Dbaj aj o vzhľad svojich piat a v žiadnom prípade nepodceňuj ich vzhľad. Predovšetkým suché a popraskané päty na teba, ako na dámu, vrhajú naozaj zlé svetlo. V neposlednom rade je nevyhnutná manikúra a pedikúra. Zvýšenú starostlivosť venuj aj osobitne svojim rukám. Použi hydratačné emulzie, alebo krémy s jemnými trblietkami. Nechty obrús do požadovaného tvaru a nalakuj tak, aby boli súčasťou tvojho outfitu. V prípade, že máš na vlasoch melír, alebo iné farebné zásahy, či len rozštiepené končeky, pár dní pred plesom navštív kaderníka, aby mali tvoje vlasy tú najlepšiu možnú kvalitu a vzhľad. Dostať sa ku kaderníkovi počas týždňa nebude taký problém.

Zhrnutie základov:

 • peeling a ozdravenie pokožky,
 • maska a starostlivosť o pleť,
 • pedikúra –  hladké päty a upravené nechty na nohách,
 • manikúra a starostlivosť o ruky,
 • návšteva kaderníka, farbenie/strihanie vlasov.

Dress code – žena

Róba

Ak organizátor plesu určí špeciálny dress code, jednoznačne ho treba dodržať! Vo väčšine prípadov platí, že róbou žien by mali byť spoločenské šaty, alebo veľká večerná toaleta. Avšak, jedným z druhov plesov sú aj napríklad plesy športovcov a plesy neformálne. Tam sú prípustné aj krátke šaty – kokteilky. Neustále však treba myslieť na to, že ples je veľkou spoločenskou udalosťou. Aby sme v šatách vyzerali čo najlepšie, potrebujeme predovšetkým dokonale sediacu spodnú bielizeň. Nič sa nesmie zarezávať a nič nesmie vytŕčať. Hlavne v prípade, že ide o šaty priliehavé. V prípade, že potrebujeme zamaskovať nejaké to kilo navyše, ideálne sú sťahovacie pančušky, alebo body. Namieste sú obavy, že v sále kde sa bude ples odohrávať bude zima. Aj napriek tejto obave saká, bolerá, ani kabátiky nie sú na plese veľmi vítané. Farebnosťou outfitu je žena jednoznačne dominantná.

Tieto šaty som našla na internete a veľmi ma zaujali:

Šperky a doplnky

Na plese si ženy môžu dovoliť aj veľké a výrazné šperky. Avšak, často platí heslo, že menej je niekedy viac. Neraz sa oplatí použiť nenápadné jemné šperky, ktorý outfit  podčiarknu. Nič sa nedeje ani v prípade, že väčšinu šperkov necháš doma. Pokiaľ sa rozhodneš pre šaty, ktoré odhaľujú ramená, je dobrým nápadom siahnuť aj po rukavičkách, ktoré zakrývajú lakte. Ku krátkym šatám zvoľ radšej krátke rukavice (tie si počas večer nemusíš dávať dole, s výnimkou jedla). Našu postavu zdokonalia aj správne zvolené topánky. K dlhým šatám sa najviac hodia topánky na vysokom podpätku, pretože predĺžia postavu a prispejú k správnemu držaniu tela. Ideálne je, ak sú zladené s kabelkou, alebo so šatami. Špička topánok by mala byť uzavretá a preto pri obavách z bolestivých otlakov môžeš použiť detský zásyp, alebo antiperspirant.

Nedávno som objavila Jewelry Navette, luxusné, ručné vyrábané šperky s originálnym dizajnom. Možno ťa uchvátia tak, ako mňa:

Make-up

Predovšetkým kvôli umelému svetlu môže byť tvoj make-up výraznejší. Do úvahy ber aj kontrast šperkov a líčenia. Make-up musí byť predovšetkým kvalitný, aby vydržal až do rána. Do kabelky si odlož aj púder, ktorým môžeš tvár zmatňovať a vreckovku na odsatie potu. Odporúčam ti pozrieť môj návod ako sa nalíčiť na ples, ktorý nájdeš na začiatku tohto článku.

Účes

V tomto smere sú možnosti relatívne široké, no účes by mal byť každopádne decentný a spoločensky prijateľný. Pozor si daj na prílišnú extravaganciu, a teda na ozdoby vo vlasoch, ktoré by mohli napríklad ohroziť ostatných hostí. Rovnako si daj pozor aj na prehnané množstvo laku, ktorý vlasy zaťažuje a účes deformuje.

Mne sa najviac páčia účesy v tomto štýle:

Čo určite nerobiť:

Na ples si nikdy nenosíme náhradné topánky v igelitovej taške, ani veľkú kabelu s polovicou kúpelne, v ktorej zároveň schovávame listovku. Pokiaľ sa rozhodneš pre topánky s otvorenou špičkou, určite siahni po pančuškách bez špičky. Na ples určite nikdy neprichádzaj vo vetrovke. A v neposlednom rade si daj pozor aj na visačky a nálepky na topánkach. Hodinky ako doplnok k šatám sú nevhodné.

Zhrnutie ženského dress code:

 • spoločenské šaty/veľká večerná toaleta (výnimka neformálnych plesov),
 • dokonale padnúce spodné prádlo,
 • pančušky sú povinnosťou,
 • topánky na podpätku s uzatvorenou špičkou,
 • ladiaca kabelka,
 • rukavičky,
 • menej je niekedy viac.

Dress code – muž:

Povedzme si na rovinu. Kto rieši mužský outfit, ak nie my ženy?!

Smoking/oblek

Predpokladáme, že smoking nie je súčasťou šatníka každého muža, preto si ho spravidla požičiavame, prípadne dávame šiť na mieru. Jeho nevyhnutnou súčasťou je aj motýlik, biela košeľa so skrytými gombíkmi (a je ich vidieť, mali by byť ozdobné a ladiace s manžetovými gombíkmi) a čierne lakovky. V topánkach sú povinné čierne ponožky a vo vrecku najčastejšie biela vreckovka.

Inšpirácia pre kreatívnejších (motýlik a manžetové gombíky):

Ďalšiu možnosť predstavuje čierny, alebo tmavomodrý oblek. Súčasťou je biela košeľa a elegantná, slávnostná kravata. Topánky sú kožené a šnurovacie. Aj v tomto prípade sú povinnosťou čierne ponožky. Pokiaľ ide o topánky, je treba podotknúť aj to, že ich podrážka by nemala byť masívna, ale relatívne tenká. Košeľa môže byť v tomto prípade viacfarebná, a to od bielej, cez krémovú, až po svetlomodrú. Podmienkou je dlhý rukáv. Vesta pod sakom posúva celý outfit na vyššiu úroveň. Partner si sako počas celého večera nevyzlieka. Môže si len rozopnúť gombík počas sedenia. Rovnako si nerozopína vrchný gombík košele, ani neuvoľňuje kravatu.

V neposlednom rade je treba spomenúť aj mužskú vizáž. V tomto prípade ide o dokonale upravené ruky, oholenie/prípadne úpravu brady a adekvátne ošetrenie pleti.

Zhrnutie mužského dress code:

 • vreckovka vo vrecku,
 • čierne ponožky,
 • rukavičky nepotrebujeme,
 • tenká podrážka na topánkach,
 • upravený zovňajšok.

Ako predísť spoločenskému faux pas a čo je dobré vedieť?

Príchod

 • partneri majú byť zladení podľa dress code – “žena sa prispôsobuje mužovi”,
 • prichádzame a odchádzame spolu,
 • dáma kráča po pravej strane partnera,
 • odchádzame, keď na plese zostala cca 1/3 zúčastnených,
 • muž robí garde – stará sa o všetky náležitosti, uchová si lístok zo šatne a dbá o to, aby partnerke počas
  celého večera nič nechýbalo.

Stolovanie

 • pri príchode k stolu sa predstavíme prísediacim – muž povie svoje celé meno a predstaví partnerku,
 • muž usádza partnerku po svojej pravici, odsúva stoličku,
 • naše poháre sú umiestnene po pravej ruke,
 • jesť začíname najvzdialenejším príborom,
 • dámy si alkohol samé nedolievajú a štrngáme si len s najbližšie sediacimi ľuďmi,
 • čokoľvek, čo nám spadne na zem nezdvíhame, počkáme na obsluhu, ktorú porosíme, aby to zdvihla,
 • lakte si nevykladáme na stôl,
 • na kolenách máme obrúsok,
 • počas jedla si pravidelne utierame ústa, aby na pohári neboli pečiatky od rúžu, alebo mastné odtlačky,
 • ak žena vstáva od stola, vstáva aj jej partner.

Príprava:

 • pripravíme si nenútené podnety ku konverzácii, no neriešime príliš zložité témy ani politiku, či prácu,
 • je dobré precvičiť si s partnerom tanečné kreácie a nacvičiť si aspoň jeden tanec – ide o seriózny druh
  zábavy, nie o diskotéku,
 • naštudujeme si základné pravidlá etikety.

Predchádzanie trapasom:

 • nemeškáme,
 • šaty obliate červeným vínom neutralizujeme bielym, ak je škoda nenapraviteľná odchádzame z plesu,
 • opitého záujemcu o spoločný tanec môžeme odmietnuť,
 • máme čisté topánky.

Možno sa to ani nezdá, no ples ako taký je plný tých najrôznejších nástrah, ktoré tam na nás číhajú takmer na každom kroku. Netreba sa toho báť, pretože ak si vo vlastnom záujme naštuduješ zopár pravidiel, môžeš sa na ňom celkom dobre zabaviť. Veď o to napokon aj ide, no nie?!

Verím, že ti tieto informácie a môj návod ako sa nalíčiť na ples pomohli. Budem rada, ak mi napíšeš do komentára ako sa ti páčilo video, článok a či sa tento rok chystáš na ples.

Zdieľať: