Akcia čoskoro končí

Ako dokáže 10 gramov orechov každý deň predĺžiť tvoj život

Zdieľať:

Chceš žiť dlhšie? Zjedz 10 gramov orechov každý deň!

Hryzkanie orieškov počas dňa je zdraviu prospešné. Orechy sú jedným z najkoncentrovanejších zdrojov živín. Obsahujú veľké množstvo kvalitných bielkovín a tukov vo forme nenasýtených mastných kyselín, vlákniny, draslíka, vitamínov a minerálov. Svojimi vlastnosťami vyživujú mozog, znižujú krvný cholesterol  a obsahujú vitamín E a antioxidanty, ktoré chránia organizmus pred voľnými radikálmi a tak pomáhajú predĺžiť život.

Výhody každodennej konzumácie orechov

Maastrichtská univerzita v Holandsku spustila v roku 1986 dlhodobú štúdiu, do ktorej sa zapojilo 120 000 mužov a žien vo veku od 55 do 69 rokov. Štúdia bola zverejnená aj v časopise International Journal of Epidemology a jej cieľom bolo pozorovať dobrovoľníkov, ktorí konzumovali malé množstvo orechov každý deň. Výskum sa zameral na konzumáciu olejnice podzemnej (arašidov) a stromových druhov orechov. V závere analyzovali výskumníci úmrtnosť od roku 1986 a zistili, že dobrovoľníci, ktorí zjedli aspoň 10g orechov každý deň mali nižšie riziko úmrtnosti a kardiovaskulárnych chorôb ako tí, ktorí sa do experimentu nezapojili a orechy nekonzumovali. Taktiež sa zistilo, že sa znížila úmrtnosť na rakovinu, diabetes, respiračné a neurodegeneratívne ochorenia. Podľa štúdie je optimálne množstvo orieškov skonzumovaných pre zdravie 10g – 15g denne.

orechy-zdravie

Oriešky teda nie sú len chutné, ale aj zdravé! Vďaka nízkemu obsahu uhľohydrátov sú výbornou potravou pre diabetikov a ľudí, ktorí chcú schudnúť. Bohužiaľ nesmieme zabúdať na to, že hoci sú zdravé, obsahujú aj veľa tukov a i keď sú tuky v orieškoch zdravé, netreba to s nimi preháňať. Ako bolo aj v štúdii spomenuté, vhodné množstvo je 10g – 15g orieškov denne, ideálne na raňajky alebo na desiatu, či olovrant. Oriešky by sme mali jesť hlavne v surovom stave – nepražené a nesolené.

Aké druhy si vybrať?

Arašidy, kešu orechy, paraorechy, vlašské orechy, píniové oriešky, sladké mandle, makadamové oriešky, lieskové orechy, kokosové orechy, pekanové orechy, pistácie… stačí si len vybrať! Supermarkety v dnešnej dobe ponúkajú veľký výber orechov a orechových zmesí. Keďže všeobecne platí pravidlo “sto ľudí, sto chutí”, treba len vyskúšať, ktoré Ti najviac chutia a rozhodne ich nezabudni zahrnúť do svojho každodenného vyváženého jedálnička a predĺž si tak život.

Zdieľať: