Akcia čoskoro končí

2.Časť: Bylinkové čaje proti zdravotným problémom a ich liečivé účinky

Zdieľať:

bylinné čaje

Po včerajšom článku pokračujeme druhou časťou na tému čaj. Ak si včera článok nezaregistrovala, kľudne si klikni na tento odkaz, kde sa dočítaš o ovocných čajoch a ako si pripraviť 100% šípkový čaj. Dnes si povieme niečo viac o bylinkových čajoch.

Lipový čaj

  • Liečivé účinky: Tento čaj posilňuje imunitu. Bylinkári tvrdia, že kvety z lipy sú najosvedčenejšie proti nachladnutiu (pomáha pri angíne, znižuje horúčku, znižuje bolesti hrdla a uľahčuje vykašliavanie). Vďaka potopudným účinkom, dokáže rýchlo vyplaviť škodlivé látky z tela. Netreba však zabúdať, že lipový čaj sa nesmie piť dlhodobo, pretože môže zaťažiť naše srdiečko. Ďalej pomáha pri migréne, nervozite a aj nespavosti. Nesmiem zabudnúť ani na to, že zmierňuje žalúdočné kŕče.
  • Lipové kvety sa v minulosti využívali aj v kozmetike. Napríklad na problémovú pokožku hlavy, opláchovaní vlasov či zosvetlení pieh.
  • Dávkovanie: 1 čajovú lyžičku zalej 250 ml vriacej vody a nechaj 10 minút lúhovať. Pridaj citrónovú šťavu a 1 lyžičku medu.
  • Zber a sušenie: jún je ideálnym mesiacom na zber. Ich krémovo biele kvety lákajú včely na ktoré si treba dávať pozor. Na sušenie sa zbiera kvet s podporným listom. Lipový kvet sa trhá pred rozkvetom, než sa začnú tvoriť plody (tie nezbierame). Sušíme vo vrstvách (do 5 cm) vo vetranej miestnosti. Výhodou je, že lipa rýchlo schne. Usušený kvet natrhaj nadrobno a skladuj v tme a v suchu. Vhodné miešať s usušenou bázou čiernou.

Žihľavový čaj

  • Liečivé účinky: Spomedzi všetkých rastlín najúčinnejšie prečisťuje krv. Najlepšia je 14 dňová kúra, počas ktorej by si mala vypiť denne pol litra tohto čaju (telo prejde dokonalou očistou). Prečistí sa pečeň, zriedi krv, posilní sa imunita, močové cesty a tlak sa dostanú na správne hodnoty.  Pri čerstvých listoch sa lúhujú v horúcej vode 30 sekúnd, sušené sa varia 5-10 minút. Čaj pomáha i pri bolestiach hlavy, tráviacich problémoch či kožných vyrážkach. Ďalej bojuje proti rakovine vďaka antioxidačným účinkom. Najlepšie účinky sa dosiahnu lisovaním šťavy z listov. Zriedia sa s vodou na polovicu. Piť treba pol pohára ráno a pol pohára na obed. Mladé lístočky zo žihľavy sa dajú použiť aj do šalátu. Pozor! Pitie žihľavového čaju viac ako 21 dní sa nedoporučuje. Všetko s mierou.
  • Využitie v kozmetike: Vývar zo žihľavy pomáha našim vláskom. Po 3 dňoch budú naše vlásky lesklejšie a viditeľne zdravšie. Hovorí sa, že sa nemusíš báť ani keď ťa žihľava popŕhli, pretože pomôže pri reume či bolesti v kĺboch.
  • Zber a sušenie: Najlepší žihľavový čaj je čerstvý, ale v zime poslúži sušený. Lístky poukladaj na plech vyložený papierom na pečenie a suš na tmavom mieste. Ideálne pri teplote 50 stupňov. Listy ktoré zčernajú vyhoď a ostatné usušené skladuj v suchu.
  • Príprava: 50 g žihľavy zalej 1 litrom vriacej vody a nechaj 15 minút vylúhovať. Piť môžeš 3 šálky denne.

Harmančekový čaj

  • Liečivé účinky: Tento čaj pôsobí upokojujúco na žalúdok a pomôže aj pri ,,pokazenom žalúdku,,. Skľudňujúco a relaxačne pôsobí aj na náš celkový organizmus. Preto je vhodné ho piť zhruba pol hodinku pred spaním. Čaj z harmančeka môžeš piť po celý deň, pretože ti bude regulovať trávenie. Dokonca pri spojení s mätou pomáha pri hemoroidoch a pri liečbe vredov. Máš aj svalové tiky, úzkosť a záchvaty paniky? Práve harmančekový čaj ich môže odstrániť. Pomáha i pri menštruačných bolestiach a migréne. Dobre padne pri začínajúcom prechladnutí. Určite by ho nemali piť tehotné ženy, pretože môže vyvolať skorý pôrod, ľudia s poruchami zrážanlivosti krvi a alergici. S harmančekom ako pri ostatných bylinách opatrne a netreba to preháňať!
  • Využitie v kozmetike: Hovorí sa, že omladzuje a skrášľuje pleť. Zmierňuje dôsledky zaparenín a ovčích kiahní. Vychladnutý a vyluhovaný harmanček pomáha pri kruhoch pod očami. Liečivé účinky má i pri lupienke či ekzémoch. Blondínky určite vedia, že harmanček dokáže zosvetliť aj vlásky. Pomocou obkladov  z vyluhovaného harmančeka sa lieči i jačmeň na očiach či zlé hojace sa rany.
  • Zber a sušenie: Kvety zbieraj s maximálne 2 cm dlhými stopkami. Zbieraj za suchého počasia. Kvety je najlepšie sušiť čo najrýchlejšie napr. na papieri na pečenie pri teplote do 40 stupňov. Pri schnutí s kvetmi nemanipuluj. Či sú suché spoznáš tak, že nebudú moc rozdrobené, budú mať pôvodnú farbu a krásne budú voniať. Usušené kvety skladuj na chladnom a suchom mieste.
  • Príprava: 10 g kvetu harmančeka, 10 g medovky, 20 g listou eukalyptu, 10 g pomarančových listov zalej 1 litrom vody a nechaj 10 minút lúhovať. Piť môžeš 2 krát za deň jednu šálku.

Mätový čaj

  • Liečivé účinky: Táto bylinka znižuje plynatosť a pomáha tráveniu i pri nechutenstve. Je nápomocná i pri kinetóze (tzv. cestovnej nevoľnosti). A keď sa ti vyskytne herpes nezúfaj, pretože práve táto bylinka by ti mala pomôcť. Je vhodná pri bolesti zubov, reumatizme, stŕpnutých svaloch, vysokom krvnom tlaku, problémoch so žlčníkom, pečeňou a pankreasom. Má protizápalové účinky.
  • Využitie v kozmetike: Využíva sa hlavne pri výrobe prípravkov na ošetrenie pleti, olejčekov a masážnych krémov (pôsobia chladivo 50% mentolu v lístkoch mäty). Asi tušíš, že sa často využíva aj do zubných pást. Dobre a uvoľňujúci ti urobí aj mätový kúpeľ. Bolesť zubov a paradentóza? Žiaden problém. Odvar z mätových lístkov ti pri pravidelnom vyplachovaní určite pomôže. Výborné aj ako kloktadlo pri bolesti hrdla. Inhalácia či pitie mätového nálevu pôsobí upokojujúco pri psychických výkyvoch, strese a nespavosti z napätia.
  • Zber a sušenie: Zbieraj jednotlivé lístky, alebo celú vňať tesne pred rozkvitnutým. Suš ju v tenkej vrstve v dobre vetranej miestnosti. Pri sušení v rúre by nemala teplota prekročiť 40 stupňov, aby sa zachovali účinné látky. Skladuj v uzavretej nádobe. Oplatí sa zbierať celú vňať, pretože má o niečo viac liečivých účinkov, ako samotné lístky.
  • Príprava: 1 hrsť mäty zalej 1 litrom vriacej vody.Nechaj vyluhovať 5-10 minút, pridaj citrón a med.

Verím, že sa ti dnešný článok páčil. Ak áno, budem rada ak ho budeš zdieľať. Dúfam, že si čaje pripravíš a budú ti chutiť!

 

Zdieľať: