Akcia čoskoro končí

8 tajomstiev, ktoré poznajú všetci výživový poradci (a ty by si ich mala poznať tiež)

Zdieľať:

Všade sa dnes dočítaš o zdravej strave, zdravom životnom štýle, čo treba jesť, čo by sa nemalo jesť…Názory na to, čo je pre telo najlepšie, sa pritom rôznia a je len na tebe ako sa budeš stravovať. Preto ti prinášame osem tajomstiev, ktorými sa riadi každý výživový poradca.

1. Jedna vec, ktorá je dôležitejšia ako to, čo ješ

Doktorka Lisa Young, odborníčka na výživu a zároveň profesorka na New Yorkskej univerzite tvrdí, že môžeš jesť všetko, ale s mierou. Dokonca i 3/4 šálky obilnín. Podľa nej sú ľudia príliš fixovaní na to, čo jesť alebo nejesť, avšak omnoho dôležitejšie je ako veľa jesť. Taktiež tvrdí, že je veľmi dôležité viesť potravinový denník na týždeň, či dva a podľa neho sa zameriaš na to, čo a kedy budeš jesť.

Hope Warshaw, autor knihy “Eat out eat well” skúmal stravovanie sa v reštauráciách. Ľudia si podľa neho zbytočne objednávajú nezdravé a kalorické jedlá a mali by si objednať so zdravších ponúk, ktoré sa objavujú na menu, napr. predjedlá, polievky, šaláty.

tipy-vyzivovych-poradcov

2. Jedlo, ktoré by si mala jesť

Doktorka Gina Consalvi z Pensylvánie tvrdí, že sme zbytočne bombardovaní nízkosacharidovými diétami, ktoré sú však nezmyselné, nakoľko nie všetky sacharidy sú zlé. Príjem niektorých sacharidov je pre telo nevyhnutný. Ako príklad uviedla sacharidové jedlá s vlákninou, teda celozrnné výrobky. Sú tiež nositeľmi fytonutrientov, ktoré napomáhajú bojovať s chorobami, obsahujú vysoký podiel vlákniny, ktorá je neyhnutná pre dobré trávenie a kontroly hladiny cukru v krvi.

3. Jedna vec, ktorej nikdy nezješ príliš veľa

Podľa Wendyho Baziliana sú bylinky a koreniny ovocie a zelenina, ktoré obsahuje viac ako 2000 fytonutrientov. Niektoré bylinky a koreniny podporujú funkciu metabolizmu, iné vyrovnávajú hladinu cukru v krvi, ďalšie zlepšujú pamäť. Nemajú žiadne kalórie a žiadny sodík – ostáva im len chuť. Wendy Bazilian nazýva aj oregano šalátom. Nezabudni teda bylinkovať a koreniť svoje jedlá a dochucuj ich výhradne týmito prírodnými produktami.

4. Jeden zvyk, ktorý môže mať najväčší vplyv na každodenné stravovanie

Ak si dáš pita chlieb s dipom pred večerou, môže to ovplyvniť tvoju celkovú stravu, aj keď mnoho ľudí nedokáže zvážiť ako veľmi má maškrtenie medzi hlavnými jedlami vplyv na ich celkové stravovanie a výživu. Kathy McManus, riaditeľka odboru výživy v bostonskej ženskej nemocnici, robila výskum, pri ktorom zistila, že 25% denného kalorického príjmu tvorí občerstvenie.

5. Vec, ktorú by si mala na etiketách potravín najviac ignorovať

Autorka knihy “What the fork are you eating?”, Stefanie Sacks, tvrdí, že najviac by si mala na etiketách potravín ignorovať nápisy “všetko prírodné”, resp. “čisto prírodný produkt”, pretože tieto nápisy v podstate neznamenajú vôbec nič. Taktiež potraviny bez cukru nemusia obsahovať cukor, avšak sú dochutené umelými a chemiskými sladidlami. Aké je teda riešenie? Vyberaj si čerstvé potraviny, ktoré môžeš vidieť, chytiť a ovoňať. Návrat k prírode a k ovociu a zelenine.

6. Vec, ktorej by si mala na etiketách venovať najviac pozornosti

Doktor Bazilian je zástancom toho, aby si všetci čítali zloženie potravín. Jeho rada znie: čím dlhší je zoznam ingrediencií, tým viac je potravina spracovaná. To znamená, že by si sa mala držať čo najďalej od spracovaných potravín. Predsalen “živá” strava je pre tvoje telo to najlepšie.

7. Najväčší cukrový podvod, pre ktorý zlyháš

Výrobcovia používajú rôzne druhy cukrov na dochutenie a výrobu produktov, avšak tento zoznam nevedú na etiketu. Daj si pozor na názvy cukrov – ich odbornejšie synonymá. Môžu byť uvedené na etikete výrobku, avšak nie pod pojmom “cukor”, čiže môžeš mať pocit, že si zjedla nízkosacharidový produkt, ktorý bol v skutočnosti plný cukru. Wendy Bazilian radí, že ak nemáš prehľad o cudzích názvoch zložiek potravy, pamätaj si aspoň pravidlo, že ak sa na etikete objavia názvy s koncovkou -óza, väčšinou vždy ide o nejakú formu cukru.

8. Najlepšia osoba, ktorá ti poradí ohľadom stravy

Každý si môže naštudovať pár kníh, absolvovať pár hodinových kurzov a tvrdiť o sebe, že je špecialista na výživu, ale len málokto o výžive skutočne niečo vie. Pokiaľ hľadáš odborníka na výživu, nájdi nejakého kvalifikovaného dietológa, ktorý svoj odbor v skutočnosti vyštudoval a má v ňom prax. Každý dietológ bude skúmať rodinnú anamnézu, tvoj krvný obraz, lekársku históriu i tvoje každodenné stravovacie návyky a podľa toho ti vytvorí stravovací plán na mieru.

Zdieľať: